Az idő nyomai a vágsellyei sétálóutcán

Vágsellye. Néhány napja már „új ruhájában” látható a vágselylyei sétálóutcán az a három oszlop, amelyek műépítészi elképzelés nyomán hivatottak az idő nyomait képviselni. A három 3,7 méter magas oszlop a város történelmével is összefüggő különböző történelmi korszakokat jelképezi.

Vágsellye. Néhány napja már „új ruhájában” látható a vágselylyei sétálóutcán az a három oszlop, amelyek műépítészi elképzelés nyomán hivatottak az idő nyomait képviselni. A három 3,7 méter magas oszlop a város történelmével is összefüggő különböző történelmi korszakokat jelképezi. Az egyes oszlopok a kőkorszakra, bronzkorszakra és az újkorra utaló szimbólumokat is magukon viselik, és ennek megfelelően kő-, bronz- és acélborítás került a vasbeton magra. Az Imrich Pleidel főépítész és Miroslav Regitko grafikusművész közös tervezésében készült műalkotás elhelyezése sem véletlenszerű. Pleidel elmondása szerint az oszlopok egyrészt a városi hivatal előtti teret választják el a közúttól, másrészt a város legrégebbi iskoláját és a modern városházát összekötő képzeletbeli vonal mentén sorakoznak. A régi iskolához, a templomhoz és a kastélyhoz legközelebb álló oszlop a legrégebbi, a városháza felőli pedig a legfiatalabb korszakot jelképezi. Az első, kőlapokkal borított oszlopon a város területén megtalált őskori leletek szimbolikus jelei, a középső oszlop a bronzkorszaki ékszerek szimbolikája, a harmadik oszlopon a várost Terra Wag néven említő első írásos emlékre a Pannonhalmi apátság alapító levelére utaló szimbólum, valamint a várost mai formájában említő Sala név olvasható. Igaz, egy idegennek nem biztos, hogy első látásra nyilvánvaló, mit jelképeznek az oszlopok, de Imrich Pleidel elmondása szerint ez nem is tájékoztató jellegű, hanem művészi alkotás, a tájékoztatásra a Fő utcán felállítandó három megvilágított panel szolgál majd. Ezeken az aktuális információk, várostérkép stb. mellett a város történelméről is tájékozódhat az arra járó. A főépítésztől megtudtuk, további műalkotások elhelyezésével is számolnak. Például a pihenőpadok mellett a burkolatot is úgy alakították, hogy ott köztéri műalkotást lehessen elhelyezni. A tervezők elképzelése szerint jó lenne, ha a város legnagyobb szülötte, az európai hírű hídépítő, Feketeházy János emlékét őrző alkotás kerülne ide, ráadásul ehhez a helyhez közel állt egykor Feketeházy szülőháza.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?