Nagyveszverés. Több éves szünet után folytatódik a zsírkőbánya kiépítése a Szlovák-Érchegység lábainál fekvő Nagyveszverésen.
Beindul a zsírkőbánya
Mivel az elmúlt években megszűnt a bányászati tevékenység, az engedélyek megújítása is szükségessé vált. Ondrej Rozložník, a Rozmin társaság ügyintézője elmondta, egy év alatt a leállásig 93 méter hosszú aknát vájtak ki, és a felszíni munkálatok 90 százalékát már elvégezték. A 2001-ben kezdődő kényszerszünetet az anyagiak hiányával magyarázzák. A Rozmin cégnél ebben az időben tulajdonváltás is történt, amikor a német társalapítók és részvényesek a kanadai Belmont Resources, Inc. Vancouver társaságnak adták el többségi részüket, s feladta részét a 43 százalékkal rendelkező Rima-Muráň is, amelytől az osztrák Eurogas vette meg a részvényeket. A bányaépítésnek kedvez az is, hogy az eddig behozott olcsó kínai zsírkő iránt a gazdaság fejlődése révén Kínában is megnőtt a kereslet, s a hazai piacon hiány keletkezett. A nagyveszverési zsírkő pedig a szakemberek szerint rendívül jó minőségű, a világ lelőhelyei közül is a legjelentősebb, amelyet a gyógyszeripar, a vegy- és a kozmetikai ipar, a papír- és gumigyártás tud hasznosítani. Rozložník elmondása szerint 200–250 méter mélyen található a zsírkő. A felkutatott lelőhely elég kiterjedt, mivel körülbelül 2 kilométer hosszan és 400 méter vastagságban található. Egyes részeken a kőzet zsírkőtartalma megközelíti a 60 százalékot is. Pontosabb adatokat csak a lelőhely elérése után tudnak mondani, de annyi már most bizonyos, a szlovák zsírkő, minősége és menynyisége tekintetében meghaladja a világ eddig ismert lelőhelyeiét. Mint megtudtuk, az aknában nem építenek ki síneket. A 4,5 méter átmérőjű aknából teherautókkal hordják majd ki a kőzetet az osztályozóba és zúzdába. A kiürített teléreket pedig betonnal töltik ki. A későbbiekben a közelben feldolgozó üzemet is létesítenének. A lelőhely előnyei között szerepel annak jó fekvése, mivel Európa közepén található, alig pár kilométerre Rozsnyótól.
A lelőhelyet 1985-ben, véletlenül fedezték fel, amikor geológiai fúrások alkalmával ón után kutattak. Előzetes becslések szerint még több millió tonna zsírkő található a lelőhelyen. A bányászok védőszentjéről, Szent Borbáláról elnevezett bánya alapkövét 1998-ban rakták le, a műszaki előkészítés pedig 2000 júniusában kezdődött. A bánya teljes kiépítése mintegy fél milliárd koronába fog kerülni. A bányát az alsósajói Siderit üzem építi, amely vasércet termel ki. A bányászati tevékenység teljes beindulása során mintegy 20 bányászra lesz szükség. Évente hozzávetőlegesen 80 ezer tonna zsírkő kitermelését tervezik, de ha szükséges, ezt a menynyiséget akár meg is lehet duplázni. A tényleges bányászat előreláthatóan az év végén kezdődhet el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.