Rák. Félelmet kelt maga a kifejezés is. Szlovákiában a szív- és érrendszeri betegségek után a második leggyakoribb betegség. Nőknél a mell- és a méhnyak-rák vezet, férfiaknál a tüdőrák. Mindkét nemnél a második helyen a vastagbélrák áll.
Zöldséggel, gyümölccsel a vastagbélrák ellen
Nagyobb a betegség kialakulásának kockázata, ha a családban már előfordult ez a betegség és a krónikus bélgyulladás. Jó hír viszont, hogy magáról a betegségről viszonylag sokat tudunk, s ez a diagnosztikai módszerekkel együtt lehetőséget nyújt a megelőzésre és az idejében történő felismerésre. A legfontosabb tényező az étkezés. Oxfordi tudósok 28 országban végeztek felmérést, amelynek legfontosabb felismerése: hogy az étkezési szokások lényegesen csökkenthetik a betegség kialakulását.
Étkezéssel azt is befolyásolhatjuk, hogy milyen baktériumok legyenek a belekben. A kutatások szerint minden ember bélrendszerében legalább egy kiló baktérium van. jó és rossz. Csak a vastagbélben legalább 400 fajta él. Bizonyos ételekkel a káros anyagok ellen ható baktériumokat tápláljuk, bizony ételekkel pedig kórokozó baktériumok szaporodását serkentjük.
Mi az, amit kerülni kell
Veszélyes az állati zsírok fogyasztása. Ezek serkentik a Bacteriodes fajtához tartozó bélflóra szaporodását, amely növeli az epesavak karcinogén anyagcsere-termékké való átalakulását. Amerikai kutatók közvetlen összefüggést látnak a húsban gazdag ún. nyugati táplálkozási stílus és a rák kialakulásában szerepet játszó káros baktériumok mennyisége között. A legveszélyesebb a kövér vörös és füstölt hús fogyasztása. Épp ezek, továbbá az édességek, a zsíros tejtermékek 46 százalékkal növelik a vastagbélrák kialakulásának veszélyét.
A sütéssel, grillezéssel szemben a főzést és a párolást helyezzük előtérbe. A túlsúly szintén fontos kockázati tényező a vastagbélrák kialakulásában.
A zöldség és a gyümölcs gazdag vitamin- és sok nyomelem-forrás. Az A-, a C- és az E-vitamin, valamint a szelén és a cink nagyban befolyásolja a belek állapotát. Napi 400 gramm nyers gyümölcs és zöldség elég ahhoz, hogy a beleket jó állapotban tartsuk. Nagyon fontos tehát, hogy a gyermekeket már kiskortól kezdve gyümölcs- és zöldségfogyasztásra ösztönözzük. (ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.