Számos típusú szappan létezik, és mindegyiket ugyanazzal a kémiai reakcióval állítják elő. Ennek eredményeként zsírjai alkotóelemekre - glicerinre és zsírsavakra - bomlanak, amelyek a szódával egyesülve nátriumsókat képeznek.
Univerzális és költségbarát tisztálkodás: a szappanok típusai
- A mosakodó szappanok sokféle változata kizárólag a bőr ápolását szolgálja. Az ilyen szappannak közel semleges savasságúnak kell lennie, és speciális összetevőket tartalmazzon. Tehát a mosakodó szappanok gyógynövény-kivonatokkal vannak dúsítva, amelyek megnyugtatják a bőrt; továbbá lehetnek bennük tonizáló gyümölcskoncentrátumok; mandula-, kókusz- és kakaóvaj a száraz érzékeny bőr puhítására; tápláló összetevők - tejfehérjék, lanolin, avokádóolaj; hidratáló anyagok - glicerin és aloe vera, valamint antioxidáns vitaminok: ezek védelmet nyújtanak a bőrt a korai öregedéstől.
A mosakodó szappanok széles választéka közül egyszerű kiválasztani a bőrtípusnak megfelelőt. Ami viszont jó a bőrnek, az nem jó mosásra, mosogatásra és egyéb háztartási szükségletekre. A semleges savasság, amely csak ebben a típusú szappanban rejlik, megakadályozza a szennyeződés eltávolítását a textilekről és a tisztítandó felületek fertőtlenítését.
A MAKEUP webáruházban minden szükséges típus elérhető, különböző árakon, a https://makeup.hu/categorys/121212/ linkre kattintva mindenki kiválaszthatja az önmagának megfelelőt.
- A baba szappan kizárólag természetes alapanyagokból készül, nem tartalmaz parfüm adalékokat, ezért félelem nélkül használható az ultrapuha bababőr ápolására és tisztítására. Bármilyen márkájú babaszappan tartalmaz bőrpuhító komponenseket (lanolin, glicerin, növényi olajok) és növényi eredetű gyulladáscsökkentő anyagokat (kamilla-, körömvirág-, celandin-, orbáncfű-, muskátli- vagy kankalinolaj kivonat).
A baba szappannal újszülöttek ruhái és pelenkái is moshatók. Hiába öblítik ki valahogyan, sebtében a baba ágyneműjét, az nem okoz allergiás reakciót. De nem éri meg ilyen szappannal elmosogatni a gyerek edényeit: lágyító komponensei burkoló hatásúak, ezért a palackok falát zavaros, fehéres bevonat boríthatja tőlük.
- A mosószappan zsírsavtartalma nem haladja meg a 72 százalékot, de sok lúgot tartalmaz, amelyek gyorsan és hatékonyan oldják a szennyeződéseket, ráadásul antimikrobiális hatásúak. Nem véletlenül használják az orvostudományban a durva mosószappant antiszeptikumként.
- Háztartási célokra lágyabb típusú szappanokat hoztak létre - például glicerinnel dúsítva, amely megvédi a kezeket a kiszáradástól. Ennek ellenére nem ajánlott testre és hajrai, valamint gyermek holmiját mosni vele - irritációt, hámlást és túlzott bőrszárazságot okozhat, mivel a sav-bázis egyensúly megváltoztatásával megfosztja a bőr természetes védelmét.
- A szappan akkor tekinthető különlegesnek, ha speciális gyógy- vagy fertőtlenítő anyagokat tartalmaz. Például a 0,1%-os higany-klorid oldatos vazelin szappant bőrbetegségekre, valamint betegápolási cikkek fertőtlenítésére használják. A lanolin lágyítja a repedezett, száraz, érdes bőrt.
Ebbe a csoportba tartozik az antibakteriális mosakodó szappan. A bennük lévő triklozán az emberrel érintkezésben lévő mikroorganizmusok 90 százalékát elpusztítja. De mivel a mikroflóra nem csak patogén mikrobákból áll, és a triklozánnak nincs szelektív hatása, az antibakteriális szappant nem lehet folyamatosan használni. Utazás és túrázás során viszont pótolhatatlan, és eltávolítja az izzadságszagot is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.