Az igényeknek meg kell fogalmazódniuk

Királyhelmecen a város polgárai a legutolsó önkormányzati választásokon tizenkét év után új polgármestert választottak. Az új vezetés hivatalba lépésétől eltelt időszakról Nagy Dezső polgármesterrel beszélgettünk.

Polgármester úr, hamarosan a megbízatási idejének a feléhez ér. Milyennek látja az eddig eltelt időszakot?

Ha egyetlen mondatban kell összefoglalnom ezt a másfél évet, akkor azt mondhatom, vannak dolgok, amelyekre szívesen emlékszem, és vannak, amelyeket nem jó újra felidéznem. Értünk el sikereket, ám olyan nehézségekkel is meg kellett küzdenünk, amelyekre nem számítottam. Sikernek tartom a városi hivatal részleges átalakítását. A folyamat még most is zajlik. A városházán hivatalba lépésemkor olyan állapotok uralkodtak, amelyek a legpesszimistább elképzeléseimet is alulmúlták.

Mire gondol?

Rendkívül rossz volt a hivatal szervezettsége. Az egyes hivatalnokok munkafegyelme, erkölcsi és szakmai felkészültsége is hagyott kívánnivalót maga után. Az egész rendszer nagyon nehézkesen működött, és a mai napig is tapasztalhatók hiányosságok.

Mit változtattak meg a hivatal működési rendszerén?

A hivatalban már nincsenek főosztályok, hanem szakelőadók dolgoznak. Az alkalmazottak közt nincs alá- és fölérendeltségi viszony, mindannyiuk munkáját közvetlenül a hivatalvezető irányítja. A rendszer így sokkal rugalmasabb és áttekinthetőbb. Egyik napról a másikra viszont nem lehet minden hiányosságot orvosolni.

Személycserék is voltak a hivatalban. Mi indokolta ezeket?

Soha nem volt célom, hogy az egész apparátust lecseréljem. Ám munka közben kiderült, kik azok, akikkel semmiképp sem tudok együttműködni. Tőlük meg kellett válnom.

Mit vár el a munkatársaitól?

Elsősorban azt, hogy az illető legyen intelligens, olyan, aki a fontos és a kevésbé fontos dolgokat meg tudja különböztetni egymástól. Alapvető elvárásom, hogy rendelkezzen számítástechnikai alapismeretekkel, hogy szakmailag jól felkészült legyen, és ismerje a munkájával összefüggő törvényi előírásokat. Legyen aktív, és tudjon önállóan dolgozni. Ne a főnöke mondja meg neki, hogy mit kell csinálnia, hanem a szakelőadó – akinek a saját területén jobb szakembernek kell lennie, mint a hivatalvezetőnek vagy a polgármesternek – tegyen erre vonatkozó javaslatokat. A hivatalvezetőnek, nekem és az önkormányzatnak azon kell munkálkodnunk, hogy az értelmes tervek megvalósíthatóak legyenek.

A jelenlegi csapat tagjai megfelelnek ezeknek a kívánalmaknak?

Azokkal, akiket már mi alkalmaztunk, elégedett vagyok. Ők biztosan ilyenek. Úgy vélem, hogy a hivatal alkalmazottainak a fele megfelel az én elvárásaimnak.

Milyen sikereket ért el a város új vezetése?

Sikerült kiépítenünk a hivatal számítógépes rendszerét. A pénzügyi dokumentumokat szigorúan a törvényi előírásoknak megfelelően kezeljük. A megrendeléseket központilag adjuk ki. (Korábban ezt bármelyik főosztály megtehette.) Személycserék voltak a városi rendőrségen is. Újra járőröznek a rendőrök és a foglalkoztatási programban alkalmazottak a város utcáin. Úgy tűnik, ennek meg is van az eredménye. Júliusban és augusztusban jelentősen csökkent a bűnözés, információim szerint betöréses lopás ebben az időszakban egy sem volt. A lakásgazdálkodási vállalat újabban nagyon szigorúan kezdte el behajtani a kintlévőségeit. A keményebb fellépés persze egyfajta kényszer is, hisz a gáz-, a víz- és az áramszolgáltatók tőlünk is megkövetelik az adósságok rendezését. A műszaki szolgáltatások üzeme már nem állandó összegű támogatást kap a hivataltól, csupán az elvégzett munkákat számlázza ki. ĺgy sikerült megtakarításokat elérni. Ám az időnk nagy része azzal telik, hogy megpróbáljuk megteremteni a feltételeket ahhoz, hogy egyáltalán dolgozni tudjunk. Talán elég, ha annyit mondok, hogy a Királyhelmeci Városi Hivatalnak az elmúlt időszakban nem volt központi irattára sem. Ezt is nekünk kellett kialakítanunk.

Az előző polgármester tizenkét évig irányította a várost. Önt ezután választották meg. Elégedettek ön szerint a lakosok az elért eredményekkel?

