Világraszóló kísérlet

London. A sokak által várt teljes felfordulás nélkül, viszonylag simán lépett életbe tegnap reg-gel Londonban a világ eddigi legnagyobb városi forgalomkorlátozási kísérlete: reggel héttől az autósok csak napi 5 fontért hajthattak be a belső kerületekbe.

A díjfizetési kötelezettség első másfél órájában a szokásosnál jóval gyengébb volt a forgalom a belső körzetek útjain. Valószínűleg azért, mert tegnap volt a rendes télvégi iskolai szünet kezdőnapja, amikor általában 20 százalékkal kisebb a forgalom Londonban a szokásosnál. A program meghirdetett célja Belső-London napi 200 ezres autóforgalmának 10-15 százalékos csökkentése. Ken Livingstone polgármester, aki az egészet kitalálta, azt mondta, hogy a rendszer igazi próbája a szünet utáni első munkanap lesz. Korábban éppen azzal indokolta a díjfizetési kötelezettség kényszerű bevezetését, hogy az utóbbi években tömegessé vált a gyerekek autóztatása az iskolába, és a reggeli csúcsforgalom jelentős részét szerinte már ez adja. A díjfizetés legfőbb ellenzői között vannak a belső kerületek iskolái, amelyek arra panaszkodnak, hogy a tanárok máris elvándorolnak a külsőbb városrészek iskoláiba, ahová a napi öt font megfizetése nélkül is autóval tudnak a munkahelyükre menni. A díjrendszer haszonélvezői közé tartoznak az érintett körzetekben működő ingatlanügynökségek, mivel a zónában eddig 15 százalékkal emelkedtek a lakásárak. Aki ugyanis a körzeten belül lakik, annak 90 százalékos kedvezmény jár a napi díjból. A rendelet értelmében a Hyde Parktól a Tower Bridge-ig terjedő nyolc négyzetmérföldes körzetet tették fizetőssé a négy- vagy többkerekű, benzin- vagy dízelmotorral hajtott magántulajdonú járművek vezetőinek. A fizetési kötelezettség hétköznapokon reggel hét órától este fél hétig tart. A díjfizetés alól a magánhasználatú járművek közül csak a mopedek, az elektromos, illetve földgázhajtású autók mentesülnek. A külföldi rendszám sem mentesít, és a rendszert üzemeltető Transport for London közhasznú társaság szerződést is kötött egy behajtó céggel, amely elvileg Európa legtöbb országában jogosult lesz kikérni a nem fizető autósok adatait. Jogi szakértők szerint viszont a helyi szabályozások ezt sok esetben nem teszik majd lehetővé. Az autók rendszámát és típusát az övezet határán és belterületén felszerelt hétszáz kamera, valamint tíz mozgó felvevőegység rögzíti, és az adatokat továbbítja a feldolgozó központba, ahol számítógép ellenőrzi, hogy a díjköteles körzetbe behajtók fizettek-e.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?