Bár a valamikor népszokásokban bővelkedő Medvesalján mára alig maradt nyoma a régi húsvétváró hangulatnak, a húsvét mindmáig a tavaszi egyházi ünnepkör egyik legjelentősebb eseménye maradt.
Visszatérő hagyomány a passió Egyházasbáston
Böjti időszakban
gyakorolták be, virágvasárnap és nagypénteken énekelték el a templomokban a passiót, azaz Jézus szenvedésének és halálának történetét. A passióéneklés hagyománya úgy a hatvanas évek elején szűnt meg arrafelé, de az egyházasbásti és a tajti templomban néhány év óta ismét éneklik – pontosan 1999-től, amikor a vidék volt körzeti orvosa, Blaskó László felelevenítette a hagyományt. A kórusalapító tagok közül azóta jó néhányan már eltávoztak az élők sorából, helyükbe fiatalok léptek. Az idén a tizennyolc tagú kórus (amely Tajtin gyakorolt, mivel tizennégyen voltak helybeliek) legfiatalabb szereplője tizenhat éves. Virágvasárnap és nagypénteken nem csak Tajtin énekelték el a passiót, hanem Egyházasbáston is, ahol egy monda fűződik hozzá.
Egy idős pásztor a Pogányvár lejtőjén őrizgette a falu kondáját. Megéhezett, leült egy kőre, elővette szalonnáját, és falatozni kezdett. Alig tette maga elé a tarisznyáját, egy távolabbi kő mögül béka bukkant elő, és emberi hangon megszólalt.
– Jó ember, nagyon éhes vagyok, adj ennem egy falatot.
A kondás nem akart hinni a fülének, körbetekintett, és amikor nem látott senki emberfiát, közelebb lépett a békához.
– Te szólítottál meg? – kérdezte.
– Nagyon éhes vagyok, adj ennem egy falatot – kérlelte a béka ismét a kondást. Az idős ember nem sokat gondolkodott, letört egy darabkát a kenyérből, apró kockákat vágott a szalonnából, és a békának adta.
– Jó voltál hozzám, és én ezt meghálálom neked, de amit mondok, ne áruld el senkinek – figyelmeztette a béka, miután jóllakott. – Virágvasárnap gyere ki ide a Pogányvárba, amikor a passiót éneklik az egyházasbásti templomban, a melletted lévő hatalmas szikla elmozdul a helyéről és kincseket találsz mögötte. Tömd tele a zsebeidet, de siess, mert a passió végeztével a sziklaajtó bezárul.
A konda még nem járt ki húsvét előtt, de a kondás virágvasárnap reggelén kiballagott a Pogányvárba, és megállt a szikla mellett, amelyről a béka beszélt. A básti templomban elkezdődött a passió, a szikla csodák csodájára nagy robajjal elmozdult a helyéről. A kondás óvatosan bekémlelt a nyíláson, és rengeteg kincset látott egy halomban odabent. Belépett, gyorsan teletömte zsebeit, és vidáman ballagott le a lejtőn hazafelé. Otthon nagy örömmel mutatta feleségének, mit talált, és töviről hegyire elmesélte a történteket.
– Te szerencsétlen, ha tudtad, hogy a kincsért mész, miért nem vittél magaddal zsákot vagy legalább a tarisznyád? – förmedt rá az asszony, aki kevesellette a hozott értéket. Hiába győzködte a férje, hogy bőségesen megélhetnek abból, amijük van, az asszony nem nyugodott meg, számolta a napokat a következő virágvasárnapig. Elmúlt egy év, közeledett a húsvét. A kondás felesége izgatottan várta a napot, amikor a sziklaajtó ismét kinyílik és kitárja kincseit a hegy.
Virágvasárnapján még be sem harangoztak istentiszteletre az egyházasbásti templomba, az aszszony már ott toporgott a szikla előtt a Pogányvár lejtőjén. Egyfolytában szidta az urát: mert mi lesz, ha a sziklaajtó mégse tárul ki minden évben, akkor mehet haza üres zsákokkal. A férje szótlanul tűrte a szidalmakat, már régen megbánta, hogy a neje előtt felfedte titkát.
Elkezdődött a passió, a szikla – ugyanúgy, mint egy évvel korábban – nagy robajjal elmozdult a helyéről, a nap sugarai megvillantak a barlang bejáratában tornyosuló kincseken. Az asszony két kézzel gyömöszölte a csillogó aranyakat a hatalmas zsákokba, férje hiába figyelmeztette az idő múlására, se nem látott, se nem hallott, elvakította az arany. Közben a básti templomban befejeződött a passió, a szikla bezárult, a kondás kapzsi felesége meg bent rekedt. Hiába ballagott ki az idős ember minden év virágvasárnapján a Pogányvárba, a sziklaajtó nem nyílt ki se a passió alatt, se azután. A Medvesalján úgy beszélik, hogy azóta se nyílt ki, de nem is nyílik az ki soha már.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.