A Magas-Tátrát Mátyusfölddel együtt szeretnék kínálni a turistáknak

Deáki. A Vágsellye–Negyed vasúti szárnyvonal mentén fekvő öt falu, Deáki, Pered, Zsigárd, Farkasd és Negyed egy természetes mikrorégiót alkot, amit – a vonat elnevezése alapján – csángó régióként is emlegetnek.

Deáki. A Vágsellye–Negyed vasúti szárnyvonal mentén fekvő öt falu, Deáki, Pered, Zsigárd, Farkasd és Negyed egy természetes mikrorégiót alkot, amit – a vonat elnevezése alapján – csángó régióként is emlegetnek.

Deáki polgármesterétől, Bukovský Jánostól megtudtuk: igaz, hogy hivatalosan még nem alakították ki a csángó régiót, valójában azonban már régóta működik. Ez az öt falu általában közösen készíti pályázatait, például a Sapard program vagy a legutóbbi, az alapközmű-hálózat kiépítését segítő pályázatok esetében is együttműködtek.

A kooperáció egyik fő célja az idegenforgalmi lehetőségek minél jobb kihasználása. Erre egy pozsonyi marketingügynökség segítségével dolgoztak ki tervezetet, amellyel állami vagy európai uniós támogatásra is pályázhatnak. „A helyi és regionális fejlesztési grantsémában nyújtottunk be pályázatot az építési és régiófejlesztési minisztériumba – mondja az említett ügynökség vezetője, Peter Plachý. – A régió gazdasági és szociális fejlesztése stratégiai tervének a kidolgozásához kértünk támogatást, hogy egy rövidebb távú, három évre szóló és egy hosszú távú, 10 évre szóló stratégiát dolgozzunk ki”. Ebbe a tervbe az említett öt községen kívül a Deákival szomszédos Taksonyt és a Negyeddel szomszédos Gúta várost is bekapcsolták.

Egy másik pályázatot az idegenforgalmi stratégia kidolgozására nyújtottak be. Figyelembe vették, hogy az Európai Unió tagállamaként az idegenforgalom terén is jobban kell nyitni a külföld felé, és nagyszabású programokkal szükséges megszólítani a potenciális látogatókat. Az említett stratégia a Csallóközt, a Mátyusföldet, Közép-Szlovákia egyes régióit és főként a Magas-Tátrát foglalja magába. Tulajdonképpen egy észak–déli útról van szó, amelynek déli részét a Kis-Duna, a Kis-Duna dunatőkési ága, a Vág, a Duna és a termálvízforrások képeznék. „Létezik egy olyan nemzeti terv, amely szerint Szlovákia a visegrádi négyek részeként az egész világnak kínálná a szolgáltatásait – tájékoztatott Plachý. – Itt már a deáki termálfürdőnek nem konkurálni kell a dunatőkési térséggel, hanem össze kell kötnie a kettőt, majd közös idegenforgalmi szolgáltatásokat nyújtani. Az ország uniós csatlakozása után az idegenforgalom terén sem úgy kell majd gondolkodni, mint eddig, amikor főként csak a cseh, a lengyel és a magyarországi turistákkal számoltak a szlovákiai üdülőhelyeken, hanem azon is el kell gondolkodni, miért ne jöhetnének ide angol vagy más nyugati turisták is” – festi a jövőt az igazgató.

A csángó régió együttműködésének egy konkrét formája az a pályázat, amelyet közösen nyújtottak be a térképrendszerek elkészítésének támogatására. Az egyes falvakban például olyan nagyméretű térképek és tájékoztató táblákat állítanak majd fel, amelyek nemcsak az adott község, hanem az egész kistérség látványosságaira is felhívják az utazó figyelmét. Sőt, ez nem is kizárólag a turistáknak szól, hanem a helyi lakosok egészséges lokálpatriotizmusát is erősítheti. A térképek nemcsak a falvakban felállított táblákon, hanem elektronikus formában, az interneten bárki számára hozzáférhetően is megjelennek majd. A külföldi turistákon kívül a hazai városlakóknak is kellemes kikapcsolódást jelenthetnek az itteni üdülési lehetőségek. Persze, mindehhez a környezetet, a faluképet is fel kell javítani. A jellegzetes épületek, az utak és a járdák is felújítandók. Deákiban például a messze földön híres műemlék, a római katolikus templom épületét az utóbbi években különféle alapítványoktól és egyéb forrásokból nyert pénzeken és a lakosok adományaiból teljesen felújították. Jelenleg uniós pályázaton nyert pénzből folyik a község járdáinak rendbehozatala, és az iskolaépület felújítására is a strukturális alapokból igyekeznek támogatást szerezni. Az idegenforgalmi jellegű magánvállalkozások is kezdenek megjelenni. A termálfürdő felé vezető főút mentén, a falu szélén idén épült fel családi vállalkozásban egy panzió, amelynek stílusosan az Európa Panzió nevet adták. Itt 15 kétágyas szoba várja majd a vendégeket vendéglővel, bárral, kerthelyiséggel és minden egyébbel, ami egy panzió működtetéséhez szükséges. A jövőben remélhetőleg sok itteni lakosnak biztosítanak majd megélhetést az idegenforgalmi szolgáltatások. „Az egész elképzelés a régiók közötti együttműködésen alapszik, mert ha valaki például két hétre jön a Tátrába nyaralni, miért ne ugorhatna le egy vagy akár több napra valamelyik dél-szlovákiai termálfürdőbe, vagy a Kis-Duna természeti szépségeit megcsodálni” – mondja Peter Plachý.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?