Királyhelmec
Három első osztály nyílik
Bodrogköz központi iskolájában a múlt évben három első osztályt nyitottak. Az idén 45 gyermeket írattak be a tanintézménybe, ám a beíratás még itt sem zárult le. Az elmúlt év hasonló időszakában mindössze 38 gyermekkel számolhattak, ám később mégis 61 elsősük lett.
A legtöbb városi magyar alapiskolában biztatóan alakul a leendő elsősök száma
Három első osztály nyílik
Bodrogköz központi iskolájában a múlt évben három első osztályt nyitottak. Az idén 45 gyermeket írattak be a tanintézménybe, ám a beíratás még itt sem zárult le. Az elmúlt év hasonló időszakában mindössze 38 gyermekkel számolhattak, ám később mégis 61 elsősük lett. Királyhelmecen 2003-ban több mint száz gyerek vált iskolakötelessé, az idén mindössze nyolcvan. Miklós Lóránt igazgató bízik abban, hogy a következő hónapokban még jó pár gyermeket íratnak be a magyar alapiskolába, s akkor újra három első osztályt nyithatnak. A Királyhelmeci Magyar Tannyelvű Alapiskolában évek óta rendszeresen szerveznek játszóházakat. A közeljövőben táncházat is tartanak. Az idén a város óvodáival karöltve több közös programot szerveztek. A beíratás előtt az alsó tagozaton nyílt napot tartottak, a felső tagozaton pedig a második félévben lesz hasonló rendezvényük. A közeljövőben több találkozót szerveznek majd a leendő elsősök szülei számára, hogy a pedagógusokkal az iskolába lépő gyermekek kötelességeiről, az elvárásokról, az oktatási módszerekről és sok más témáról beszélgethessenek.
Nagykapos
Egyre kevesebb gyerek születik
Az Ung-vidék legnagyobb magyar alapiskolájában 67 gyermek jár első osztályba; idén 46 gyermeket írattak ebbe a tanintézménybe. A beíratás február 15-én zárul, és valószínűleg az idén is akad olyan szülő, aki csak augusztus végén vagy szeptember elején jelentkezik majd iskolaköteles gyermekével. Nagykaposon ebben az évben mintegy száz gyerek válik iskolakötelessé. Kis Berta László igazgató elmondta, hogy a régióban évről évre egyre kevesebb gyermek születik. Több olyan település is van az Ung-vidéken – például Iske és Bés –, ahol idén nincs iskolaköteles gyermek. Gondot okoz az is, hogy a most bevezetett ún. fejkvótarendszer következtében az önkormányzatok igyekeznek a tanulókat a falvakban működő kisiskolákba csábítani. Míg Csicserből az utóbbi években rendszeresen jöttek elsősök Nagykaposra, most innen egyetlenegy szülő sem íratta be gyermekét. Az alapiskolában havonta rendeztek táncházakat és játszóházat. Nagykaposon hamarosan Hadas Katalin pszichológus tart előadást, és sok egyéb rendezvényen is megpróbálják meggyőzni a szülőket az anyanyelven való oktatás feltétlen előnyeiről.
Kassa
Felkutatják a magyar gyerekeket
A Márai Sándorról elnevezett helyi magyar alapiskolában valamivel kevesebb elsősre számítanak, mivel a magyar óvodások száma is alacsonyabb, mint tavaly. Jelenleg két első osztály működik, amennyiben a beíratottak száma túllépi a harminc főt, ismét két osztály nyílik, ha nem, csak egy első osztályt indítanak. „A nagycsoportos óvodások minden évben közösen jönnek beíratkozni, kis ünnepséget szervezünk számukra. Elsőseink kétharmada érkezik a magyar óvodából, a többiek szlovák óvodákat látogattak. A város minden óvodáját felkeressük, plakátokat rakunk ki, felkutatjuk a magyar gyerekeket” – tájékoztatott Reiter Géza igazgató, hozzátéve, hogy bár nagyvárosi iskoláról van szó, a légkör családias, hiszen a jelenlegi és a potenciális magyar elsősök szülei nagyrészt ismerik egymást. A szociálisan hátrányos helyzetű családokból érkezők száma ebben az iskolában elenyésző, ám minden elsőst nagy szeretettel és egy kis ajándékkal várnak.
