A párkányiak és az esztergomi érsek kérésére VI. Károly német-római császár (vagyis III. Károly magyar király) 1724. augusztus 6-án adta ki azt az adománylevelet, melyben Párkányt örökös vásártartási joggal ruházza fel, s amelyben évi négy vásár megtartásáról rendelkezik. Az uralkodó eredeti adománylevelét most, háromszáz évvel az oklevél kiadása után egy remek és ritka tárlaton mutatták be.
A császár eredeti adománylevele Párkányban
Az adománylevél a Simon-Júda napi vásár történetében is korszakos jelentőségű, mert a király évi négy, országos vásár megtartására adott engedélyt és ezzel kiváltságos előnyöket biztosított a településnek. A császár aláírásával és pecsétjével ellátott okirat ugyanis évi négy dátumhoz rendel vásártartást, mégpedig Szent György napján, április 24-én, Sznet Bertalan napján, augusztus 24-én, Szent Simon és Júda napján, október 28-án és Szent Luca napján, december 13-án. A császár a vásárok időtartamáról is rendelkezik, nemkülönben arról, hogy a résztvevők és kereskedők királyi védelem alatt állnak. A Simon–Júda napi vásár azonban már az 1700-as évek elején is régi és híres eseménynek számított, hiszen az esztergomi Memy bég még 1589-ben arról írt levelet Pálffy Miklós pozsonyi és komáromi főkapitánynak, hogy a komáromi kereskedők is akadálytalanul jöhetnek a kakati (párkányi) vásárra, semmi bántódásuk nem esik. E levél és a helyi hagyomány alapján a Simon-Júda vásárok kezdetét 1546-ra teszi a történetírás.
„Örökösen tarthasson és tartasson“
A császár eredeti okiratát és más, korabeli dokumentumokat is felvonultató kiállítás megnyitóján Juhász Gyula, a Párkányi Városi Múzeum vezetője korhű öltözékben, magyarul olvasta fel az uralkodó adománylevelét. A tárlatot a bényi Múzeum Polgári Társulással együttműködve rendezték meg, a ritka és becses dokumentum megőrzése és közkinccsé tétele Vitek Marián gyűjtőnek köszönhető. Vitek lapunknak elmondta, hogy ezek az adománylevelek a királyi aláírás és a pecsét miatt is rendkívül értékesek, VI. Károlynak Párkányra vonatkozó okiratát Németországban sikerült megtalálni és árverés nélkül megvásárolni. „Mária Terézia idejéből több ilyen adománylevelet ismerünk, VI. Károly korából már jóval kevesebbet” – mondta a gyűjtő. A vásártartási jogot adományozó és kihirdető okiratban maga az uralkodó rendelkezik arról, hogy a benne foglaltak „minden piarczokon, és más közönséges helyeken nyilvánosságossá tétessenek és kihirdettessenek. E jelenvaló Levelet pedig, amelyet titkos függő pecsétünkhez mellyet mint Magyar Ország Királya élünk, megőriztetni parancsoltunk: annak olvasása után mindenkor az Előmutatónak visszadatni, kivánnyuk és parancsollyuk“. A király az okiratban örökös vásártartási jogot biztosít Párkánynak. A közönség eddig a dokumentum másolatát ismerte, de az eredeti okiratot most szeptember 30- ig tekinthetik meg az érdeklődők a Párkányi Városi Múzeum kiállításán.
A császár és király által is jóváhagyott és háromszáz éve törvényesített Simon- Júda napi vásárt idén, 2024-ben október 10. és13. között tartják meg Párkányban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.