Izsán reneszánszát éli a borászat. Balról: Heiszki Gábor és Domin István polgármester (fotó: Kovács Dénes)
30 év kihagyás után újra borversenyt tartott Izsa
A verseny az keltette újra életre, hogy az elmúlt években egyre magasabb színvonalon zajlik a borászat Izsán. Elsősorban a természetes édesborok és az illatos reduktív borok szerelmeseinek érdemes figyelniük a község borászait.
Kerek 30 évet kellett várni arra, hogy Izsa újra borversenyt rendezzen. 1994-ig ezek az események még a Csemadok égisze alatt zajlottak, most azonban egy helyi borász, Heiszki Gábor szervezésében újjáéledt a jó ideje megszakadt hagyomány. Lapunknak elmondta, nem is annyira a verseny a lényege a megmérettetésnek, mint az, hogy újrateremtsék a borkultúrát, ill. hogy megmutassák: van egy új, életképes borászati irányzat a Komárom melletti községben.
A hétvégi versenyen 101 felerészben helyi mintát neveztek be a termelőik, ám Pozsonytól Bátorkesziig több termelő is ringbe szállt a legjobb boroknak járó címekért. A kis helyi borverseny gyakorlatilag egy Duna menti versennyé nőtte ki magát.
A borok abszolút rangsorában a Heiszki Pincészet Borostyánének nevű 2022-es szalmabora lett a bajnok. A legjobb fehérbornak járó címet a zsűri a bátorkeszi Urbán Gábor 2023 Chardonnay-ének ítélte meg. A legjobb vörösbornak a kisújfalusi Csanda Winery 2020-es Dunaja bizonyult. A legjobb rosé bort pedig az Ister-Granum Borlovagrend örökös nagymestere, a süttői Polhammer László készítette, egy 2023-as Pinot Noir Rosét. A legeredményesebb helyi borász címét Orság Iván kapta meg, aki nagyon sokat tett és tesz az elhanyagolt szőlőültetvények felvirágoztatásáért.
Az izsai borászok igyekeznek kihasználni a hely géniuszát. Ez részint a természeti adottságokból adódik: a napos órák magas száma mellé sajátos klíma és ásványokban gazdag homokos-agyagos dunai talaj jár. Jelenleg még folyik a kísérletezés azzal kapcsolatosan, hogy melyik szőlő fajták-klónok lesznek a befutók.
Ezek a körülmények kedveznek a különleges édesborok és a reduktív, illatos boroknak is. Hogy mennyire azok, azt a már folyamatosan érkező magas szintű elismerések is bizonyítják.
Ami Heiszki Gábor díjnyertes borát illeti, hagyományos módszereket újragondolva, és a Tokaji régióban ismert borkészítési technikákat ötvözve néhány új elgondolással, továbbá célzott cuvée borok elkészítésével érte el azt az egyedi íz és illat világot, amelyet Polhammer László és Zsidek Vilmos csak úgy nevezett: „Ez egy teljesen új kategória, ezek a borok új dimenziót nyitottak a borok világában“.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.