A lakosság úgy döntött, nem kell újabb adósság

Van egy pici falu a Csermosnya völgyében, amely páratlan természeti szépségeivel és valami különös erővel vonzza az embert. Ám a helyzet koránt sem olyan idilli, mint amilyennek első pillantásra látszik.

Az idegen azonnal észreveszi, hogy itt ügyelnek a részletekre. Talán ennek is köszönhető a tavaly elért eredmény, kitüntetés lett az Év faluja 2003 pályázaton. Lucska ugyanis ki tudta használni humán erőforrásait a falu szebbé tétele érdekében. Maga a paradicsom, gondolhatnánk, ha ez az állapot mentes lenne minden zavaró tényezőtől.

Az ígéretes kezdet

1997-ben, Kuchta János második polgármesteri megbízatása idején a faluba érkezett egy vállalkozó. A hölgy vásárolt Lucskán egy kis házat. Egy alkalommal azzal kereste fel a polgármestert, hogy üzletet és kocsmát szeretne nyitni a faluban. Ehhez kölcsönt kellett felvennie. A polgármester nagyvonalúan a község vagyonával kezeskedett a kölcsönért. Elzálogosította a községháza és a kultúrház épületét.

Viola Hlavňová rendesen működtette az üzletet és az italkimérést nem csak Lucskán, hanem a szomszédos Barkán is. Havonta törlesztette a kölcsönt, átlagban 17 ezer koronát. Úgy tűnt, jövedelmező az üzlet, és azt gondolta, ez mindig így lesz, mert közben a házacskáját is sikerült szépen rendbe hozatnia. Csakhogy a falusiaknak elfogyott a pénzük. Mert tudva lévő, hogy sok a munkanélküli errefelé is, az alapvető élelmiszereken kívül mást nem nagyon vásároltak a boltban. Ezért a vállalkozó néhány hónap után már nem tudta fizetni a kölcsönt. Az utolsó, a 79. részlet viszszafizetésére ez év március végén került volna sor...

Tornyosuló felhők a községháza felett

Eljött a következő év, amikor helyhatósági választásokat tartottak szerte az országban. Lucskán Szabó József lett Kuchta János riválisa, és győzött. De a győzelmi mámorból hamar kijózanodott. A pénztárban négyezer korona árválkodott, adósság dolgában már annál többet, 1,5 millió koronát örökölt elődjétől. Alig száradt meg a pecsét az őt polgármesterré kinevező okiraton, amikor jött a bank, hogy lefoglalja a zálogba tett épületet, a községházát a kultúrházzal együtt. Szabó József polgármester a banktól egy kölcsönről és egy kezességvállalásról szóló szerződés másolatát kapta kézhez. Abban – legnagyobb megdöbbenésére – az állt, hogy Viola Hlavňová több mint 1 millió 300 ezer korona kölcsönt kapott a banktól vállalkozásának beindításához. A másik szerződésben Kuchta János volt polgármester a községháza és egyben a kultúrház épületével kezességet vállalt a község nevében a kölcsönért. Szabó József – jegyzőkönyv erről nem lévén – kérdezgette a volt képviselőket az esetről, de választ senkitől sem kapott. Nem is kaphatott, mert azok sem tudtak a részletekről. Pedig a kezességvállaláshoz a banknak a képviselő-testület határozatára is szüksége volt. Annyit azonban elárultak a képviselők, hogy megbízták Kuchta Jánost a kölcsönről szóló szerződés aláírásával, hiszen a vállalkozó a községhez tartozó kocsmát és üzletet vásárolta volna meg. A képviselők többsége azt állította, a szerződésben foglalt részletekről már elfelejtette tájékoztatni őket a polgármester. Mint ahogy arról a másik szerződésről is, hogy amennyiben a hitelt kérvényező nem teljesíti a bank által szabott feltételeket, a kezesnek az adós helyett első felszólításra ki kell fizetnie az 1 millió 372 ezer 225 koronát.

A polgármester bíróságra adta az ügyet. A bíróságon a vállalkozó egyszer sem jelent meg, azóta nyoma veszett. Kuchta János pedig nem értette, mi keresnivalója van ott. A bíróságon csak annyit mondott, hogy már nem volt ideje értesíteni a képviselőket a szerződések tartalmáról, mert csupán két napja volt azok aláírására. Pedig egy polgármester akár 24 órán belül is összehívhatja a testületet, ha az ügy megkívánja.

