A titkosszolgálat megszervezte, a rendőrség végrehajtotta

Nyitra. A tanúk meghallgatásával folytatódott tegnap a járásbíróságon a Régi pékség klubban 1998 júniusában történt kommandós razzia vádlottjainak pere.

A bíró, Peter Zika az ügy aktáivaMiriam Hojčušová felvételeiA vádlottak padján a kerületi rendőrparancsnokság akkori igazgatója, Dušan M., valamint a titkosszolgálat két alkalmazottja, Roman D. és Štefan H. ült, akik a klubban politikai rendezvényt tartó ellenzéki mozgalmak szándékos lejáratására konstruált akciót szerveztek, és ezzel visszaéltek hivatali jogkörükkel. A titkosszolgálat két egykori munkatársát azzal is vádolja az ügyész, hogy a klubban ők helyezték el a razziára okot adó drogokat és robbanószereket.

A Mečiart váltó 1998-as választások előtt nagy port kavart az eset, akkor valamennyi ellenzéki párt tiltakozott a szokatlanul brutális razzia ellen, és sajtó azonnal megtervezett akcióról számolt be. A Régi pékség klubban a Polgári Intézet Állandó Konferenciája (SKOI) és a Polgári Demokratikus Ifjúság (ODM) szervezett 1998 június 23-án összejövetelt, amelyen Karol Wolf újságíró beszélgetett František Šebej politikussal és Stano Radič humoristával. Nem sokkal a kezdet után, nyolc óra tájban ötven álarcos kommandós rontott be a terembe, mindenkit a földre parancsoltak, több jelenlévő – köztük Stano Radič – fejéhez géppuskát szegeztek, és a szemtanúk elmondása szerint azt sem engedték meg, hogy egy idős nőhöz, aki rosszul lett, mentőt hívjanak. A kommandósok az egész klubot kutyákkal kutatták át és bő fél óra elteltével anélkül távoztak, hogy bármit találtak volna. A publikum és a meghívott vendégek a történteket elemezték, amikor 21,50-kor megismétlődött a razzia, és ezúttal a kommandósok az egyik szék alatt kábítószert, a vécében pedig dinamitot találtak. Másnap a HZDS politikusai úgy prezentálták a történteket, mint az ellenzék erkölcstelenségének bizonyítékát, a rendőrség pedig elutasított minden olyan feltételezést, hogy felsőbb utasításra cselekedtek volna.

Az akció végrehajtói ellen még 1998-ban a SKOI ügyvezető igazgatója, Ľuba Lesná újságíró tett feljelentést, vádemelésre 2004-ben került sor. A vád szerint Roman D. és Štefan H. – vélhetően közvetlen felettesük, az azóta elhunyt Jaroslav Svěchota utasítására – egy nyitrai benzinkútnál vették át a Breťo fedőnevű titkosügynöktől a drogokat és a robbanószert, amelyeket a Régi pékség klubban rejtettek el azzal a céllal, hogy diszkreditálják František Šebejt és az általa képviselt Demokrata Pártot. A harmadik vádlott, Dušan M. volt kerületi rendőrparancsnok a SIS funkcionáriusaival való egyeztetés után parancsot adott a „Výmetnica” (Kisöprés) fedőnevű akcióra, azzal a céllal, hogy a Régi pékség klubban találják meg a titkosügynökök által elrejtett drogokat és robbanószert. Mindhármuk ellen hatáskörrel való visszaélés a vád, a titkosszolgálat két munkatársát pedig drogokkal való visszaélés miatt is felelősségre vonják.

A bíróság 2005-ben kezdte tárgyalni az ügyet, és többszöri elnapolás után tavaly novemberben kezdték el az érintett rendőrök és titkosszolgálati munkatársak meghallgatását. Amint Dušan M. beosztottjainak vallomásaiból kiderült, a rendőrparancsnok névtelen telefonra hivatkozva rendelte el az akciót, és amikor az első razzia után úgy tértek vissza, hogy nem találtak semmit, nagyon dühös volt. „Pontosan megmondta, hol kell keresnünk, állítólag ezt is a névtelen telefonálótól tudta.” – mondta az egyik tanú, aki szerint a rendőrök nem csodálkoztak a bevetésen, hiszen a gyakorlat az, hogy minden bejelentést komolyan vesznek, még a névtelen telefonokat is. A parancsnak akkor csupán Dušan M. helyettese szegült ellen, aki elutasította, hogy a jelentésében azt írja: már régebben is voltak olyan információik, hogy a szóban forgó klubban drogokkal üzletelnek.

A bíróság tanúként idézte be Ľuba Lesnát is, aki elmondta, a rendezvényen nem volt ott, a történtekről a jelenlévőktől hallott, de állampolgári kötelességének tartotta, hogy feljelentést tegyen. A vádlottak ügyvédeinek kérdésére, honnan szerezte meg az ügy szigorúan titkosított aktáit, melyek alapján 2002-ben egy cikket is publikált, az újságíró azt válaszolta: az asztalán találta. „Mečiartól hallottam erről a módszerről, és nagyon megtetszett ezért elsajátítottam” – mondta. Lesná ugyanakkor csodálkozását fejezte ki amiatt, hogy őt már másodszor idézték be, miközben az akción jelenlévő Karol Wolfot, František Šebejt és másokat egyáltalán nem hallgatták meg. Kérdésünkre, vajon miért csak a rendőröket és a titkosszolgálat munkatársait idézték be tanúnak, a tárgyaláson jelenlévő ügyésznő nem kívánt válaszolni, az ügyészség szóvivője által viszont azt üzente: megfontolja a nevezettek beidézését is. Az ügy tárgyalása március 16-án folytatódik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?