Lengyel nemzetbiztonsági vezető: kulcsfontosságú lenne az észak-európai és a balti országok közös járőrözése a Balti-tengeren

A NATO hadihajókat vezényel a Balti-tengerre

ulcsfontosságú lenne az észak-európai és balti országokat tömörítő NB8 csoport és Lengyelország közös járőrözése a Balti-tengeren, amelyet Donald Tusk kormányfő javasolt – nyilatkozott csütörtökön Jacek Siewiera, a lengyel elnöki hivatal kötelékében működő nemzetbiztonsági iroda (BBN) főnöke.

Siewiera arra reagált a Radio Zet lengyel kereskedelmi rádióban, hogy Tusk szerdán a svédországi Harpsundban, az NB8 (Dánia, Észtország, Finnország, Izland, Lettország, Litvánia, Norvégia, Svédország), valamint Lengyelország csúcstalálkozóján azt javasolta, hogy az érintett államok a Balti-tengeren olyan közös járőrözési missziót hozzanak létre, amely hasonlóképpen működne, mint a Baltic Air Policing (BAP) nevű légvédelmi misszió. A BAP keretében a NATO tagállamai 2004 óta négyhavi váltásokban, rotációban védik a balti államok légterét.

Siewiera rámutatott: műszakilag, erőforrások szempontjából a Balti-tenger „abszolút kulcsfontosságú kaput” jelent Lengyelország biztonságához. Az ország a gáz 80 százalékát, a folyékony üzemanyagoknak pedig 90 százalékát szállítja a Balti-tengeren, és kulcsfontosságú számára az infrastruktúra, a hozzáférési útvonalak és a szövetséges támogatás biztosítása – húzta alá a BBN főnöke.

Ebben az összefüggésben azt is elmondta: Andrzej Duda elnök megbízásából a BBN biztonsági terepszemlét tartott a Balti-tenger lengyelországi partvidékén, a többi között annak kapcsán, hogy november 17-én és 18-án károk keletkeztek a Finnországot Németországgal, Litvániát Svédországgal összekötő, a balti-tengerfenéken futó távközlési kábeleken.

Donald Tusk szerda este Stockholmban lengyel újságíróknak elmondta: a balti-tengeri misszió létrehozásának javaslatát az NB8 csoport csúcstalálkozójának résztvevői „érdekesnek találták”, és további részletekről egyeztetnek. A szóban forgó országok vezetői „osztják a biztonsági helyzet értékelését, ezen belül a balti-tengeri infrastruktúrát érintő aggodalmakat” – jelentette ki. Hozzátette: új és „ambiciózus eszközökre” van szükség a fenyegetések elhárításának érdekében.

Ulf Kristersson svéd miniszterelnök a PAP hírügynökségnek elmondta: Tusk javaslatát „figyelmesen” és „nagyon pozitív hozzáállással kell elemezni”.

Laurynas Kasciunas litván védelmi miniszter a BNS balti hírügynökség csütörtöki értesülése szerint kijelentette: támogatja Tusk kezdeményezését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?