Borúttól a kikötőig

Párkány/Esztergom. Az esztergomi székhelyű, ám a szlovákiai oldalon a párkányi központú Déli Régió településeit is magába foglaló Ister-Granum Eurorégió jelenleg tizenöt projektjavaslatot dolgozott ki az Európai Unió 2007–2013 közti költségvetési időszakában sorra kerülő pályázati programjaira.

Párkány/Esztergom. Az esztergomi székhelyű, ám a szlovákiai oldalon a párkányi központú Déli Régió településeit is magába foglaló Ister-Granum Eurorégió jelenleg tizenöt projektjavaslatot dolgozott ki az Európai Unió 2007–2013 közti költségvetési időszakában sorra kerülő pályázati programjaira. A tizenöt javaslatból Párkány önkormányzata 4 projekt támogatása mellett döntött, a tervek szerint ezeket támogatnák önrésszel is a közeljövőben. Párkány támogatja az Ister-Granum közszolgáltatói hálózatának kiépülését és a szlovák-magyar oldal regionális adatbázisainak egységesítését, a célpályázat várható költségvetése 360 ezer euró. Az Ister-Granumon belül egy határon átívelő kerékpárutat is szeretnének kiépíteni, táblákkal, ismeretterjesztő és tájékoztató elemekkel, ez a projekt szintén 360 ezer euróba kerül.

Anyagilag a legigényesebb projekt a vállalkozási-logisztikai övezet létrehozása teherkomppal, teheráru-átrakóállomással, logisztikai raktárbázissal és egy párkányi ipari parkkal. A projekt várható összköltsége akár a 10 millió eurót is elérheti. A negyedik javaslat, amelyet Párkány városa támogat, a regionális borút kiépítése, s egyben az Ister-Granum borvidék fejlesztése a határ mindkét oldalán – ebben egyebek között a régi pincesorok megőrzése és fejlesztése is szerepel, miként távlatilag egy regionális borfeldolgozó és palackozó üzem megépítése is. A projekt mintegy 700 ezer eurót igényel.

Ocskay Gyula, az Ister-Granum Kht. ügyvezetője elmondta, kicsit korai volt még Párkány döntése arról, milyen projekteket szeretne támogatni, ugyanis minderről először május végén dönt az IGE közgyűlése, ott kerül majd napirendre az is, hogy az egyes önkormányzatok a 15 tervezetből mit szeretnének megvalósítani, s erre milyen konkrét pénzügyi konstrukciót javasolnak. Továbbá maga a kht. is segít ebben az önkormányzatoknak. Kérdéses még a pályázati önrész is, Ocskay szerint minden település a maga anyagi erejéhez mérten száll be a projektek megvalósításába. Ugyanakkor várhatóan csak az augusztusi eurorégiós közgyűlésen tisztázódik majd végleg, hogy az önkormányzatok a saját képviselő-testületeik határozata alapján milyen pályázat mellett teszik le a voksukat, és mekkora összeggel. (buch)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?