Kassa. Öt országból érkeztek diákok Kassára, hogy saját bőrükön tapasztalják, milyen nehéz dolguk van az európai parlamenti képviselőknek. A grúz, görög, ukrán, magyar és szlovák fiatalok valódi nemzetközi törvényhozó testület munkáját „modellezték”, komoly témákat vitattak meg és szabályos szakbizottságokban dolgoztak.
Az Európai Parlament kicsiben
„Környezetvédelmi, emberjogi, esélyegyenlőségi, külügyi és fejlesztési témákban cseréltünk eszmét és hasonlítottuk össze az egyes országokban tapasztalható helyzetet. Nagy meglepetést keltett például, hogy nálunk, Görögországban a nők 77 százaléka azért nem tud elhelyezkedni, mert a munkáltatók látványosan diszkriminálják őket, miközben a felsőfokú végzettségűek között sokkal több a nő, mint a férfi. Az állásinterjúkon a nőktől a legtöbb esetben megkérdezik, házasok-e, a férfiaknak viszont nem teszik fel ezt a kérdést. Az ok egyszerű: a férjezett fiatal nők potenciális anyák, ezért nem szívesen alkalmazzák őket” – tudtuk meg Margarita Tzavarától, akit egyébként a diákparlament elnökéül választottak a fiatalok. Megoldásként otthoni munkavégzési lehetőséget, a nagyobb cégek székhelyein működő óvodákat, valamint rugalmas munkaidőt javasoltak a diákparlament tagjai.
A magyar küldöttség vezetője egy Kane Lamine nevű sötét bőrű fiatalember volt, akinek édesapja Mauritániából származik. Lamine a miskolci Közép- és általános iskolások diák-önkormányzatának elnöke, és eredményesnek tartja a kassai rendezvényt, mert lehetősége nyílt megismerni más kultúrákat. „Tavaly ősszel a visegrádi országok diákjai számára szerveztünk Miskolcon a mostanihoz hasonló akciót, voltak tehát elképzeléseim arról, mi vár rám. Érdekes módon a témák kiválasztásánál alig volt vita, azaz nagyjából ugyanazok a problémák foglalkoztatnak bennünket. Jó lenne folytatni a megkezdett munkát valamely más országban” – véli a miskolci középiskolás.
Szlovák „kollégája”, Tibor Štark hozzátette, nem elsősorban a megoldási javaslatok az érdekesek számukra, hanem a hozzájuk vezető út, a közös gondolkodás folyamata. „Megtanulhatunk kommunikálni, érvelni, vitázni, mindezt angol nyelven. Eközben barátságok születnek a közös érdeklődési körök mentén. Sokan közülünk politikusi pályára készülnek, ezért ez a tapasztalatszerzés nagyon fontos a jövő szempontjából” – állítja Tibor Štark.
Az egy hetes rendezvényt, amely az Európai Unió diákcsere-programjának keretében valósult meg, Brüsszel csaknem 17 ezer euróval támogatta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.