A kéttornyú gömöri óriás

Jolsva |

<p>Sajnos korántsem szokatlan eset, hogy egy mindent elemésztő tűz nyomán születnek új és igen figyelemreméltó szakrális építmények. Így van ez például az egykori bányaváros, Jolsva Szent Péternek és Pálnak szentelt kéttornyú templomával is, amely a gömöri klasszicista építészet egyik monumentális és különlegesen szép darabja.</p>

Jolsva a Gömör-Szepesi Érchegység és a karszt találkozásánál fekvő, igen régi bányavároska, amelynek favázas szerkezetű, döngölt falas várát már 1243-ban, a tatárdúlás után említi IV. Béla egyik okirata. Ez a vár valamikor a 13. század végén elpusztult, s hogy volt-e benne templom, kérdéses. Az biztos, hogy a ma látható római katolikus rítusú templom előtt több megszentelt helye is volt a bányavároskának.

Templomosok, husziták

A helyi hagyomány szerint a városka főterének északnyugati részén, az elpusztult földvárhoz közel, valahol a Koháry-kastély helyén eredetileg olyan erődített kolostor állt, amelyet egyesek szerint a pálosok, más források szerint a templomos lovagok alapítottak valamikor a 13. század végén, s ez a szent hely az alapító lovagok Szentlélek Társaságának temploma lehetett. A városka főterén bizonyíthatóan már 1353-ban állt egy kőfallal védett is templom, amelyet Szent Katalinnak ajánlottak. Mint azt az első katonai felmérés térképén látni lehet, egy kelet-nyugati tájolású, déli oldalán díszes bejáratú, sokszögzáródású egy- vagy többhajós templom lehetett a Szent Katalin tiszteletére emelt gótikus épület. Alapítója, donátora feltételezhetően az a Jolsvai Lesták nevű, igen gazdag és magas királyi udvari posztokat is betöltő úr volt, aki Jolsvát és környékét birtokolta a 14. század utolsó negyedében. Amikor később a husziták az elpusztult földvár helyén – ez a település mai temetője feletti magaslaton volt – itt megtelepedtek, felépítették a maguk templomát is az erődjükben. Valószínűleg egyszerre létezett a husziták és Szent Katalin temploma ezekben az időkben. A kelyhesek a régészeti feltárás szerint olyan kőalapokra épített, faszerkezetű, sokszögzáródású szentélyes, korai gótikus stílusú templomot alapítottak, amelyet tűzvész pusztított el 1461-ben. Romjait egy Utószülött László (1453–1457) korabeli pénzérme datálta pontosan, későbbi lelet nem fordult itt elő. Szent Katalin temploma viszont egészen 1829-ig szolgálta a híveket, ebben az évben a várost majdnem teljesen elpusztító tűzvészben viszont annyira megrongálódott, hogy le kellett bontani. Itt kezdődik a ma látható templom története.

Az impozáns tornyok

A vagyonos, vasbányászatból meggazdagodott vidéken élő iparosok a mindent elpusztító tűzvész után azonnal elkezdték újjáépíteni városkájukat. Ekkor épülhettek – vagy legalábbis korábbi barokk stílusukat klasszicistával is frissítették – a mostani városközpont környékén az igen szép homlokzatú polgárházak és középületek. 1838 és 1840 közt pedig némi pénzgyűjtés után felépült Gömör megye egyik legimpozánsabb, a klasszicista templomépítészet egyik mintájának is mondható új templom. Jolsva polgárai, katolikus hívei két év alatt építették meg a klasszicista stílus jeles képviselőjének, Alois Pichl osztrák építésznek az elképzelései és tervei szerint. A terveket Coburg herceg rendelte saját költségén, ezzel támogatva az új templom építését. Hatalmas, közel ötven méter magas a két torony, amely egy igen nagy, tágas belső teret keretez, ennek boltozata egy nagy fesztávolságú és impozáns kupola. A templomot letisztult formái, geometriai formákat mutató vakolatdíszes homlokzatai, görög-római hagyományokat szépen átemelő, timpanonos bejárata, féloszlopos díszítése valódi különlegességgé és egyedivé teszi. Jolsva Szent Péter és Pál tiszteletére emelt római katolikus templomát érdemes meglátogatni, a város többi, szintén értékes műemléképületével, a Koháry-kastéllyal, a díszes városházával, az evangélikus templommal és a már említett barokk polgárházakkal együtt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?