Szepsi
Demográfiai mélypont
A helyi magyar iskolában hivatalosan január 15-től február 15-ig tart a beíratás; eddig 50 gyereket írattak be. Sýkora Ilonától, a szepsi alapiskola és gimnázium igazgatójától megtudtuk, hogy a hagyományos ünnepélyes beíratások helyett idén nyílt napot rendeztek a nagycsoportos óvodások részére, akik a mostani elsősökkel együtt vehettek részt játékos matematika- és testnevelés órán, méghozzá szüleik kíséretében. „A visszajelzések rendkívül jók voltak, mindenkinek tetszett az ötlet. A második nyílt nap jövő csütörtökön lesz, ekkor a napközisek életébe kukkanthatnak be a leendő elsősök. Készségfejlesztő játszóházat szervezünk számukra, szintén a nagyokkal együtt” – mondta az igazgatónő. Szepsiben a legnagyobb gondot az jelenti, hogy a szociálisan hátrányos helyzetű családokból érkező elsősöket rendszerint csak szeptemberben, az utolsó pillanatban íratják be szüleik. Ez azt jelenti, hogy egy nap alatt kell osztálytermet, felszerelést biztosítani, illetve tankönyveket rendelni számukra. „Jó lenne, ha parlamenti képviselőink elgondolkodnának egy törvényen, amely szankcionálná a felelőtlen szülőket. Ha azok, akik a meghatározott időpontig nem tesznek eleget kötelességüknek, büntetést kapnának, talán hamarabb eszükbe jutna beíratni a kicsiket” – véli az igazgatónő, aki szeptemberben legalább egy osztálynyi megkésett elsős felbukkanására számít az eddigi két osztálynyi gyerek mellé. Szepsiben és környékén most van a demográfiai mélypont, hiszen az előző években 76-78, sőt 83 elsősük is volt. Jövőre várhatóan javul a helyzet, mivel a helyi magyar óvodába 22 potenciális elsős jár, sőt szlovák óvodába járó gyermek szülei is érdeklődtek már a magyar iskola iránt.
Rozsnyó
Két magyar iskola egy városban
A városban két magyar tannyelvű alapiskola közül választhatnak a szülők. A Fábry Zoltán Alapiskolába idén 15 elsős kerül át abból az előkészítő osztályból, amelyet tavaly a Phare-program keretén belül indítottak el. Rajtuk kívül még tíz elsőst írattak be. Obenkó János igazgató elmondta, mivel a Phare-program megszabja, hogy 15 gyereknél több nem lehet egy osztályban, ezért a nulladik osztályból első osztályba került gyerekek osztálylétszámát nem lehet növelni. Engedélyt kell kérni az iskolaügytől egy másik elsős osztály megnyitására. Mindenesetre a tavalyi 19 beíratott gyerekhez képest az idei létszám növekedett. A beíratkozás előtt az iskola képviselői felkeresték a családokat, a roma asszisztensek segítségével pedig a roma családoknál is jártak. A Rozsnyói Református Alapiskolába idén 23 elsőst írattak be, de Tóth Sándor igazgatóhelyettes szavai szerint ez még nem a végleges létszám. Mint elmondta, a tavalyihoz képest hat elsőssel lesz több az iskolában, aminek nagyon örül. Igazi problémát mindkét rozsnyói iskola számára az jelent, hogy kevés magyar gyerek van az óvodában, és közülük is vannak, akik szlovák iskolába jelentkeztek. A gyér utánpótlás következménye, hogy a református alapiskola leendő első osztályát többségében vidéki gyerekek alkotják majd, leginkább Perbéte-Kőrösből és Krasznahorkáról.
Tornalja
Több elsős lesz, mint tavaly
A Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola a maga csaknem 800 tanulójával szlovákiai viszonylatban is a legnagyobbak közé tartozik, bár a demográfiai hullám itt is egyre erőteljesebben érezteti hatását. A napokban lezajlott beíratás alkalmával bejelentett gyerekek száma még nem tekinthető véglegesnek. Amint azt Hubay Adél, az alsó tagozatért felelős igazgatóhelyettes elmondta, eddig ötven gyereket írattak be, valamint kilenc, még nem iskolaköteles gyerek látogatja az előkészítő osztályt. Tehát a tavalyi évhez viszonyítva, amikor 62 elsőssel kezdődött az iskolai év, ez mindössze három fős csökkenést jelent, ami szeptemberre az egy évvel ezelőtt beíratott gyerkőcök számát várhatóan meg fogja haladni. Az új iskolai évben tehát 3 első osztály nyílik. Az igazgatóhelyettes elmondta, hogy minden évben megrendezik beíratási programjukat, melynek keretén belül az iskolás gyerekekkel együtt felkeresik a város óvodáit, és meghívják az iskolába a leendő elsősöket.
