<p>Jövő csütörtökön Dunaszerdahelyen tárgyalnak az érintettek a környezetvédelmi minisztérium javaslatáról.</p>
A Kis-Duna környékével bővülhet a Natura 2000
Az európai jelentőségű természetvédelmi területek közé sorolná a Kis-Duna mentét a környezetvédelmi minisztérium. Az érintettek jövő héten tanácskoznak a tervről Dunaszerdahelyen.
A Csallóköz északi határát képező Kis-Duna környéke kedvelt kirándulóhely. A csendes folyó vízi sportolásra is alkalmas, a parton álló történelmi vízimalmok, valamint az ártéri erdők élővilága a túrázóknak nyújt élményeket. A környezetvédelmi minisztérium tájékoztatást küldött az érintett községeknek, és együttműködést vár el az önkormányzatoktól. A levélben felhívják a figyelmet a vízben, illetve a folyó mentén élő értékes állat- és növényfajok – mint a vörös unka, a hód, a folyami vidra, a magyar bucó, a vágó csík – védelmére. Ha a kormány és az Európai Bizottság jóváhagyja a javaslatot, akkor a Kis-Duna és környéke is a Natura 2000 tájvédelmi körzet része lesz, ezzel az ország hozzájárulhat a természeti örökség védelméhez. A Natura 2000 az Európai Unió által létrehozott, összefüggő ökológiai hálózat, amellyel megóvhatják az itt élő, őshonos flórát és faunát. Két fajta területet különböztetnek meg a rendelkezésben: a madárvédelmi területeket és a természeti élőhelyeket. A folyó környékének egyes biotópjai teljesítik a védelemre vonatkozó feltételeket. A rendelkezés nem gátolja a mezőgazdasági munkálatokat a térségben, csak akkor, ha azok zavarják az állatok élővilágát. Álló Donát, az Állami Természetvédelmi Felügyelet dunaszerdahelyi részlegének mezőgazdásza lapunknak elmondta, a terület hozzácsatolása a Natura 2000 övezethez több szempontból is pozitív. A gazdák támogatást kérhetnek a területek fenntartására, például a nem őshonos növényfajok kiirtására. A vadászoknak pedig a szaporodó vadállomány adhat okot az örömre. Néhány éve egy vállalat törpe vízerőművet létesített volna Illésházánál a Kis-Dunán, sokan ellenezték a tervet, tiltakozást is szerveztek. Álló Donáttól megtudtuk, hogy a fokozott védelem nem jelenti egyértelműen azt, hogy nem épülhet meg a vitatott vízerőmű.
A jövő csütörtökön fél tízkor kezdődő tárgyalásra elsősorban az érintett területek tulajdonosait, művelőit, illetve bérlőit várják a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal épületébe. A gyűlésen tájékoztatják a őket arról, milyen változást jelentene a rendelkezés, az érintettek hozzászólhatnak a javaslathoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.