Berkenye Néptáncegyüttes

Megalakulásuk óta aktív szervezői és résztvevői a környék kulturális életének.KosútA Berkenye Néptáncegyüttest 2002-ben alapították a mátyusföldi Nemeskosúton helyi és környékbeli fiatalok.

Megalakulásuk óta aktív szervezői és résztvevői a környék kulturális életének.

Kosút

A Berkenye Néptáncegyüttest 2002-ben alapították a mátyusföldi Nemeskosúton helyi és környékbeli fiatalok. Jelenleg tizenketten táncolnak az együttesben, köztük nyolc alapító tag.

Az együttes fenntartó szerve a Berkenye Kulturális Egyesület Polgári Társulás. A csoport tagjai aktívan részt vesznek az egyesület munkájában, kézművestáborokat, kulturális rendezvényeket szerveznek, táncházakban is tanítanak. Az együttes elkötelezett híve az autentikus néptáncnak. „Fő célunk a Felvidék gazdag tánchagyományainak, zenéjének és viseletének hiteles bemutatása, de foglalkozunk erdélyi és magyarországi táncokkal is” – mondta Botló Ildikó, a Berkenye Kulturális Egyesület elnöke. A 13 év alatt hat egész estét betöltő műsort mutattak be, 2012-ben a 10 éves a Berkenye című előadást láthatta a közönség. Az együttesnek évente 30-35 fellépése van. A hazai fellépések mellett többször szerepeltek már Csehországban, Horvátországban, Szlovéniában, Ausztriában és Magyarországon. Rendszeresen részt vesznek a hazai fesztiválokon, versenyeken. Az együttes művészeti vezetője Botló Péter. „Elsősorban azoknak a felkéréseknek igyekszünk eleget tenni, ahol az egész estés műsorunkat tudjuk bemutatni. Többnyire nyugat-szlovákiai régiókban lépünk fel, de a Szlovák Kormányhivatal és a Bethlen Gábor Alap támogatásának köszönhetően évente több körutat is tudunk szervezni Dél-Szlovákia magyarlakta településeire” – mondta Botló Ildikó. Hozzátette, fontosnak tartják, hogy a színvonalas néptánc olyan településekre is eljusson, melyeknek nagy gondot okoz egy-egy néptáncegyüttes műsorának a kifizetése.

Karácsony előtt hagyományosan ünnepváró műsort rendeznek, melyen az aktuális új műsorukat is bemutatják. Az új koreográfiákat általában két-három napos edzőtáborokban sajátítják el. Rendszeresen részt vesznek a magyarországi Néptáncosok Országos Bemutató Színpada Minősítő Fesztiválon és Szlovákiai Magyar Felnőtt Néptáncegyüttesek Minősítő Versenyén. A hazai versenyen 2008-ban és 2010-ben aranysávos, 2012-ben ezüstsávos minősítést szereztek. 2007-ben a 6. Országos Ifjúsági Szólótáncversenyen, Egerben Botló Ákos elnyerte az Ezüstpitykés táncos címet. 2012-ben a Fölszállott a páva televíziós vetélkedőn Botló Ákos és Botló Enikő a legjobb 48 között szerepelt. Az együttes több fiútagja is hivatásának választotta a néptáncot, ők az Ifjú Szivek Táncszínházban táncolnak, több táncosuk a Fóti Népművészeti Szakközépiskolában végzett, néptánc tagozaton. A lányok többsége a pedagóguspályát választotta, tanárnak, gyógypedagógusnak tanulnak.

Legközelebb a dunaszerdahelyi Gézengúzok Bábcsoportot mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?