A természetet megkímélve járhatjuk be a Csallóközt

<p>Somorja. Európai uniós támogatással fejlesztették a Szigetköz és a Csallóköz határ menti természetvédelmi területein a látogatókat kiszolgáló eszközparkot. A projektet tegnap mutatták be Somorján, a Fórum Kisebbségkutató Intézet konferenciatermében.</p>

ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS

A projekt célja a magyar–szlovák Duna-szakasz mentén való természetvédelmi tevékenységek megvalósítása volt, a partnerek a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, a Szlovák Állami Természetvédelem, a Somorjai Régiófejlesztési Ügynökség, valamint a Pisztráng Kör Waldorf Természetvédő és Természetjáró Egyesület voltak. A projekt teljes költsége meghaladja az 590 ezer eurót, amelyből több mint 580 ezer eurót a partnerek vissza nem térítendő támogatásként kaptak.

Az „Összehangolt határon átnyúló természetvédelmi tevékenységek a magyar–szlovák Duna-szakasz mentén” című projekt keretében a partnerek fejlesztették a turisták rendelkezésére álló eszközöket a Szigetközben és Csallóközben is, ügyelve arra, hogy a természeti értékeket úgy mutassák be a látogatóknak, hogy a védett terület élővilága ne károsodjon.

A projekt részeként a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság két szolárhajót helyezett üzembe, valamint két úszó töltőállomást és két hajószállító-trélert is beszerzett, amelyekkel lehetőség nyílik a Szigetköz és a Mosoni-Duna vizes élőhelyeinek és természeti értékeinek bemutatására. A Szigetköz és a Csallóköz természeti értékeinek megismertetése céljából a Somorjai Régiófejlesztési Ügynökség és a Pisztráng Kör Egyesület egy-egy öko-mobilflottát vásárolt. A flotta harminc terepkerékpárból és kenukból áll. A projekt részeként számos diákprogram, valamint a Duna mente természeti értékeit ismertető workshopot is rendeztek, az ökomobilokat ekkor használták elsősorban. A Somorjai Régiófejlesztési Ügynökség emellett a Duna-ártér természeti értékeit bemutató mobil interaktív természetvédelmi kiállítás létrehozására is vállalkozott, amelyet számos térségi iskola tanulói megnézhettek.

A projekt következő nagy hozadéka, hogy a Szlovák Állami Természetvédelem és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság kutatói elkészítették a Szigetköz és a Csallóköz védett növény- és állatfajait tartalmazó közös, kétnyelvű jegyzéket. A fentieken kívül – szintén a projekt részeként – hagyományteremtési szándékkal a szlovák oldalon 70, a magyar oldalon 20 geoládát helyeztek el a térségben, hogy a napjainkban egyre népszerűbb geocaching (geoláda-keresés GPS-szel) is minél több látogatót vonzzon.

A zárórendezvényen a partnerek elégedetten mutatták be elért eredményeiket, és tájékoztattak arról is, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően javultak a Szigetköz és a Csallóköz természeti értékeinek látogathatósági feltételei, fejlődött a magyarországi és szlovákiai természetvédelmi szervezetek kapcsolata, együttműködésük intenzívebb lett. (szcs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?