Szabó József polgármesternek sikerült érvényteleníttetnie a kezességi szerződést. Barkán egy évig működött az üzlet és a kocsma, Lucskán még egy fél évvel tovább agonizált. Egy évig a községházán árulták az alapvető élelmiszereket. Aztán egy helyi vállalkozó – mint később a jelenlegi polgármester kibökte, ő maga – vette meg a lucskai üzletet és a kocsmát. Nem remélt hasznot, elmondása szerint az üzlet eltartja magát.

Döntsön a nép

Szabó József polgármester közel nyolcévi pereskedés negatív tapasztalatai ellenére is elhatározta, megoldja a problémát. Legutolsó megoldási kísérlete az volt, hogy népszavazást írt ki arról, felvegyen-e a község több mint egy millió korona kölcsönt, hogy az elherdált vagyont visszavásárolhasa. A népszavazást egy héttel az országos referendum kiírása előtt tartották Lucskán. A lakosság azonban nem akarta a kölcsönt. Egyrészt érvénytelen volt a népszavazás, mert nem vettek részt rajta elegendően, ami annak a 4-5 családnak a távolmaradásán is múlt, akik Kuchta János hívei. Másrészt pedig, a 79 szavazó közül csupán kilencen voksoltak azért, hogy a falu kölcsönért folyamodjon. Úgy tűnik hát, nincs mit tenni, kénytelenek kiköltözni a községházáról.

Utolsó reménysugár

Szabó József ebben a kilátástalan helyzetben mégis kitalált valamit. Igaz, az egyébként sem túl bőbeszédű polgármester nem sokat árult el a terveiről. Jelenleg az épület egy pozsonyi ingatlanügynökség tulajdonában van, mivel a bank eladta nemcsak a községházát, hanem a kocsmát, az üzletet, és persze a vállalkozó hétvégi házát is. Az ügynökség most tovább adná, ha lenne rá érdeklődő. A polgármester már járt Pozsonyban, hogy érdeklődjön, és üzletet ajánljon nekik. Hiszen Pozsonyból nem látni el Lucskáig, ott el sem tudják képzelni, milyen körülmények és feltételek kínálkoznak egy potenciális vásárlónak errefelé, távol a várostól, az isten háta mögött. Különös, hogy idáig az ügynökségtől még nem is jártak a faluban, hogy megszemléljék az épületet és a környéket. Hogy mi lesz a megoldás, egyelőre titok. Az ingatlanügynökség pedig nem adott még konkrét választ.

Veszteni nehéz

A Szabó József azt sem zárta ki, hogy polgári büntetőjogi eljárást indítanak a volt polgármester ellen, bár az vagyonát gondosan átíratta más személyekre. Ebben az ügyben azonban már valóban a képviselőknek kellene tanúskodniuk, ha hajlandóak lennének rá. Kuchta Jánosnak, úgy tűnik, lélekben nehéz lemondania és beletörődni abba, hogy két választási időszak után harmadszorra már nem lett a falu első embere. Nem is hagyja annyiban, mert állítólag néhány család támogatásával a háta mögött rendre valótlanságokat állít, és hazugságokkal próbálja befolyásolni az embereket. A jelenlegi polgármesterrel természetesen ádáz ellenségek. A bírósági ügyet pedig egyenesen személyes támadásnak veszi. Természetesen megpróbáltunk vele kapcsolatba lépni, de nem sikerült. A falubeliek szerint folyton letagadtatja magát. Pedig kerestük őt este fél tízkor és reggel fél hétkor is. Hiába.

Szabó József polgármester mégis optimista. Elmondta, hogy a fentebb leírt gondok ellenére öröm is Lucskán polgármesternek lenni, mert az emberek összetartanak. Örömmel és önszántukból dolgoznak a közmunkát végzők is. Szerszámot a község nem tud biztosítani, otthonról elhozzák saját munkaeszközeiket. Meg is látni a falun, hogy gondosan rendben tartott, szép gyöngyszeme a Csermosnya völgynek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?