<p>Komárom/Gúta/Ógyalla/Deménd/Ipolyszakállos/</p>
Áradások után szúnyoginvázió
ÖSSZEFOGLALÓ
„A jelenleg tapasztalható szúnyoginvázió még nem a főszezonbeli nagy invázió, ezúttal a felmelegedést követően a magas belvizek után visszamaradt tócsákban keltek ki a lárvák. A vérszívók mennyisége kb. két héten belül mérséklődni fog, mivel fokozatosan eltűnnek a tócsák és nem lesz utánpótlás. Nagyobb mértékű elszaporodásukra nyáron, a folyók és állóvizek felmelegedését követően lehet számítani” – mondta Králik Róbert, a Komáromi Városi Hivatal szóvivője. Jelenleg zajlik a közbeszerzési eljárás a kivitelező cég kiválasztására, és előreláthatólag júniusban kezdődik meg a városban a szúnyogirtás. Az idei költségvetési megszorítások miatt a korábbi 34 ezer euró helyett 20–25 ezer euró áll rendelkezésre erre a célra, ezért várható, hogy a korábbi, három hullámban történő irtás helyett csupán kétszer lesz permetezés. Dél-Komáromban ugyanakkor már május elsején tartottak melegködös szúnyogirtást, az ottani szakemberek szerint a Vág árterületéről érkeztek hozzájuk a szúnyogok.
„Néhány bejelentés érkezett a lakosoktól, hogy a Tófenéknek nevezett részeken megjelentek a szúnyogok, ám nem olyan mértékben, ami miatt el kellene rendelni az irtást – tájékoztatta lapunkat Horváth Árpád, Gúta polgármestere. – Külön szúnyogirtásra nincs a költségvetésünkben pénz elkülönítve, ha szükség lesz rá, akkor a környezetvédelmi feladatokra szánt összegből teremtjük elő a fedezetet. Tavaly és tavalyelőtt szerencsére nem volt gond a szúnyogokkal, egy eurót sem kellett az irtásukra költeni, 2010-ben viszont közel 3000 eurót fordítottunk erre a célra.” Lovász Károlytól, Ógyalla alpolgármesterétől megtudtuk, a városban nem terveznek szúnyogirtást.
A rengeteg csapadék és az áradások miatt a lévai járásbeli Deménden is elszaporodtak a szúnyogok. Az esti órákban ki sem lehet mozdulni. Kürthy Attila Deménd polgármestere elmondta, a falu költségvetéséből nem telik vegyszeres szúnyogirtásra. „Ipolyszakállos polgármesterével együtt kértük Nyitra megye önkormányzatát, hogy a megye költségvetéséből járuljon hozzá Deménden mintegy 550, Ipolyszakálloson több mint 600 hektáros területen a szúnyogirtáshoz” – mondta Kürthy Attila. Érsekújvárban áprilistól júniusig több alkalommal végeznek szúnyogirtást, a fák koronáit fújják le, az eljárást 23 óra után végzik, amikor a hőmérséklet legalább 15 fok alá esik. Bób János, a Vág menti Szímő polgármestere elmondta, a folyóparton, azon a területen, ahol a folyó kilépett a medréből, múlt csütörtökön végeztek egyszeri szúnyogirtást. A költségvetéséből egy ilyen beavatkozás mintegy 500–550 eurót emészt fel, ami nem kis kiadás az alig háromezer lakosú településen. Vágsellyén még nem kezdték el a szúnyogirtást. A város vezetése az eljárást végző szolgáltatók közül a legolcsóbbat akarja kiválasztani.
„Egyelőre keressük a pénzforrást és a megoldást erre a problémára” – téjékoztatta lapunkat az ipolysági városi hivatal illetékes osztályának vezetője. „Karván nincs szúnyoginvázió, így egyelőre ezzel a témával nem fogalkoztunk. A szúnyogirtás lehetőségeiről és módjáról a hídverő települések májusi találkozóján fogunk tárgyalni. Volt példa arra, hogy központi támogatással, közösen oldottuk meg a problémát, de arra is, hogy minden település a saját költésgvetéséből különített el pénzt erre a célra. Karván ez utóbbinál mindig számíthattunk a helyi mezőgazdászok segítségére” -– mondta Duka Gábor, Karva polgármestere. (vkm, szaz, guzsu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.