A jelenlegi munkaerőhiány megoldására nem csak a munkaügyi tárca fordít kiemelkedő figyelmet. A probléma szinte minden ágazatot és a csaknem minden egyes munkavállalót egyaránt érint, azt is lehet mondani, hogy a munkaerőpiac szinte ös - szes résztvevőjének szívügyévé vált.
Kövessük együtt a végzősök „nyomait”
Természetesen ez a jelenség a hanyatló demográfiai tendenciákkal is összefüggésbe hozható, a lakosság öregedése, az alacsony termékenység, illetve a munkaerőpiacra kikerülő friss végzősök alacsony száma szintén hozzájárul a munkaerőpiaci kereslet és kínálat közötti egyensúly felbomlásához. A probléma forrását mindemellett az oktatási rendszer nem megfelelő felépítése is jelenti, hiszen nem elég, hogy a végzős diákok száma nem fedi a munkaerőpiaci keresletet, de gondot jelent az is, hogy sokan olyan szakot végeztek, amelyre alacsony az igény a piacon. Joggal tevődik fel a kérdés, mit csinálnak az iskolákból kikerülő végzősök, el tudnak-e sikeresen helyezkedni a munkaerőpiacon és ha igen, milyen szakmákban teszik ezt. A középiskolai és a diplomás végzősök elhelyezkedésével kapcsolatos releváns és aktuális információk utáni igény társadalmi szintre nőtte ki magát.
A Szlovák Köztársaság Munka, Szociális és Családügyi Minisztériuma koordinálása alatt a TREXIMA statisztikai és innovációs intézmény szakembereinek többéves kutatómunkája eredményeképp sikerült kidolgozni és bevezetni egy teljesen újszerű és egyedülálló rendszert „Stopa absolventa“ néven, amely a közép- és főiskolás végzősök pályáját hivatott nyomon követni. A rendszerhez tartozik egy internetes portál, a www.uplatnenie.sk is, ahol bárki megnézheti a végzősök munkaerőpiaci helyzetét. Az interaktív keresőfelület lehetővé teszi a tanulmányi szint (közép- vagy főiskola), konkrét iskola, régió és a tanulmányi szak kiválasztását. Ezen kritériumok kiválasztása után egy kattintással megjeleníthetőek az eredmények és nyomon követhető a végzősök karrierpályája.
A végzősök számán kívül a weboldal számos, munkaerőpiaci státuszukkal kapcsolatos kérdésre választ ad: a végzősök hány százaléka van munkaviszonyban, mekkora hányaduk magánvállalkozó, hány százalékuk van szülési szabadságon, hányan folytatták közülük tanulmányaikat, illetve hány százalékuk van a munkaügyi hivatalban munkanélküliként nyilvántartva. A weboldalon továbbá megtekinthető a munkaviszonyban lévő végzősök regionális megoszlása, átlag- és medián bére, illetve a kitanult szaknak megfelelő szakmában dolgozók aránya. Mindezek mellet a weboldalon szerepel az a 3 ágazat, illetve 3 foglalkozás, melyekben a legtöbb végzős dolgozik, továbbá a végzősök munkanélküliségi rátája is nyomon követhető, ugyanakkor a weboldal tájékoztat arról is, mennyi időbe telt a végzősöknek munkát találni és átlagban hány munkáltatónál dolgoztak tanulmányaik befejezése óta.
A weboldal látogatói ös - szehasonlíthatják az egyes középiskolákat és felsőfokú intézményeket, illetve tanulmányi szakokat és figyelemmel kísérhetik azok rangsorolásait, pontosabban melyik iskolák és tanulmányi szakok végzőseinek van a legmagasabb medián bére és melyeknek van a legalacsonyabb munkanélküliségi rátája.
A weboldal az összes szlovákiai közép- és főiskolát, illetve az általuk nyújtott szakokat egyaránt tartalmazza. Ez az egyedülálló rendszer Szlovákiában elsőként teszi lehetővé a végzősök pályakövetését és jelenleg 2,5 milliárd adatot tartalmaz, így az egyik legátfogóbb, a végzősök munkaerőpiaci életpályáját nyomon követő rendszernek minősül nemcsak az Európai Unión belül, hanem az OECD-országokban is. Fontos hangsúlyozni, hogy az összes 2018- as szlovákiai közép- és felsőfokú végzőst tartalmazza, ami a többi pályakövetési rendszerrel összehasonlítva kiemelkedő teljesítménynek minősül. Ezek az adatok évente frissítésre kerülnek és a rendszer fokozatosan bővül az adott év friss végzőseinek adataival. A rendszer adatállománya különféle adminisztrációs nyilvántartásból származó egyéni adatok anonim módon történő összekapcsolásával jött létre. A rendszer sikerességét az adatok megfelelő harmonizálása képezi, melyhez feltétlenül szükséges a legfontosabb klasszifikációk, az ISCO-08 országos foglalkoztatási osztályozási rendszer és a tanulmányi szakok osztályozási rendszerének tökéletes ismerete és pontos alkalmazása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.