330 éve kezdődött a törökök visszaszorítása Magyarországról

Párkány/Esztergom |

<p>Koszorúzással egybekötött megemlékezést tartott tegnap Párkányban a lengyel, a magyar és a szlovák külügyminisztérium. Ma a Limes Anavum Regionális Honismereti Társulás ünnepi szentmisével és koszorúzással emlékezik meg a párkányi csata 330. évfordulójáról.<br />&nbsp;</p>

330 éve Párkány és Esztergom felszabadításával kezdődött a törökök visszaszorítása Magyarországról. Egyes források jelentősebbnek tartják a párkányi csatát, mint az ezt megelőző bécsi diadalt. Bécs felmentése után az udvar békét akart kötni a törökökkel, Sobieski János lengyel király azonban a törökök nyomába eredt, és Esztergom felmentésére indult. Sobieskit és katonáit Párkánynál erős török csapatok támadták meg. Kétezer lengyel katona esett el. Másnap érkezett Lotharingiai Károly herceg serege. Segítségükkel a felmentő sereg 28 ezer fősre duzzadt, és megsemmisítő csapást mértek a törökökre. Az esztergomi várat Ibrahim pasa 1683. október 28-án adta fel. Ezzel véget ért Esztergom török megszállása, és megkezdődhetett az ország török uralom való végleges felszabadítása.

A tegnapi párkányi koszorúzás védnöke a lengyel, a magyar és a szlovák külügyminiszter volt. A megemlékezésen rövid beszédet mondott Henryka Mosciska-Dendys, a lengyel külügyminisztérium helyettes államtitkára, Prőhle Gergely, a magyar külügyminisztérium helyettes államtitkára és Stanislav Vallo szlovák megbízott. Az ünnepség délután Esztergomban folytatódott, ahol a Magyar Nemzeti Múzeum Vármúzeumában nyílt kiállítás a párkányi csata és Esztergom felszabadításának emlékére. Az Erzsébet-parkban lengyel, magyar és szlovák hagyományőrzők elevenítették fel a 330 éve történt eseményeket.

Ma 14 órakor a Limes Anavum Regionális Honismereti Társulás rendezésében ünnepi szentmisét és koszorúzást tartanak Párkányban. A szentmisét Kiss Rigó László szeged-csanádi megyés püspök celebrálja. Ünnepi beszédet mond Völner Pál infrastruktúráért felelős államtitkár és Szesztay Ádám stratégiai főosztályvezető. A párkányi városi múzeumban a párkányi csata emlékére nyílt kiállítás is megtekinthető.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?