Valószínűleg nem. Néhányan jóval radikálisabb fellépést vártak tőlem. Az emberek egy része azt hitte, ha a városnak majd új polgármestere lesz, akkor egyik napról a másikra minden gyökerestül megváltozik Királyhelmecen. Sokan kérdezik tőlem, hogy miért nem lobbizok a város érdekében Pozsonyban, miért nem próbálok meg pénzt szerezni a változásokhoz. Sajnos ki kell őket ábrándítanom. Jelenleg még nem vagyunk abban a helyzetben, hogy pénzt kérhessek a terveink megvalósításához, mert egyelőre a konkrét tervezetek is hiányoznak. Ilyeneket nem örököltünk az előző vezetéstől, így ezeket nekünk kell most, komoly időveszteséggel és nem kevés költséggel kidolgoznunk. Még területrendezési tervünk sincs. A város szociális és fejlesztési programja sincs még jóváhagyva. A munkát elkezdtük, de csak a város következő polgármestere lesz majd abban a helyzetben, hogy a terveket megvalósíthassa.

Mi a véleménye az önkormányzati testület munkájáról?

Az önkormányzati testület és a bizottságok munkája nem elég hatékony. Túl nagy létszámúak a szakmai bizottságok ahhoz, hogy megfelelő hatásfokon dolgozhassanak. A képviselő-testületnek már csak azokat a döntéseket kellene meghoznia, amelyeket azok előkészítettek. Ez nem minden esetben van így. Nem alakult meg a városi tanács sem, amely szintén rugalmasabbá tehetné a működésünket. A 12 fős képviselő-testületben 9 független képviselő van, aki semelyik párthoz sem tartozik. Mindenki a saját véleménye és lelkiismerete szerint szavaz.

Ez baj?

Egyáltalán nem baj. Csak nehezebb így döntéseket hozni. Bár volt időszak, amikor így is jól működött. Aztán megromlottak az emberi viszonyok. Ám reményeim szerint lassan túljutunk ezen. Az utolsó önkormányzati ülésen már rendkívül biztató jeleket tapasztalhattam.

A város lakosainak többsége nem tud a rendszer működésének zavarairól, nem ismeri a hiányosságokat, kézzelfogható változást meg keveset lát.

Elismerem, a lakosokkal való kommunikáción javítanunk kell. Szükség volna egy városi újságra is.

Miért nem szerveznek több lakossági fórumot?

Eddig mindössze három ilyen volt. Egyelőre nem egyeztünk meg a képviselő-testület tagjaival, hogy milyen rendszerességgel és milyen ügyek kapcsán tartsunk lakossági fórumot. Az ideális az lenne, ha ezeket maguk a lakosok, vagy a városban működő civil szervezetek kezdeményeznék.

Volt arról szó, hogy az önkormányzati üléseket a városi tévé közvetíteni fogja. Ez miért nincs így?

Erre sem az anyagi, sem a szakmai feltételek nem adottak. Egy külső cég bevonása pedig rendkívül költséges volna. Az sem szerencsés, hogy a polgármester minden elképzelését ráerőltesse a testületre. Az igényeknek meg kell fogalmazódniuk. Nekünk pedig az egész közösség akaratát kifejező elvárásnak kell eleget tennünk.

Milyen a város anyagi helyzete?

Jelentős adósságállományt örököltünk. Azoknak a szerződéseknek a kedvezőtlen hatása, amelyeket még a város előző vezetése kötött, most érződik. A rendelkezésre álló összegek csak a működési költségeket fedezik. A következő két évben látványos fejlesztéseket nem tudunk véghezvinni. Ezeket maximum elő tudjuk készíteni.

Ha a város előző vezetése szóba kerül, mindig elég fekete-fehér a kép. Az előző tizenkét évben semmi pozitívum sem történt?

Biztos, hogy nem helyes ez a megközelítés. Ám ahhoz, hogy az előző tizenkét évet reálisan tudjuk értékelni, információkra lenne szükségünk. Én ezekkel nem, vagy csak részben rendelkezem. Nincs semmiféle kommunikáció az előző vezetés és a mostani között. Bár ez nem rajtam múlik.

Mivel lenne elégedett a megbízatási időszak végén?

Elégedett lennék, ha a városi hivatal modern műszaki feltételekkel, jó szakembergárdával, hatékonyan működne. Jó lenne elérni, hogy a városi tanács megalakulását követően kisebb létszámú bizottságokkal az önkormányzat is jobban dolgozzon. Örülnék, ha a politikai szembenállás csökkenne a városban, s a nagypolitika sem szólna bele a képviselő-testület munkájába. Jó lenne egy olcsóbb és modernebb közterület-fenntartást működtetni. Ha addig a lakásgazdálkodási vállalat hiánya csökkenne, ha a város költségvetése kiegyensúlyozott lenne, és nem halmoznánk, hanem csökkentenénk az adósságainkat. A városnak a ciklus végére megvalósítható fejlesztési tervvel és gazdálkodási programmal kell rendelkeznie. Ezeknek a céloknak az elérésére jó esélyt látok.

A tervek megvalósításának az egyik feltétele, hogy a következő választásokon ön, vagy az ön elképzeléseit osztó személy kerüljön a város élére. Mi lesz, ha a lakosok nem önnek szavaznak bizalmat?

Szeretném, ha a megkezdett munkát folytatni tudnánk, mert meggyőződésem, hogy ez a város érdeke. A lakosok választását természetesen elfogadom és tiszteletben tartom majd. Királyhelmec mindenkori polgármesterének a munkáját, ha arra igényt tart, minden erőmmel segíteni fogom. A következő, több mint két évben azonban még rengeteg munka vár ránk. Bízom abban, hogy a négy év erőfeszítéseit a lakosok reálisan látják majd, és úgy is fogják megítélni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?