<p>Felső-csallóközi kistermelők borversenyét szervezte meg az egyik legjelentősebb somorjai bortermelő február 26-án. Bárki legyinthetne, mondván, ez csupán a kiváltságos kóstolók estje, és csak egy szűk társaságnak nyújt élvezetet, de a degusztátorokkal való találkozáskor és beszélgetéskor hamar bebizonyosodik az ellenkezője: sok mindenkinek hasznára válhatnak a hasonló rendezvények.</p>
A síkvidéki borok védelmében
A borkóstolónak helyet adó tejfalui ház megtévesztő, ki gondolná egy narancssárga épületről, hogy több mint kétszáz éves pince rejlik alatta? Az épület alapjait 1746-ban fektették le, és azóta korhűen felújították, hogy a borral kapcsolatos rendezvényeknek hangulatos, méltó helyszíne legyen. Bartal László, az estet szervező Sambaza Kft. tulajdonosa vezetett körbe, mielőtt a fődegusztátor megérkezett volna. Megtudtuk, hogy a Somorja környéki kistermelők 34 borral neveztek be a versenyre, többségükben fehér nedűiket méretteték meg, csupán nyolc vörösbor volt terítéken. „A borverseny a kiskertészeknek köszönhetően a 80-as évektől vált hagyománnyá Somorján, ezt a szokást elevenítették fel 5-6 éve” – mesélte Bartal László, aki saját termelésű boraival – nagytermelőként – nem nevezett be, csupán lebonyolította a rendezvényt. A héttagú zsűritől külön kérte, hogy a szokásos értékelésen kívül – kinézet, illat, íz, azokon belül pedig tisztaság, szín, intenzitás, harmónia, ízhatás – bővebb kritikát is mondjanak, hogy a termelők okuljanak a visszajelzésekből, következésképpen pedig a környék borkedvelőinek asztalára minél ízletesebb, minőségi borok kerüljenek.
Időközben a főkóstoló is megérkezett Dunaszerdahelyről. Bartalos Gyula, a hatezer tagot számláló Európai Borlovagrend tagja, akit tavaly negyedikként ütöttek borlovaggá a társaság fő székhelyén, Eisenstadtban. (Évente csupán húsz bortanácsosból és borbíróból válhat borlovag). Mivel a tejfalui borkóstoló eredményhirdetésére csak a márciusi hagyományos borbálon kerül sor, általánosságban kérdeztük őt a csallóközi szőlészetekről. „Tévhit, hogy a síkvidéken ne lehetne finomabbnál finomabb bort termelni.
A Csallóközben 30-40 éve kezdtek el szőlőt telepíteni. Igaz, a síkvidék legnagyobb hátránya a lankásabb területekkel szemben, hogy a szőlőtőkék nincsenek védve az időjárás viszontagságaitól. Tény, hogy a fagy is sokszor okoz károkat. De a nyolcvanas években több dél-szlovákiai bor is nyert rangos megmérettetéseken, és azóta is helytállnak nemzetközi versenyeken a bortermelőink. Tavaly az egerszalóki Aranytőke versenyről is Somorjára került egy aranyérem” – vette védelmébe régióját Bartalos Gyula, akinek borlovagként nem elég lovag módjára viselkednie (nem illik lerészegednie, csúnyán beszélnie, segítenie kell másokat), hanem a bornak, és saját régiójának nagykövete is.
A somorja-tejfalui kistermelők megmérettetése ugródeszkaként szolgál az április 18-án, Dunaszerdahelyen megrendezendő nemzetközi versenyhez. A Mundus 2009-nek 500 résztvevője lesz, és hatvantagú zsűri fogja kóstolgatni és értékelni a borokat. Nekünk, fogyasztóknak nem árt tehát odafigyelni a hasonló rendezvényekre, ha nem akarunk elveszni a különféle borok egyre gyarapodó választékának útvesztőjében…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.