Az oktatási miniszterrel nyitották meg a tanévet

Galánta. Ján Mikolaj oktatási miniszter jelenlétében zajlott az ünnepélyes tanévnyitó a járási székhely Štefánik utcai, szlovák tannyelvű alapiskolájában. Mikolaj – miután meghallgatta Marta Panáková iskolaigazgató üdvözlő beszédét és az iskola tanulóinak szavalatait – a kisdiákokkal is elbeszélgetett, az elsősöknek pedig kiosztották a miniszter ajándékcsomagjait.

Ján Mikolaj miniszter a galántai Štefánik utcai iskola kisdiákjai közöttSzőcs Hajnalka felvételeEzt követően a város pedagógusaival találkozott a tárcavezető, s beszámolt a készülő oktatási törvényről. Meghallgatta a helyi pedagógusok észrevételeit, hozzászólásait, valamint Alexander Mézeš polgármester beszámolóját a város fejlődéséről. Ján Mikolaj a legutóbbi írországi és korábbi nagy-britanniai és egyesült államokbeli tapasztalataira hivatkozva kijelentette: a szlovákiai oktatásügy az említett országokénál magasabb színvonalon van.

„Megértem, hogy sok hazai pedagógus nagyobb oktatási szabadságot szeretne, de szerintem a hazai tanügynek nagyon jó hagyományai vannak, és a most készülő törvénytervezetben is elsősorban ezekre a hagyományokra akarunk építeni” – szögezte le.

Elismerte, a Monitor 9 nevű tudásfelmérő módszer nem vált be, nem igazán tudják értékelni, ezért más módszerhez fognak folyamodni. Nagyon fontosnak nevezte az idegennyelv-oktatást már az alapiskola alsó tagozatán, és nagy hiányosságnak tartja, hogy a pedagógusokat képző egyetemeken az alsó tagozat esetében nem szerepel az idegennyelv-oktatás.

A készülő törvény szerint az alapiskola 3. osztályától szeretnék bevezetni a kötelező idegennyelv-oktatást, ám ehhez az országban 1800 nyelvoktató pedagógus hiányzik. „Tisztában vagyok azzal, hogy ezernyolcszáz nyelvtanárt nem tudunk megvásárolni, a megoldás az, hogy a jelenlegi tanítókat képezzük át” – véli Mikolaj. Azt is megoldásnak tartja, hogy a nyelviskolák tanárai – akik főállásban általában délután tanítanak – délelőtt az alapiskolákban vállalnának nyelvórákat.

Egy tanítónő kérdése kapcsán a miniszter elmondta: az új törvénnyel a maximális osztálylétszámokat is módosítanák. Az alapiskola első évfolyamában egy osztályban legfeljebb 18 kisdiák tanulhatna, a 2. és 3. évfolyamban 22-re, a 5–9. évfolyamban 25-re csökkentenék egy-egy osztályon belül a maximális tanulói létszámot.

Mikolaj elmondta, a szóban forgó létszámcsökkentésről ő először idén májusban beszélt, de hogy ez már idén szeptemberben életbe lépne, csak a sajtó adta a szájába. Közölte: tisztában van azzal, hogy ennek anyagi vetülete is van, új osztályok nyitása több pedagógust és plusz béreket jelent. „Erre a célra 600 millió koronánk el van különítve, a módosításnak a jövő év szeptemberétől kellene életbe lépnie, úgyhogy az iskoláknak egy évük van a felkészülésre” – mondta a Mikolaj.

A miniszter azzal is tisztában van, hogy a jó pedagógusokat csak úgy tudják megtartani, ha meg is fizetik őket. Mint mondta, a pedagógusok átlagbére elérte a nemzetgazdaságon belüli átlagbért, vagyis a 20 ezer koronát, és ezt még tovább szeretnék növelni. Szerinte ebben is nagy különbség van a nyugati és keleti régiók között. Szobráncon például az állami alkalmazott pedagógus 13,5 ezer koronás bére magas fizetésnek számít, ott versengenek a tanítók a pedagógusi állásért.

Az is szóba került, hogy a magán- és egyházi iskolák anyagilag sokkal jobb helyzetben vannak, mint az állami iskolák.

A miniszter szerint ezt azzal lehet kompenzálni, hogy az állami iskola nagyobb oktatási színvonalat, pluszszolgáltatásokat, szakköröket, iskolán kívüli tevékenységet kínál.

Újságírói kérdésre felvetődött a nemzetiségi oktatás kérdése is. „A törvénytervezetben elsősorban meghatározzuk, hogy egyáltalán mi is az a nemzetiségi oktatás. Hogy a szlovákiai iskolákban lehetővé tesszük, hogy a nemzetiségi kisebbségek anyanyelvükön tanuljanak. Ugyanakkor olyan feltételeket kell teremtenünk az államnyelv elsajátításához, hogy az iskola befejezése után ne kerüljenek hátrányba.”

A miniszter felkérte a jelenlévő pedagógusokat, mondjanak véleményt a használatban lévő tankönyvekről is, és olyan kezdeményezése is volt, hogy a Pedagogické noviny című szaklap hasábjain számoljanak be arról is, szerintük mely tankönyv színvonala nem felel meg az elvárásaiknak.

Mikolaj arról is beszélt, hogy korlátozni szeretnék a nyolcosztályos gimnáziumok működését (A miniszter az iskolatípussal kapcsolatos álláspontját az ezen az oldalon olvasható interjúban fejti ki – a szerk. megj.).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?