A Csehországba deportáltakra emlékeztek

Emlékmisét tartottak a Szent Márton római katolikus plébániatemplomban a hetven évvel ezelőtt Csehországba deportált kamocsai és szímői magyar családok tiszteletére.SzímőA Jedlik-házban rendezett megemlékezésen Bób János, Szímő és Lukács Valéria, Kamocsa polgármestere köszöntötte a központi ünnepség

Emlékmisét tartottak a Szent Márton római katolikus plébániatemplomban a hetven évvel ezelőtt Csehországba deportált kamocsai és szímői magyar családok tiszteletére.

Szímő

A Jedlik-házban rendezett megemlékezésen Bób János, Szímő és Lukács Valéria, Kamocsa polgármestere köszöntötte a központi ünnepségre érkező, egykor Csehországba deportált helybelieket, illetve hozzátartozóikat. „Sokan még ki sem heverték a háború megpróbáltatásait, nem sokkal korábban szabadultak a hadifogságból, és máris újabb borzalom várt rájuk. Magyar családokat szakítottak el a szülőföldjüktől. Kell, hogy emlékezzünk, szükség van arra, hogy a fiatalok tudjanak ezekről az eseményekről” – mondta Bób János. Az erőszakos kitelepítés áldozatainak és családtagjainak az emlékünnepség szervezői, a Csemadok szímői és kamocsai alapszervezetének elnöke, Kantár Éva és Gál László emléklapot adott át. A hetven éve deportáltak közül sokan már nem élnek, vagy betegség miatt nem vehettek részt a rendezvényen. 1947 januárjában Kamocsát körbevette a katonaság, és megkezdődött a magyarság kálváriája. Az akkori csehszlovák kormány mintegy 75 ezer embert deportált, akik nem tagadták meg a magyarságukat. Kamocsáról 79 családot, több mint hétszáz ember vittek el, sietve pakolták fel kis csomagjaikat a katonai teherautókra, búcsúzni sem maradt idejük. A deportáltak közül ötven családot, valamint leszármazottaikat szólították meg a szervezők. Nyolcan Csehország különböző településein születtek. Kantár Éva a Vág menti Szímőről deportáltak kapcsán elmondta, 49 családot érintett az intézkedés, a legkisebb gyerek hároméves volt, húsz résztvevőt hívtak meg a megemlékezésre. A jelenlévők közül sokan gyerekként élték meg a meghurcoltatást, szüleik, nagyszüleik elbeszéléséből tudják, hogy a deportáltak a vasútállomásokon várakoztak, a cseh gazdák kiválogatták az erősebb, dolgosabb férfiakat, ők hamarabb kaptak munkát és szállást.

A szímői központi ünnepségen fellépett a helyi Rozmaring népdalkör és citeraegyüttes, valamint a Vágszímői Búzavirág kórus.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?