Tavaly október 8-án töltöttem be a 60. életévemet, és ettől a naptól hivatalosan nyugdíjas vagyok. A nyugdíjam meghatározott összegéből öt százalékot levontak. Továbbra is van érvényes munkaszerződésem. Idén júliusban szívinfarktus ért a munkahelyemen, gyorsmentő vitt kórházba.
Jelige: Betegállomány
A hatályos jogszabályok értelmében az öregségi, korkedvezményes vagy rokkantsági nyugdíj folyósítására jogosult személynek a nyugdíj mellett bármekkora összegű, munkaviszonyból vagy vállalkozásból származó bevétele lehet anélkül, hogy ez a nyugdíját befolyásolná.
A nyugdíjasként szerződéses munkát vállaló személy lényegében ugyanabban a pozícióban van a társadalombiztosítás szempontjából, mint a többi, nem nyugdíjjogosult munkavállaló. A munkáltatónak ugyanolyan módon és mértekben kell utána befizetnie utána a társadalombiztosítási díjakat – kivéve a rokkantsági nyugdíjra és a munkanélküli biztosításra vonatkozó díjat. A dolgozó nyugdíjas így rendelkezik nyugdíjbiztosítással és betegbiztosítással is. Ebből adódóan akkor, amikor véget ér a munkaviszonya, a Szociális Biztosító újra kiszámolja a nyugdíját, amely – azáltal, hogy a munkaviszony tartama alatt rendelkezett nyugdíjbiztosítással – nagyobb összegű lesz az eredetileg megállapítottnál. Ha a dolgozó nyugdíjas a munkaviszonya fennállása idején munkaképtelenné válik, a betegszabadság tartama alatt jogosult táppénzre, hiszen van betegbiztosítása.
A táppénzt a munkaképtelenség 11. napjától kezdődően a Szociális Biztosító folyósítja addig, amíg a munkaképtelenség fennáll, de legkésőbb a munkaképtelenség kezdetétől számított 52. hétig. Ha ugyanis az egy év letelte után sincs az érintett olyan állapotban, hogy dolgozni tudjon, rokkanttá nyilvánítják. A táppénzre jogosultság korábban is megszűnik, ha az érintettet rokkanttá nyilvánítják.
A táppénz folyósításának feltétele a munkaviszony megszűnésekor a nyugdíjjogosult és a többi munkavállaló esetében jelentősen eltér egymástól. Nyugdíjas munkavállaló esetében a táppénzre való jogosultság a munkaviszony megszűnésével azonnal megszűnik. Esetükben ugyanis nincs védelmi időszak. (A nem nyugdíjjogosult munkavállaló ezzel szemben a munkaviszony megszűnését követő 42 napos védelmi időszakban munkaképtelensége esetén továbbra is jogosult a táppénzre.) Ha azonban a nyugdíjas munkavállaló a munka elvégzéséről szóló szerződés alapján dolgozik, nem rendelkezik sem nyugdíj-, sem pedig betegbiztosítással, ezért ő munkaképtelensége esetén egyáltalán nem kap táppénzt.
A fent leírtak értelmében Ön addig lehet betegállományban, amíg azt a kezelőorvosa indokoltnak tartja, legtovább azonban egy évig. Táppénzre ez alatt az idő alatt addig lesz jogosult, amíg tart a munkaviszonya, de legtovább 2006 júliusáig, amikor letelik a betegszabadságának 52. hete. Ha az egy év letelte után sem lesz munkaképes állapotban, kénytelen lesz megszüntetni a munkaviszonyát.
Gulyás Éva ügyvéd
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.