Sem a jó szó, sem az írásos felszólítás nem segít, be szeretném perelni a szomszédot károkozásért. Sajnos nincs módom ügyvédet fogadni, ezért abban kérnék útmutatást, milyen követelményeknek kell megfelelnie a keresetnek. Esetleg hol tudnék utánanézni a törvényes szabályozásnak?
Sem a jó szó, sem az írásos felszólítás nem segít, be szeretném perelni a szomszédot károkozásért. Sajnos nincs módom ügyvédet fogadni, ezért abban kérnék útmutatást, milyen követelményeknek kell megfelelnie a keresetnek. Esetleg hol tudnék utánanézni a törvényes szabályozásnak? Ha magánszemély perel magánszemélyt, a beadványért mennyit kell fizetni?
Természetes személyek vagyoni jogaival kapcsolatban felmerült jogvitákra elsősorban az alábbi jogszabályokat kell alkalmazni. A polgári peres eljárás szabályait a 99/1963-as számú törvény, az ún. Polgári perrendtartás (občiansky súdny poriadok) tartalmazza. A kártérítés anyagi jogi rendelkezései elsősorban a 40/1964-es törvényben, a Polgári törvénykönyvben (občiansky zákonník) találhatók.
A bírósági illetékekről a 71/1992-es törvény (zákon o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov) és annak melléklete rendelkezik. Fontos, hogy olvasónk a jogszabályok jelenleg érvényes változatából induljon ki. A hatályos jogszabályok ingyen letölthetők a belügyminisztérium által működtetett JASPI honlapról. A „predpisy” gombra kattintva a megnyíló ablakban meg kell adni a jogszabály számát.
A pert a felperes (žalobca) keresetlevelével kell megindítani. A keresetlevél (žaloba) tartalmi és formai követelményeit szigorúan be kell tartani. A keresetlevél kellékeit a Polgári perrendtartás 42. és 79. paragrafusai sorolják fel. A keresetlevélben fel kell tüntetni az eljáró bíróságot (a bíróság hatásköre és illetékessége megállapítható a Polgári perrendtartás 9., 84. és az azt követő paragrafusok szerint); a felek – és ha vannak – képviselőik nevét, lakóhelyét és perbeli állását; az érvényesíteni kívánt jogot – az annak alapjául szolgáló tényeknek és azok bizonyítékainak előadásával és a bíróság döntésére irányuló határozott kérelmet (kereseti kérelem – žalobný návrh). A kereseti kérelem kártérítési perben például efféle felszólítást tartalmazhat: az alperes köteles a felperesnek kifizetni ennyi és ennyi eurót x% késedelmi kamattal ettől és ettől a dátumtól a kifizetésig, továbbá megtéríteni neki ennyi és ennyi euró értékben a bírósági illetéket és a jelen per költségeit, mégpedig a jelen határozat jogerőre emelkedésétől számított három napon belül. A késedelmi kamatot (úrok z omeškania) a 87/1995-ös kormányrendelet harmadik paragrafusa alapján lehet kiszámítani.
A keresetlevélhez csatolni kell azon okiratok másolatát, amelyek tartalmára a felperes bizonyítékként hivatkozik. A keresetlevelet és az írásos bizonyítékok másolatát annyi példányban kell beadni, hogy minden alperesnek (žalovaný) és a bíróságnak is jusson egy.
A kártérítésre vonatkozó szabályokat a Polgári törvénykönyv 420–450. paragrafusai tartalmazzák.
Jelenleg a magánszemélyek közti vagyoni pereknél a bírósági illeték a perelt összeg értékének 6 százaléka, de legalább 16,50 és legfeljebb 16 596,50 euró.
Veszelei Viktória jogász
(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.