Pelsőc
Még várják a gyerekeket
A tizenöt éve önállósult Pelsőci Magyar Tannyelvű Alapiskolában már szintén lezajlott a beíratás. Itt jelenleg 13 gyermeket írattak be a szülők, ám ez a szám szeptemberig valószínűleg növekedni fog – mondta Máté Géza, az iskola igazgatója. A tavalyi iskolai évet tizenhét elsőssel kezdték, így jó esély van arra, hogy az idén is legalább ennyien lesznek. A pelsőci iskola is minden évben megrendezi beíratási programját, melynek keretén belül az iskolaköteles gyerekek szüleinek felhívják figyelmét az intézményre.
Rimaszombat
Mindkét iskolában lesz elég elsős
Biztatóan alakul Gömör legnagyobb településén a két teljes szervezettségű, magyar tanítási nyelvű alapiskolában a beíratott elsősök száma. A Tompa Mihály Alapiskolába eddig 37 gyereket írattak be, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a szám még növekedni fog. Csúsz László, igazgatóhelyettes szerint a demográfiai hullámvölgy ellenére biztató a helyzet: két osztályban is megkezdődik az elsősök oktatása. A másik teljes szervezettségű oktatási intézménybe, a Ferenczy István Alapiskolába eddig 25 gyereket írattak be, de Kubačka Gizella igazgató szerint augusztus végéig még legalább 10–12 gyerekre számítanak.
Fülek
Meglepően sok gyerek jött
Az Ifjúság utcai alapiskolába beíratott gyerekek száma meglepően magas, 58 első osztályost fogadnak szeptember elsején. A létszám itt sem végleges, általában még 3–5 gyerekkel szaporodik közvetlenül tanévnyitó előtt. Janušek Ágnes igazgató őszinte örömmel nyugtázta a szülők bizalmát, ebben az iskolában szeptemberben biztos, hogy legalább három első osztály nyílik.
A Mocsáry Lajos Alapiskolába eddig 24 elsőst írattak be, Bolla Károly igazgató szerint ez a szám biztosan legalább tíz–tizenöttel gyarapszik még szeptemberig. Terveik szerint egy nulladik évfolyamot és egy első osztályt indítanak.
Losonc
Egy osztálynyi kiselsős
A losonci Kármán József Alapiskolába 17 kisdiákot írattak be, ez a létszám egy osztály indításához már elegendő, de az iskola igazgatójának elmondása szerint náluk is vannak későn érkezők. Bial Péter iskolaigazgató még 8–10 gyerekkel számol a tanévkezdésig.
Pozsony
Egy magyar osztály 18 kisdiákkal
A főváros magyar tanítási nyelvű alapiskolájába, a Duna utcaiba idén 18 elsőst írattak be, így a következő tanévben is csak egy első osztályt tudnak indítani. Morvay Katalin, az iskola igazgatóhelyettese lapunknak elmondta, 1995 óta nincs annyi elsős, hogy két osztályt nyithassanak, ehhez ugyanis 30 feletti létszám kellene. Ez alól csak az 1998/99-es iskolaév volt kivétel. Az iskola vezetése hosszú távon bízik abban, hogy a jövőben újra összejön majd annyi gyerek, hogy két osztályt indíthassanak, erre azonban nem az elkövetkező két-három évben fog sor kerülni.
Szenc
Tizennyolc kisdiák, jelentkezés őszig
A Szenci Molnár Albert Alapiskola első évfolyamába eddig 18 diákot írattak be a szüleik, tájékoztatta lapunkat Vincze Erzsébet igazgató. „A gyerekek beíratása elméletben ugyan már lezárult, gyakorlatilag azonban szeptember elsejéig fogadjuk az érdeklődő szülőket és csemetéiket. Alapul véve a helyi óvodából idén kikerülő gyerekek számát, reálisnak mondható az eddig beíratottak száma. Az utóbbi pár évben egyébként nem változott az elsőseink aránya, évente átlagban 18-20 kiselsőssel számolunk” – közölte az igazgató.
