Újabb halálos gombafajt fedeztek fel: az emberre is veszélyes

gomba k

A Candida auris gombafajt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a világ egyik legveszélyesebb gombás eredetű kórokozójaként tartja számon. A fertőző gombának már hat típusa ismert, a legutóbbit szingapúri tudósok mutatták ki kórházi betegek szervezetéből.

Az eddigi tapasztalatok szerint a kórokozó a legyengült immunrendszerű páciensekre jelenti a legnagyobb veszélyt, és rendkívül magas a halálozási arány. Ráadásul nagyon nehéz tőle megszabadulni, mert igen gyorsan terjed, miközben ellenáll minden ma ismert kezelési módnak. A gombafaj rezisztens a gyógyszerekkel szemben, így gyakorlatilag tehetetlenek vagyunk ellene.

A C. aurist még 2009-ben fedezték fel Japánban, egy kórházi kezelés alatt álló 70 éves beteg külső hallójáratában találták meg. Miután az általa okozott fertőzés a világ több pontján is felütötte a fejét, egyértelművé vált, hogy nem szabad félvállról venni. Bár a C. auris általában egészséges embereket kolonizál anélkül, hogy megbetegítené őket, súlyos fertőzést is okozhat. A gombafaj meglehetősen ellenálló: a jelenleg ismert gyógyszerek és kezelési módok hatástalanok vele szemben. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ahol megjelenik, ott szinte lehetetlen megszabadulni tőle.

A gombák hosszú időn, akár heteken keresztül képesek az emberi bőrön vagy más felületeken megtelepedni, majd elsősorban a légzés útján, valamint sebeken keresztül juthatnak a szervezetbe, de felismerésük komoly kihívást jelent – már csak azért is, mert a tünetek igen széles spektrumon mozoghatnak. Az orvosok gyakran már csak akkor tudják felállítani a diagnózist, amikor minden más lehetőséget kizárnak. Ilyenkor általában a magas fehérvérsejtszint árulkodik róla.

Bár a fertőzések összességében még mindig ritkának tekinthetők, az Egyesült Államokban és a világ más részein az elmúlt években megszaporodtak a esetek.

Egy szingapúri kórház orvosai 2023 áprilisában rutinszerű szűrési program részeként bukkantak rá a legújabb C. auris törzset hordozó betegre. A kutatók megállapították, hogy a korábban ismert öt csoport egyikével sem egyezik. A csapat ezután két másik szingapúri, illetve egy bangladesi betegnél is igazolta az új típussal való fertőzöttséget. A felfedezéshez hozzájárult, hogy négy esetben a fertőzés hagyományos módszerekkel még kezelhető volt. Mivel a fertőzések nem kapcsolódtak egymáshoz, a kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy az új törzs szép csendben már elkezdett terjedni Szingapúrban és a világ más részein.

Egyelőre nem tudják a kutatók, hogy ez a törzs képes-e nagy járványokat okozni, de egyértelmű, hogy veszélyt jelent a közegészségügyre.

(dívány)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?