A csetneki csipke és az elektromos autó volt a nyerő

<p>Dunaszerdahely. November végén zajlott a VII. Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája (TUDOK) a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Magyar Tannyelvű alapiskolában. Az egész ország területéről érkező magyar alapiskolások és középiskolások három összevont szekcióban versenyeztek, két nap alatt a közel 50 résztvevő 36 pályaművet mutatott be a zsűrinek.</p>

SZABÓ CSILLA

A diákok három összevont kategóriában versenyeztek: biológia–környezetvédelem–mű-

szaki tudományok, orvostudo-mány–pszichológia–biokémia, történelem–helytörténet–nép-művészet. A verseny egyik győztese Máté Julianna, a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium diákja lett a történelem–helytörténet–nép-

művészet kategóriában Csetneki csipke újratöltve című munkájával. „Munkám a csetneki csipkéről szól, múltjáról, létrejöttéről, illetve a jövőjéről. Maga a csetneki csipke egy gömöri csipkefajta, a 19. és 20. század fordulóján jött létre. Szeretném, ha megmaradna, mivel ugyanolyan értékes, mint a halasi csipke vagy más csipkék. Szeretnék tovább foglalkozni a témával, és szeretnék minél több embert megismertetni vele” – mondta Máté Julianna, aki egy csetneki csipkével díszített blúzban vette át a díjat. A kategóriában második helyezést ért el Androvics Franciska és Rancsó Dorottya a Hetényiek kálváriája című előadással. Műszaki tudományok–biológia–környezetvédelem kategóriában Tuba Dániel és Takács Bálint, az érsekújvári Egyesített Szakközépiskola diákja vitte haza az első díjat; elektromos autót készítettek, előadásukban pedig az elektromosautó-gyártás jövőjéről értekeztek. „Egyre jobban elterjed az elektromos autók iparága, elég nagy jövője van, reméljük, hogy munkánknak lesz folytatása. Egy gokartvázat nagyobbítottunk meg, erre helyeztük a kerékbe épített speciális motort: ez hajtja az autót. Van még rajta mit fejleszteni, reméljük, hogy az iskolánk diákjai továbbfejlesztik” – mondta Takács Bálint végzős diák. Ebben a kategóriában a második helyezett Oláh Barbara és Szemet Rebeka lett, ők a vaníliát és a vanilint kutatták. Harmadik helyen Renczés Zsófia és Farkaš Laura végzett A rágcsálók emlékezőtehetsége című előadással.

Az orvostudomány–pszichológia–biokémia kategóriában az első helyen Sághy Péter, a Dunaszerdahelyi Magángimnázium tanulója végzett Káros radioaktivitás? című előadásával. A második helyet Zeleniczki Mónika Mese vagy valóság, X generáció című munkájával érdemelte ki, a harmadik helyezett pedig Krč Viktor a reklámok hatásáról készített munkájával lett.

Masszi János, a Vámbéry Ármin Alapiskola igazgatója elmondta, zömében középiskolások versenyeztek, a visszatérő diákok a versenyzők közel 50 százalékát tették ki. „Van, aki továbbviszi, bővíti a munkáját, de mindenki heteken, hónapokon át tartó vizsgálatokat tart. Mindenki győztes, aki részt vett a konferencián, hiszen a tudást nem veheti el tőlük senki sem” – közölte Masszi János.

A kilenc első helyezettből nyolc versenyző jutott tovább a TUDOK Kárpát-medencei döntőjébe, amelyet jövőre rendeznek Magyarországon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?