Csallóközaranyos. „Míg néhány évvel ezelőtt 40-50 termelő is volt a falunkban, ma fél kezemen meg tudnám számolni, hogy hányan foglalkoznak még zöldségtermesztéssel. Ezzel arányosan esett vissza a felvásárlók száma is, a korábbi néggyel szemben ma már csak egy személy végez zöldségfelvásárlást Csallóközaranyoson” – vázolta az aktuális helyzetet az öt hektáron gazdálkodó Varjú Péter.
Az ipar fokozatosan felszippantja a kertészkedéssel foglalkozókat
Nehéz megtalálni ugyanis azt az űrt, amit hazai termékekkel lehet kiegészíteni, hiszen a lengyel, a holland, a spanyol, a marokkói és máshonnan behozott áru szinte egész évben elárasztja a piacot. „A lengyeleknek megvan az az óriási előnyük, hogy ott nem kell öntözniük, mivel elegendő csapadék hull a vegetációs időszakban – mutatott rá Varjú Péter. – Ezáltal természetesen a költségeik is csökkennek, nem beszélve a magasabb állami támogatásról. Mi néhány éve 1,60 korona/kilogrammos önköltségi áron tudtuk előállítani a káposztát, ők pedig 1,50 koronás, sőt még olcsóbb káposztával terítették be Szlovákiát. Pedig több száz kilométert kellett vele megtenniük. Bizonyára sokan emlékeznek rá, hogy három évvel ezelőtt a földeken rohadt el a káposzta, mert nem érte meg felszedni. Majd ugyanez megismétlődött a hagymával, a krumplival. A legnagyobb gond, hogy nem tud előre tervezni a termelő, mindig az aktuális kereslet-kínálat határozza meg az árat. Ma szinte lehetetlen olyan felvásárlót vagy feldolgozót találni, aki a szerződésbe legalább irányárat belefoglalna.”
Varjú Péter arról is beszámolt, hogy az utóbbi években egyre inkább szakosodnak a termelők, egy-két növényfajtával foglalkoznak csupán, de azzal nagyban. Erre kényszerítette őket a piac. Tájainkon talán leginkább konzervipari felhasználású paprikával és paradicsommal érdemes foglalkozni, a Komáromi és az Érsekújvári járásban több nagy paradicsomfeldolgozó is működik. A szakember egy további problémára is felhívta a figyelmet: az európai uniós csatlakozásunkkal egyidejűleg bevezetett, a vegyszerhasználatot érintő szabályok szigorítására. A vegyszerezést ugyanis kizárólag arra jogosult, megfelelő bizonylattal rendelkező személyek végezhetik. Vizsgát pedig csak azok tehetnek, akik legalább két évig gyakornokoskodtak engedéllyel rendelkező növényvédő szakember mellett.
A termelő szerint a piacozás ismét fellendülőben van tájainkon. „A fogyasztók fokozatosan rájönnek arra, hogy az a zöldség vagy gyümölcs, amelyet a nagyáruházak polcain találnak, szemre talán mutatósabb, de ízben meg sem közelíti a hazait. Ezért egyre többen kezdenek visszaszokni a piacokra, hogy ott szerezzék be a friss zöldséget, gyümölcsöt – mondta a szakember. – Persze, a piacon jobbára csak a háztájiban megtermett árumennyiséget lehet eladni, a több hektáron gazdálkodóknak biztos átvevőkre, felvásárlókra van szükségük.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.