Az oktatási törvény és a magyar iskolák jövője volt a konferencia témája

SZÁZ ILDIKÓGyűgy. A közoktatási törvény módosítása, a szlovákiai magyar iskolák jövője volt a témája annak a háromnapos találkozónak, melyet Gyűgyön tartottak.

SZÁZ ILDIKÓ

Gyűgy. A közoktatási törvény módosítása, a szlovákiai magyar iskolák jövője volt a témája annak a háromnapos találkozónak, melyet Gyűgyön tartottak. A Rákóczi Szövetség szervezte szakmai találkozón részt vettek a Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetség (SZMPSZ), a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Felvidéki Célalaphálózat képviselői.

Halzl József, a Rákóczi Szövetség elnöke hangsúlyozta, a szövetség egyik legfontosabb célja a magyar iskolák támogatása. Sikereiket, eredményeiket nagymértékben a szlovákiai magyarság képviselőivel és szervezeteivel létrehozott partnerkapcsolatoknak köszönhetik. A Felvidéki magyar oktatás kilátásai címmel szombaton megrendezett kerekasztal-beszélgetés résztvevői elsősorban azzal foglalkoztak, milyen veszélyeket rejt a magyar iskolák számára a közoktatási törvény módosítása. A Nemzetpolitikai Államtitkárság dolgozói, a Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetség és a Rákóczi Szövetség azon dolgozik, hogy feltérképezze a jelenlegi magyar oktatási szerkezetet és átfogó tanulmányt dolgozzon ki, majd egyfajta cselekvési tervet készítsen. A szlovákiai magyar civil szervezetek találkozóján Pék László, az SZMPSZ elnöke beszámolt arról a tervezett tanulmányról, melyben részletes elemzéssel, konkrét számokkal, térképekkel ábrázolják a szlovákiai magyar iskolák helyzetét. A gyűgyi találkozó résztvevőinek az volt a céljuk, hogy az eddigi általános tapasztalatok alapján megbeszéljék, és lehetőség szerint összehangolják a további munkát, amihez még szorosabb együttműködésre lesz szükség. Pék László, az SZMPSZ elnöke egy általa kidolgozott tanulmányon és térképen mutatta be a Galántai járás magyar iskoláinak a helyzetét. Kiemelte az óvodák, a családok és a pedagógusok, valamint az iskola fenntartóinak a szerepét. Rámutatott, hogy számos településen sikerült európai uniós pénzből korszerűsíteni, ezzel pedig vonzóbbá tenni a kistérségben élő magyar családok számára a magyar iskolát. Néhány helyen iskolabusszal szállítják a gyerekeket. Többször is elhangzott, hogy a közoktatási törvény módosításának egyik legjelentősebb következménye a kis létszámú alapiskolák megszűnését eredményezheti. Az alapiskolák alsó tagozatán csak két évfolyamot lehet összevonni. Egy ilyen osztályba legalább 12, legfeljebb 24 gyerek járhat.

A törvénymódosítás bevezeti a minimális diáklétszámot. Az alapiskolák első osztályaiban legalább 11 tanulónak kell lennie, a 2–4. osztályban 13, a felső tagozaton 15, a középiskolákban 17 a minimális tanulólétszám. A kisebbségi iskolákban alacsonyabb a megkövetelt létszám, ha a településen szlovák nyelvű iskola is működik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?