Zűr az űrben: karambolozott két műhold

Hibák egész sora okozta, hogy az űrben tavaly összeütközött két amerikai műhold. A NASA sokáig űrbeli anomáliát emlegetett, de a hivatalos jelentés szerint szoftveres hiba és a helymeghatározó rendszer problémái vezettek a 110 millió dolláros karambolhoz.

Hibák egész sora okozta, hogy az űrben tavaly összeütközött két amerikai műhold. A NASA sokáig űrbeli anomáliát emlegetett, de a hivatalos jelentés szerint szoftveres hiba és a helymeghatározó rendszer problémái vezettek a 110 millió dolláros karambolhoz. Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Washingtonban most nyilvánosságra hozott jelentése szerint az autonóm dokkolást szemléltető (DART) kísérleti műhold fedélzetén hibák keletkeztek a vezérlő szoftverben, illetve a GPS-alapú helymeghatározást végző egységben. A kísérleti műholdat 2005. április 15-én bocsátották fel. Az eredeti terv szerint a Föld felszíne felett 750 kilométeres magasságban öt méterre kellett volna megközelítenie egy távközlési műholdat. A műveletet anélkül kellett végrehajtani, hogy a földi személyzet közbeavatkozott volna.

A két amerikai műhold összeütközését a világűrben műszaki hibák sora okozta, állapította meg a NASA belső vizsgálata során készített jelentés. Az anyagot egy évvel a balesetet követően hozták nyilvánosságra, miután sokáig bizalmasnak tartották a benne foglaltakat. Mivel a hajtóművek a vezérlési hibák miatt a tervezettnél több pályakorrekciót hajtottak végre, az üzemanyag-tartalék éppen a kritikus pillanatban fogyott el. Ezért megkezdték az elszakadási és félreállítási menővert. Bár akkor az irányítók még nem tudták, a DART a távolodási parancs kiadása előtt 3 perc 49 másodperccel már nekiütközött a MUBLCOM műholdnak. A NASA adatai szerint az utóbbi űreszköz nem szenvedett komolyabb károsodást, az ütközés az évek óta feladat nélkül várakozó MUBLCOM-ot csupán magasabb keringési pályára lökte. A NASA kezdetben keringés közben támadt anomáliával magyarázta, hogy miért kellett a megközelítési kísérletet félbeszakítani. A 110 millió dolláros DART a személyzet nélküli űrjárművek önálló dokkolását lehetővé tevő technológiák kipróbálását célozta. Hasonló rendszerrel az orosz űripar már évek óta rendelkezik. A NASA-nak szintén szüksége van a technológiára, ha valóban kőzetmintákat akarnak visszahozni a Marsról. (index.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?