A korai káposztafélék kártevői közül a legkorábbi és legjelentősebb a tavaszi káposztalégy
(Delia radicum Linné), amely ellen ajánlatos a rendszeres védekezés. A kártevő ugyanis megtámadja a káposztát, karfiolt, kelkáposztát, karalábét valamint a retket is.
Permetezési tanácsok
(Delia radicum Linné), amely ellen ajánlatos a rendszeres védekezés. A kártevő ugyanis megtámadja a káposztát, karfiolt, kelkáposztát, karalábét valamint a retket is. A kis növénykéket a kiültetés után 4–6 leveles koráig fenyegeti. Kárképe messziről észrevehető, a megtámadott növény fejlődésben leáll, levelei ólomszürkévé válnak, lankadnak. Az így károsított fiatal növény gyakran elpusztul. Az idősebb növények lassabban fejlődnek, terméshozamuk csökken. A kikelő nyüvek 8–9 mm hosszúak, csontfehérek, a gyökeret kívülről hámozgatják, vagy behatolnak a gyökérbe és felfelé haladó járatokat készítenek. Fejlődésük 20–30 napig tart majd a növényt elhagyják, talajba húzódnak, ahol bebábozódnak. Tömeges elszaporodásuk ott fordul elő leggyakrabban, ahol a káposztaféléket nagy mértékben termesztik. Az öntözéses termesztés is elősegíti a szaporodásukat. Védekezéskor ügyeljünk a kártevő természetes ellenségeinek a megkímélésére, mert a fürkészdarazsak jelentős mértékben, a lárvák akár 60%-át is parazitálhatják.
A védekezést a kártevő ellen már a palántanevelő ágyakban meg kell kezdeni, mindig a tojásrakó legyek ellen irányulva. Helyrevetéskor megfelelő védelmet nyújt a Diazinon 10 G granulátum (1 g/folyóméter). A kipalántázás és a megilledés után a gyökérnyaki részhez bő permetlét juttassunk. Használjunk Diazol 50 EC (0,1%), Basudin 600 EW (0,1%) vagy Sumithion Super (0,1%) permetszert, melybe tegyünk tapadószert, például Agrovitalt (0,05%). A tavaszi káposztalégygyel együtt károsítanak a parányi, mindössze néhány milliméteres fekete vagy feketesárga csíkos földibolhák, valamint a levéltetvek és a káposztapoloskák is. Az említett permetszerek rendszeres használata ezeket is távol tartja.
A peronoszpóra fertőzése esetén a levelek színén elmosódott szélű szürkéssárga foltok, a fonákon szürkésfehér bevonat látható. Ellene használjunk: Ridomil Gold 42,5 WP (0,4%), Champion 50 WP (0,4%), Dithane DG (0,5%), Folpan 80 VDG (0,2%), Merpan 80 WDG (0,3%), Kuprikol 50 WP (0,6%). A permetlébe adjunk tapadószert.
A kiültetési sokk mérsékelése és a jobb, egyenletesebb vízellátottság elérése érdekében használjunk Agrisorbot. Általa hoszszabb távon öntözővizet spórolunk és lehetővé válik a növény gyorsabb, kiegyensúlyozottabb fejlődése.
A gyümölcsösban továbbra is nagyon időszerű az őszibarack kezelése levélfodrosodás ellen. Ezt a kezelést egészen a rózsaszínű rügyek megjelenéséig alkalmazhatjuk. A rügypattanásától kezdődően a kórokozó fejlődése szempontjából kedvező hűvös, csapadékos időben már fertőzésre képes spórák képződnek. Az őszibarackosban a tünetek megjelenésekor a védekezés már elkésett. A megbetegedés veszélyét nagyban csökkenti a rügypattanás előtti vagy a rügypattanáskor végzett permetezés a következő szerekkel: Cuprocaffaro (0,6%), Champion 50 WP (0,6%), Kuprikol 50 (0,6%), Kuprofor 50 Sc (0,5%), Kuprotix 20 DKV (0,6%). A rózsaszín virágbimbó utáni fenológiai állapottól kezdődően és a virágzás alatt azonban már az alábbi kaptán hatóanyagú készítményeket kell használni: Merpan 50 WP (0,3%), Merpan 80 WDG (0,2%), Ortocid 50 WP (0,2%). Ezen készítményeket a méhek jól tűrik. Sziromhullás után csak a következő szerves hatóanyagú szereket használjuk: Delan SC 750 (0,1%), Dithane DG (0,3%), Merpan 50 WP (0,3%), Novozir MN 80 (0,3%), Efuzine 500 SC (0,25%), Ortocid 50 WP (0,2%), Syllit 65 (0,2%), Topsin M 70 WP (0,15%), Folpan 50 WP (0,25%). A fejlődésben levő, fertőzésre fokozottan érzékeny növényi részeket folyamatosan kell védeni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.