Somorja
Ötvenketten kezdik meg tanulmányaikat
A Corvin Mátyás Alapiskolában az utóbbi pár évben – csekély mértékben ugyan, de – növekvő tendenciát mutat a beíratott gyerekek aránya – tudtuk meg Ürge József igazgatótól. „A jövő tanévben előreláthatólag 52 elsős kezdheti meg tanulmányait az iskolában. Az előző évben 50, tavalyelőtt pedig csak 48 első osztályos tanulónk volt” – fűzte hozzá.
Dunaszerdahely
Mintegy kétszáz elsős a városban
A város három magyar tannyelvű alapiskolájába eddig összesen 194 elsőst írattak be. Ez a létszám tizenhat fős emelkedést jelent, hiszen tavaly szeptemberben csak 178 gyermek kezdett ismerkedni a tudományokkal anyanyelvén. Ha a most beíratott gyerekek létszámát összevetjük a tavalyelőtt beíratottak számával, kiderül, hogy 2002-ben csak eggyel kevesebb magyar kisdiákot írattak be, mint idén.
Az ország egyik legnagyobb magyar tannyelvű alapiskolájába, a Kodály Zoltán Alapiskolába csaknem ezer diák jár. Január utolsó hetében zajlott itt a beíratkozás, amelynek mérlege azt mutatja, hogy a kisdiákok létszáma a tavalyihoz képest tizeneggyel növekedett. Eddig 92 gyereket írattak be, tavaly ez a szám 81 volt. Két évvel ezelőtt a szám még elérte a 89-et, egy évvel korábban pedig a 96-ot. Érdekes, hogy egészen 2000-ig az elsősök száma csak egy alkalommal csökkent száz alá. Ibolya Olivér iskolaigazgató szerint a szám szeptemberig akár 10-12-vel is emelkedhet, és biztosra veszi, hogy újra száznál több lesz az elsősök száma, és legalább öt osztályt nyithatnak. Az igazgató tapasztalata szerint az egykori tanítványok döntő többsége hozzájuk íratja be gyermekét.
A Szabó Gyula Alapiskola is több elsőst fogadhat, mint az utóbbi években. Eddig 71-en íratták be csemetéjüket az Iskola utcai tanintézménybe. Ennél több elsőse csak az 1998/99-es tanévben volt az iskolának: 95. A jelenlegi tanévben 63 elsős van, az utóbbi négy évben pedig 58 és 69 között mozgott a szám. A mélypontot a 2001/2002-es tanév jelentette mindössze 58 elsőssel.
A Vámbéry Ármin Alapiskolában idén hárommal kevesebb a beíratott elsősök száma, mint tavaly volt. Jelenleg 34 elsős koptatja a padsorokat, míg január végén és az elkövetkező napokban csak 31 gyermek felvételét kérték a szülők. Az itt tanuló elsősök száma 1998-tól így alakult: 26, 23, 34, 32, 35 és 34. Fibi Sándor igazgató biztos abban, hogy szeptemberig még további gyermekeket íratnak be, és a létszám meghaladhatja a tavalyi szintet, így ismét két osztályt nyithatnak. „A Jilemnický utcai iskola családi házak övezetében fekszik, ezért itt kevesebb a gyerek, mint a belváros panelházainak közelében lévő iskolákban. Néhányan a környező falvakból járnak hozzánk, akiknek a szülei itt dolgoznak a városban, és magukkal hozzák a gyerekeket – mondta az igazgató. – Nem szeretnénk, ha azt hinnék rólunk, hogy a környező kisiskoláktól elszippantjuk a tanulókat.” Az igazgató szerint van még 4-5 olyan szülő, aki tavaly halasztást kért és kapott, és még nem íratta be a gyerekét. Az iskolában egy játszóház keretében tartották meg az ünnepélyes beíratkozást, amelyre a szülőkön kívül sok nagyszülő is eljött.
