Vissza a gyökerekhez: az organikus szépség

Egyre többet hallunk az egészséges életmód híveitől arról, hogy a bio-, öko- és organikus termékek nemcsak belsőleg tesznek jót: az arcunkat, testünket is érdemesebb biokozmetikumokkal ápolni. Valóban megéri kifizetni a magasabb árat egy-egy arckrémért, vagy csak egy újabb felesleges divathóbortról van szó?

A 28 éves Liza arcszépítő programja egyáltalán nem úgy néz ki, mint amit a reklámokban látunk: az arckrém nála nem kap központi helyet a fürdőszobapolcon, és miután rásimította a krémet a bőrére, nem indul el boldogan ugrálva a napsütésbe. Ehelyett minden kencéjét egy külön erre a célra szánt, zárható polcon tartja – a hűtőszekrényben. A kedvenc arctisztítói és krémei inkább emlékeztetnek valamilyen zöldségpürére vagy boszorkányos kulimászra, mint szépségápolási cikkekre. Liza ugyanis a biokozmetikumok elkötelezett híve.

„Abszolút tudatos döntés volt, hogy az egyszerű, boltban kapható arckrémekről áttérjek a speciális biokozmetikumokra – mondja. – Az első használat után éreztem, hogy sokkal jobb a bőrömnek, nem érzékeny annyira, nem feszül, és sminkelni is sokkal jobban lehet. Ráadásul, a lelkemet is megnyugtathattam azzal, hogy ezeket a termékeket nem tesztelték állatokon, és nincsenek benne káros vegyi anyagok.”

Hiányos szakmai követelmények

A bio- öko- és egyéb natúr ételeknél szerencsére egyre szigorúbbak a szabályok, és a termelőknek komoly követelményeket kell teljesítenie, hogy megfeleljenek az előírásoknak – máshogy ugyanis nem lehet megszerezni a tanúsítványt. A biokozmetikumokban ugyanakkor nehéz megbízni, mert a szabályozási rendszer még gyerekcipőben jár: szinte mindenre rá lehet biggyeszteni a „natúr” vagy az „organikus” jelzőt, amelyben már van egy-két természetes anyag – még akkor is, ha egyébként rengeteg olyan vegyi anyag van benne, ami kifejezetten káros lehet a bőrünkre.

Az Egyesült Államokban a Soil Association adja ki azt a tanúsítványt, amely a biokozmetikumokra kerülhet, Németországban pedig jogszabály biztosítja, hogy az organikus kozmetikumokban tényleg csak olyan anyagok legyenek, amelyeket bárki szívesen ken a bőrére. A német és az amerikai szabályozás szerint biokozmetikumi minősítést csak az a termék kaphat, amely csak növényi eredetű összetevőket tartalmaz – ezek pedig, lehetőség szerint, biogazdaságból származnak –, nincs benne ásványi eredetű zsiradék, tartósítószer, színezék és illatanyag – ez utóbbi három okozza ugyanis a legtöbb allergiát. A gyártó cégek nem tesztelhetik termékeiket állatokon, és a csomagoláson mindenki számára érthetően, jól látható helyen fel kell tüntetni a termékek összetevőit. Ráadásul, a termék csomagolásának is olyannak kell lennie, amely minél kevésbé szennyezi a környezetet.

Szebbek leszünk tőle?

Kardos Csilla kozmetikus szerint a biokozmetikumoké a jövő. Ezekben a termékekben ugyanis csak természetes anyagok vannak, nincs bennük tartósítószer vagy illatanyag, így azoknak is megfelelő lehet, akik allergiásak a különböző színezékekre, parfümanyagokra. Az elmúlt években egyre többet hallani azokról a vegyi anyagokról, amelyeket a különböző szépségápolási szerekbe kevernek, és amelyek komolyan veszélyeztethetik az egészségünket. A bőr sejtjein keresztül ezek az anyagok behatolhatnak a véráramba, és tulajdonképpen bárhová eljuthatnak a szervezetünkbe. Ráadásul, mivel manapság talán nincs is olyan ember, aki csak egyetlen kozmetikai terméket használna – gondoljunk csak egy reggeli készülődésre: tusfürdő, arctisztító, testápoló, arckrém, dezodor… Egy átlagos nő naponta húsz különböző terméket is magukra ken, amelyek káros hatásai gyakran összeadódnak.

A számos vegyi anyag kikezdheti a bőr védekező képességét, hiperérzékennyé és allergiássá teheti – az egyszerű viszketés vagy a bőrszárazság pedig csak a kezdőlépés: egyre többen szenvednek ugyanis ekcémától, pszoriázistól, vagy más, komolyabb bőrbetegségtől.

De gyakran nem csak azért választ valaki biokozmetikumokat, mert azoktól egészségesebb lesz a bőr. Az organikus termékek használói legtöbbször azt tapasztalják, a természetes anyagok egyszerűen jobban működnek, kedvezőbb hatással vannak a bőrükre, mint az átlagos, vegyi anyagokkal telenyomott krémek.

Nem mindenkinek ideális

Bármennyire is kedvezőnek tűnik az, hogy biotermékekkel kenjük magunkat, ezek a készítmények nem mindenkinek megfelelőek. A legfontosabb, hogy odafigyeljünk a vásárlásnál, és ne vegyünk meg valamit csak azért, mert rajta van egy logó vagy egy tanúsítvány-matrica. Mindenképpen el kell olvasni az összetevők listáját, mert lehet, hogy a termékben vannak olyan anyagok, amelyekre allergiásak vagyunk. Mivel ezek a krémek növényi anyagokból állnak, ugyanolyan hatással lehetnek a szervezetünkre, mint a pollenek, vagy a növény maga. Ezzel mindenképpen tisztában kell lennünk, mielőtt megvásárolunk valamit.

Érdemes őket hűtőszekrényben tárolni

A biokozmetikumokat használni, tárolni sem olyan egyszerű: mivel nincs bennük tartósítószer, sokkal gyorsabban romlanak, mint a hagyományos krémek. ĺgy érdemes őket hűtőszekrényben, közvetlen napfénytől vagy hőtől távol tárolni – nyaralásra vagy túrákra így ezek nem a legideálisabbak – és a lejárati időn belül (ami általában 6–12 hónap) felhasználni.

A legegyszerűbb módszer arra, hogy a biokozmetikumokat becsempésszük a mindennapi szépségápolási rutinba az, ha mi magunk készítjük el otthon az arcpakolásokat, lemosókat, maszkokat – akár biozöldségekből, biogyümölcsökből. Ám ez csak akkor jó megoldás, ha pontosan ismerjük a bőrtípusunkat, és nem kezdünk el gondolkodás nélkül, minden kezünk ügyébe kerülő anyagot az arcunkra tenni. (o-o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?