IBOS EMESERimaszombat. Harmadik alkalommal tanácskoztak az extrémizmusról az Európai és Észak-atlanti Kapcsolatok Intézete (CENAA) és a Fundament Polgári Társulás vendégei Rimaszombatban.
Azonos gondok, eltérő megoldások
IBOS EMESE
Rimaszombat. Harmadik alkalommal tanácskoztak az extrémizmusról az Európai és Észak-atlanti Kapcsolatok Intézete (CENAA) és a Fundament Polgári Társulás vendégei Rimaszombatban. Egy észak-csehországi város, Litvínov képviselője osztotta meg tapasztalatait a hallgatósággal az extrémizmus megjelenési formáiról. Az elhangzottakból kiderült, a két ország települései azonos problémákkal küzdenek, ám Csehországban sokkal rugalmasabbak a törvények.
A rimaszombati városi rendőrség egyik tagja párhuzamba állította a cseh és a szlovák törvénykezés adta lehetőségeket. Véleménye szerint Szlovákiában nincsenek meg azok a mechanizmusok, amelyek összehangolásával a városi rendőrség, az önkormányzatok és az állami rendőrség közösen léphetne fel akár az extrémizmus, akár egyéb törvénysértés, kihágás ellen. A testület sokszor tehetetlen, kompetenciáit megnyirbálták. Nincs például hozzáférése a különböző nyilvántartásokhoz. Arra is rámutatott, hogy a törvények hiányosak. Van ugyan lehetőség az alternatív büntetések kiszabására, de ezeket nem szabályozza pontosan a törvény. Rimaszombatban az elmúlt 10 év alatt egyszer szabott ki a bíróság büntetésként közmunkát, az önkormányzat akkor sem tudta, hogyan valósítsa meg. Hasonló hiányosságok miatt a városi rendőrség nem tud hatékonyan reagálni a különböző problémákra. Nem megfelelő továbbá az egyes hivatalok és a büntetőszervek együttműködése. Nem beszélve az anyagiakról és az alkalmazottak egyre csökkenő számáról.
Litvínovban 2005-től komoly gondot okoztak a különböző csoportok közötti vélt és valós ellentétek, melyek gyakran utcai rendbontáshoz vezettek. Egy súlyos összecsapást követően döntött úgy a város vezetése, hogy fellép az alkalmazkodni képtelen polgárokkal szemben. Első lépésben kiszűrték azokat a személyeket, akiknek nem volt állandó lakhelyük a városban. Mintegy 5500 polgárt és több mint 2000 lakást ellenőriztek. Összegyűjtötték a lakosság panaszait, és helyi rendemegteremteni a lakótelepeken a békés együttélést. Kiszűrték azokat, akik visszaéltek a szociális juttatásokkal, és betiltották a város területén a játékautomaták üzemeltetését. Végrehajtó közreműködésével hajtották be a polgárok tartozásait, a munkanélküliekkel sem tettek kivételt. Szigorúbb ellenőrzéssel a minimálisra csökkentették a különböző szolgáltatásokkal való visszaéléseket, például a potyautasok számát a tömegközlekedési eszközökön. Az átfogó intézkedések mintegy 12 millió cseh koronát emésztettek fel, az összeg egy részét uniós projekt által szerezték be. Hasonló fellépésre a szlovák törvények alapján nincs lehetőség.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.