Az idei beíratkozási eredmények Dunaszerdahelyen jók, ám aggodalomra ad okot, hogy értesüléseink szerint a magyar szülők körében a korábbi évekhez képest nagyobb az érdeklődés a szlovák óvodák, illetve a vegyes óvodák szlovák osztályai iránt. A négy magyar óvodában nincs zsúfoltság. Ha azonban a magyar szülők egy része nem változtat szándékán, és szlovák óvodába adja gyermekét, nem kizárt, hogy azok számára új szlovák osztályt kell nyitni.
Nagymegyer
Három magyar osztály nyílik
Az előző évekhez hasonlóan a 2004/2005-ös tanévben is három első osztályt indítanak a nagymegyeri Bartók Béla Alapiskolában. „Egyelőre 75 gyermeket írattak be a szülők. Ez a szám szeptemberig a halasztások, illetve a későn jelentkezők miatt még némileg módosulhat, de a három osztály mindenképpen meglesz” – nyilatkozta lapunknak Nagy Ernő iskolaigazgató. Elmondása szerint a városban nemigen jellemző, hogy a magyar szülők szlovák iskolába adnák a gyerekeket, azt elsősorban a gyermekotthon lakói és a környező majorokon élők csemetéi látogatják. A szlovák iskolában egyébként még nem zárult le a beíratás, de valószínű, hogy a tavalyihoz hasonlóan idén is egy osztályt nyitnak majd. Nagy Ernő arról is beszámolt, hogy néhány évvel ezelőtt kérvényezték egy korrekciós osztály indítását, amelyik elsősorban a roma gyerekek felzárkóztatását szolgálta volna. „Akkor azt a választ kaptuk az oktatási minisztérium illetékesétől, hogy a magyar alapiskolák számára még nincs kidolgozva az erre vonatkozó tanterv. Tavasszal újra kérvényezni fogjuk egy ilyen osztály megnyitását, reméljük, most nagyobb sikerrel járunk. Gyógypedagógus tanerőnk már van, aki el tudná látni ezt a feladatot” – tette hozzá az igazgató.
Gúta
Ősztől nyolcvan magyar elsős
Bár a tavalyival szinte pontosan megegyező számú elsőst írattak be a gútai magyar alapiskolákba, arányait tekintve mégis többen tanulnak majd anyanyelvükön a városban. Míg a 2003/2004-es tanévben a 119 elsősből 81 (68 százalék) járt magyar iskolába, 2004 szeptemberében a 104 beíratott elsős közül 80-an (77 százalék) kezdik meg tanulmányaikat a két magyar alapiskola valamelyi-kében. „Örvendetes tény, hogy a jövő tanévet 41 kisdiákkal indíthatjuk – mondta Kucsera Erazmus, a II. Rákóczi Ferenc Alapiskola igazgatója. – Idén csupán 31 elsősünk van, ami azt jelenti, hogy két első osztályt nyitottunk ugyan, de másodikban ilyen alacsony létszámnál össze kell vonnunk a két osztályt. A 41-es létszám viszont biztosíték arra, hogy a felsőbb évfolyamokban is megmaradjon a két párhuzamos osztály.” Az Iskola Utcai Alapiskolában a tavalyi ötvennel szemben 39 új elsőst várnak szeptemberben. Zsittnyan Éva igazgatónő tájékoztatása szerint két osztályt nyitnak, és mindkettőben – a szülőkkel folytatott megbeszélések alapján – a néhány éve sikerrel működő iskolaotthonos oktatási formát alkalmazzák.
Ógyalla
Két osztály – rész-ben évismétlők miatt
A gútainál sokkal elszomorítóbb a helyzet Ógyallán, ahol a tavalyi 30-ról 19-re csökkent a magyar alapiskolába íratott gyerekek száma. Ugyanakkor a két szlovák iskolában az idei 48-al szemben 70 elsősre számítanak. Szakal Lászlótól, a magyar alapiskola igazgatójától megtudtuk, hogy az alacsony létszám ellenére két első osztályuk lesz, mivel évről-évre sok roma tanuló ismétli az első évfolyamot. „A roma gyerekek közül néhányan még magyarul sem beszélnek, amikor beíratják őket a szüleik, ezért az első tanév jelentős hányada a nyelvtanulással, a szociális szokások elsajátításával telik a számukra kialakított osztályban” – mondta. A kedvezőtlen tendenciát valószínűleg az is erősíti, hogy Ógyallán néhány éve megszűnt az önálló magyar óvoda, és a város öt, szlovák igazgatóságú óvodája közül csupán egyben van magyar csoport. Basternák László polgármester tájékoztatása szerint a jövőben a magyar óvodát és az alapiskolát közös igazgatás alá szeretnék vonni, és az iskola épületébe költöztetnék az óvodát is. Erre vonatkozólag már el is készültek a tervek, folyik az engedélyeztetés és a pályázás az átépítéshez szükséges pénzek előteremtésére. Nem túl sok optimizmusra adnak viszont okot a születési adatok, tavaly csupán 57 gyermek született a városban.
