<p>Közösen pályázott 2009 szeptemberében a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház és a Dunaszerdahelyi Kórház és Rendelőintézet Rt.; a projekt a sürgősségi egészségügyi ellátás fejlesztését célozta a határ menti térségben.</p>
Azonnal hadrendbe állítják az új rohamkocsikat
Ennek köszönhetően a dunaszerdahelyi intézmény gépparkja két mentőautóval bővült.
Az új, korszerű műszaki berendezéssel felszerelt sürgősségi mentőkocsik begördültek a kórház parkolójába, ahol Horváth Zoltán, az intézmény igazgatója tartott rögtönzött sajtótájékoztatót.
„A pályázatot a győri kórház vezetésével az Európai Unió Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Programjának kiírására reagálva dolgoztuk ki – közölte. – Sikerünknek azért tulajdonítok kiemelkedő jelentőséget, mivel közegészségügyi intézményként Szlovákiában az elmúlt évek során nem igazán volt lehetőségünk pályázati támogatásokhoz jutni.”
A projekt összköltsége mintegy 170 ezer euró. A két intézmény ehhez természetesen önrésszel járult hozzá, a dunaszerdahelyi a működési költségekből csoportosította át a szükséges összeget. A mobil inkubátorral is felszerelt mentőautókat az igazgató elmondása szerint azonnal hadrendbe állítják, ám ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezentúl több jármű szolgálja majd a betegszállítást – a kórház gépparkjának egy része ugyanis elöregedett, így két régebbi mentőkocsit hamarosan kivonnak a forgalomból.
A projekt részét képezte az a nemzetközi katasztrófavédelmi gyakorlat is, mely szeptember 22-én zajlott a Medve–Vámosszabadi határátkelő térségében. A mentősök, tűzoltók és katasztrófavédelmi szakemberek összetett vészhelyzet megoldását gyakorolták ezen a napon. Horváth Zoltán ennek kapcsán elmondta: a két új mentőkocsival azonnal képesek lesznek reagálni a gyakorlat során szimulált tömegszerencsétlenséghez hasonló esetekre. A hordozható inkubátor lehetővé teszi, hogy az újszülötteket szükség esetén saját járművel szállítsák más egészségügyi intézménybe, amire eddig nem nyílt lehetőség.
„Tizenhat üzemképes mentőautó áll jelenleg rendelkezésünkre – tette hozzá –, ebből nyolc Dunaszerdahely, négy Nagymegyer, négy pedig Somorja térségét szolgálja ki. Ez a mennyiség optimálisnak tekinthető, bár üzemeltetésük csak abban az esetben gazdaságos, ha egy-egy jármű legalább négy beteget szállít egyszerre.”
A két mentőautó értéke közel 140 ezer euró; a kórház vezetése reméli, üzembe helyezésükkel bizonyos nyereség keletkezik, mely a későbbiek során a géppark korszerűsítését szolgálhatja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.