Gúta. A városi hivatalnak a képviselő-testület soron következő, szeptemberi ülésére javaslatot kell kidolgoznia az oktatásügyi intézmények további működtetését, hálózatának racionalizálását illetően. Erről határoztak a képviselők múlt heti ülésükön, miután Árgyusi Imre polgármester korábban megvétózta a testület június elején hozott döntését.
A vétó elodázta a megoldást
A testület döntése, érthető módon, nemtetszést váltott ki az érintett óvoda pedagógusaiban és az intézményt látogató szülők körében, akik lakossági fórumra hívták a polgármestert. Ő akkor ígéretet tett a jelenlévőknek arra, hogy megvétózza a határozatot, és így is tett. A képviselőket viszont meglepte a polgármester lépése, hiszen a testület oktatásügyi bizottsága által kidolgozott javaslatot beterjesztése előtt megtárgyalta a város vezetése is. „A polgármester, a hivatalvezető, az oktatásügyi bizottság vezetője és jómagam tárgyaltunk az anyagról, és elfogadásra javasoltuk azt – mondta Lengyel István alpolgármester. – Mi több, a júniusi testületi ülésen maga a polgármester arra kérte a képviselőket, hogy szavazzák meg a határozatot.” Azt, hogy a képviselők miért nem törték le a polgármesteri vétót, Gőgh Mihály, az MKP-frakció vezetője részben a testületi matematikával magyarázta. „A 19 tagú városi képviselő-testületben jelenleg 9-en tagjai az MKP-frakciónak. És bár az eredeti határozatot több független képviselő is támogatta, bizonytalan volt a vétó leszavazásához szükséges háromötödös többség – mondta. – Másrészt úgy gondoltuk, hogy most már a városi hivatal, illetve a polgármester álljon elő kedvezőbb javaslattal, ha tud.”
Az üggyel kapcsolatban szerettük volna megszólítani Árgyusi Imrét is, ám ő azzal zárkózott el a nyilatkozat elől, hogy szerinte most nem időszerű ezzel foglalkozni. „A hivatal szeptemberig kidolgozza a javaslatot, és akkor beszélhetünk róla” – mondta. Ugyancsak nem volt hajlandó megindokolni vétóját. Felvetésünkre, miszerint elképzelhető-e, hogy a racionális érvek helyett az emóciók nyomásának engedett, azt válaszolta, hogy ő is csak ember.
A gazdasági megszorításokat viszont Gútán is előbb-utóbb végre kell hajtani. Gőgh Margit, a városi hivatal oktatásügyi osztályának vezetője kérdésünkre elmondta, hogy a tavalyi évhez képest 829 ezer koronával kaptak kevesebbet az oktatásügyi intézmények finanszírozására. „Reális értékben azonban közel egymillió korona a hiány, hiszen az említett összeg nem tartalmazza az inflációt és az osztályfőnökök 1000 koronás pótlékának kifizetésére sem kaptunk egyelőre pénzt – árulta el. – Sőt, már a tavalyi évben el kellett volna végezni az elektromos vezetékek revízióját, amire félmillió koronára lenne szükség.” Kérdés, hogy ezek után milyen megoldást találnak a problémára a városi hivatal dolgozói, és az elfogadható lesz-e a képviselők számára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.