Komárom
Több jelentkező az egyházi iskolában
A város 4 magyar alapiskolájába 235 tanulót írattak (tavaly 239-et), a szlovák tannyelvűkbe 163-at. Nőtt a beíratott gyermekek száma az Eötvös utcai és a Mariánum Egyházi Alapiskolában, a Munka utcaiban némileg csökkent, a Béke utcaiban pedig lényegében az előző éves szinten maradt. A legnagyobb növekedés – 14-ről 22-re – a Mariánumban tapasztalható. Mits Márta igazgatóhelyettes szerint ez részben annak köszönhető, hogy a 2003/2004-es tanévtől már első osztályban bevezették az angoloktatást. „Régebben ének-zene tagozatos általános iskola voltunk, és ez talán több szülőt elriasztott – mondta. – 2002-től egyházi óvoda is működik iskolánk mellett, bizonyára ennek is megnyilvánul a pozitív hatása.” Fekete Zoltán, a Munka utcai iskola igazgatója szerint a beíratási adatok nem tükrözik hűen azt, hogy szeptemberben valójában hányan is kezdik meg a tanulmányaikat – részben a halasztások, részben a későn „ébredők” miatt. Elmondása szerint a következő tanévben négy osztályt indítanak, csakúgy, mint idén.
Érsekújvár
Növekvő létszám Érsekújvárott
„A helyi Czuczor Gergely Magyar Tannyelvű Alapiskolába idén 82 gyermeket írattak be, és tizenkét szülő kért halasztást. Nagy örömünkre szolgál, hogy további érdeklődőink is vannak, olyanok, akik a városba szeretnének költözni. Tavaly 78 beíratott gyermekünk volt, és tízen kértek halasztást. Akkor is három első osztályt tudtunk nyitni, mint ahogy a következő tanévben is. A korábbi években ennél jóval kevesebb gyermekünk volt, évente körülbelül hatvan tanuló. Emiatt a mostani harmadikosok és negyedikesek két-két párhuzamos osztályban tanulnak. Bízunk abban, hogy a jövő évi beíratkozások az ideihez hasonlóan sikeresek lesznek iskolánk számára” – mondta Gátasi Irén igazgatónő.
Vágsellye
Tizenhét leendő kisdiák
A Pázmány Péter Alapiskolába 17 gyereket írattak be elsősnek, ami hattal több a tavalyinál – tájékoztatta lapunkat Rusznák Andrea igazgatóhelyettes. A pedagógusok idén is hasonló beíratási kampányt folytattak, mint az előző években, a környező óvodákat levélben keresték meg, amelyben bemutatták az iskolát és kérték, hogy a magyar gyerekeket írassák magyar óvodába. Az iskola igazgatója, Dohányos Katalin hasonló kéréssel a Csemadok helyi alapszervezetének gyűlésén is felszólalt. Az alapiskola színvonalas oktatást kínál, már az alsó tagozaton elkezdik az angolnyelv-oktatást és a számítógépes képzést.
Diószeg
Tizennégyen magyar iskolába
A Petőfi Sándor Alapiskolába idén a tavalyinál kétszer többet, összesen 14 gyereket írattak be. Kovács Zsuzsanna igazgatónő elárulta, a tavalyi év a népesedési mutató szempontjából a sokévi átlagnál is jóval gyengébb volt, az idei pedig az előző évekhez képest is rendkívül jónak számít. A 14 gyerek közül kilenc diószegi, öten pedig a szomszédos Kismácsédról utaznak majd be. Sajnos a demográfiai mutatók alapján a jövő évben megint jóval kevesebb elsősre számíthatnak.
Galánta
Ma is folytatódik a beíratkozás
A Kodály Zoltán Alapiskolában tegnap és ma zajlik a beíratás, mintegy 25-26 elsősre számítanak – tájékoztatott Kovács Ildikó igazgató. A beíratást egybekötötték egy másik ünnepélyes akcióval, a számítógépes szaktanterem átadásával, amelybe az Infovek projekt keretében kaptak 6 számítógépet. A termet Szigeti László oktatási államtitkár és Halzl József, a Rákóczi Szövetség elnöke jelenlétében avatták fel. Az óvodások az óvónőkkel és a szülőkkel együtt vonultak át az iskolába, a beíratkozás a napközi otthonban folyt. A gyerekeknek játszóházat szerveztek.
Léva
Egy osztály nyílik huszonegy fővel
A Juhász Gyula Alapiskolában idén szeptembertől 21 elsős lesz, egy osztályt nyitnak – tájékoztatta lapunkat Andruska Csilla igazgatónő. Tavaly 17 gyereket írattak be ide, tavalyelőtt pedig 36 elsős kezdte meg tanulmányait, ám – bár a mostani szám önmagában jónak mondható – az elsősök létszáma évről-évre csökkenő tendenciát mutat, pedig még az is előfordul, hogy a helyi szlovák óvodából íratják be a magyar alapiskolába a gyerekeket. Az alapiskolába Boriból, Nagyodról, Kálnáról, Szecséről, Hontfüzesgyarmatról, valamint Szántóról és Baracskáról is járnak tanulók.
Zselíz
Negyven elsős két osztályban
A város magyar alapiskolájában szeptembertől két osztályt nyitnak, 40 elsőssel – mondta el az Új Szónak Pólya Károly igazgató. „Az iskola vonzáskörzete elég nagy, Váradról, Sáróból, Tőréről, Fegyvernekről, Zalabáról, Pásztóról, Kisölvedről és Nyírágóról is járnak hozzánk gyerekek. Tavaly 34 elsősünk volt, tehát szintén két osztályt nyithattunk, de hosszabb távon nem várunk emelkedő létszámot” – tette hozzá a tanintézmény vezetője.
Párkány
Több mint száz jelentkező
Az Ady Endre Alapiskolában nem lesz kevesebb tanuló, mint tavaly. Most 110 gyerek íratkozott be, de idén szeptembertől 97 tanulóval biztosan lehet számítani, így négy osztály nyílhat – tudtuk meg Fodor Zsuzsanna igazgatónőtől. Tavaly 99 elsős volt. Az utóbbi két évben a diákok összlétszáma nem csökkent, de hosszú távon nem lesz ennyi elsős. A vonzáskörzet elég nagy: Kisgyarmatról, Páldról, Bajtáról, Kiskesziről, Lelédről, Garamkövesdről és Kicsindről is vannak tanulóik.
Ipolyság
Két iskolában 58 beíratott gyermek
A Pongrácz Lajos Alapiskola igazgatója, Lendvay Tibor elmondta, tanintézményükbe idén 36 elsőst írattak be (Tabán városrész iskolájába, amely az intézmény része, a 36-ból négyet). Tavaly az iskolában 42 kisgyerek kezdte meg a tanulmányait, tavalyelőtt pedig 28. A tavalyi év ugyan kiugró volt, de az utóbbi négy-öt év átlaga 34-35 gyerek. Szeptemberben két osztályt nyitnak. „Az iskolának az Ipolyság környéki 20 község a vonzáskörzete. Hosszabb távon mindezek ellenére biztosan csökkenni fog a beíratott elsősök száma.
„Idén szeptembertől 22 elsőssel indíthatjuk a tanévet, tavaly 19-en voltak, tavalyelőtt pedig 28 kisdiák íratkozott be hozzánk” – mondta el lapunknak a Fegyverneki Ferenc Egyházi Alapiskola igazgatója, Píri Lajos. Az elsősök létszáma szintén csökken, a tavalyelőtti pozitív szám ilyen szempontból hosszabb távon nem tekinthető mérvadónak. (leczo, juk, kov, szasz, sk, kcr, ervé, pve, vkm, száz, gl, buch)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.