<p>A nyári napsütésben és a jó időben mindenki szívesen megy a szabadba, miért ne vinnénk magunkkal a kutyát is? De csak óvatosan!</p>
Vigyázni kell a kutyára a kánikulában
Fontos tudnunk, hogy a kutya hőháztartása teljesen másképp működik, mint a miénk. Míg mi izzadás útján hűtjük magunkat, addig kutyáinknak jóval kevesebb verejtékmirigyük van, zömmel a talpuk környékén. Ők lihegéssel hűtik a testüket, és mivel így a hőcsere jóval kisebb felületre korlátozódik, sokkal érzékenyebbek a melegre, mint mi.
Hőguta
Ha a hőmérséklet tartósan a kutya testhőmérséklete fölé emelkedik, nem tudja megfelelően hűteni magát és hőgutát kaphat. A nagy bundájú és tömpe orrú fajták, valamint az idős, beteg kutyusok különösen veszélyeztetettek. Ha a kutya testhőmérséklete az átlagos 38°-ról 40-43 fokra emelkedik, a fehérjék elkezdenek kicsapódni, aminek visszafordíthatatlan következményei lehetnek. Folyamatosan legyen a kutyának friss ivóvize és árnyékos pihenőhelye. Nagy melegben vizezzük be a szőrét. A hasán, a lábán, a fején vékonyabb a szőrzet, itt a víz könnyebben eléri bőrét. Ha olyan lakásban tartjuk, amit nem tudunk lehűteni, vásárolhatunk neki speciális hűtő fekhelyet. Nagy bundájúaknak vágassunk csinos, rövid nyári frizurát. Ha kutyánk az oldalán fekszik, bágyadt, erőteljesen liheg, zihál, nyálzik, bőre süt, pupillája kitágul, esetleg hány, vagy görcsei vannak, akkor már megtörtént a baj, ezek a hőguta tünetei. Ilyenkor a legfontosabb, hogy hűtsük az állatot, locsoljuk nem túl hideg vízzel, tekerjük vizes lepedőbe és irányítsuk rá a ventilátort. A túl gyors hűtéstől sokkot kaphat, tovább rontjuk az állapotát. Mielőbb vigyük állatorvoshoz!
Sétáltatás nyáron
Kerüljük a legmelegebb napszakokat, válasszuk elsősorban a reggeli és esti órákat kutyasétáltatásra. Vigyünk magunkkal ivóvizet és sűrűn itassuk, vizezzük be a bundáját. Ha rövid, ritkás szőrű kutyánk van, vagy éppen nincs szőre, fehér, vagy valami miatt leborotválták a szőrét, a napégés elleni védelemről is gondoskodnunk kell. Nyugodtan használjunk naptejet, de figyeljük, nem alakul-e ki tőle allergiás reakció. A napsütésben az aszfalt hamar felforrósodik. Mielőtt sétára indulnánk, ellenőrizzük kezünkkel, nem túl meleg-e a járda. Persze a kutyusok melegben is szeretnek játszani, akkor is futnak a labda után, ha jobb lenne az árnyékban heverészniük. Ügyeljünk arra, hogy ne rohangáljanak sokat. Nem szabad a kutyát az autóban hagyni. Az autó árnyékban is hamar felmelegszik. Csak pár perc és megvan a hőguta...
Egy kis úszás
A legtöbb kutya szeret lubickolni, de nem könnyű olyan helyet találni, ahol szabályszegés nélkül beengedhetjük kedvencünket a vízbe. Szerencsére már van pár strand, ahol a kutyákat is szívesen látják. Az interneten megtalálható a kutyabarát strandok térkép. Csak olyan vízben engedjük úszni a kutyát, amibe mi is bemennénk, hiszen ők ugyanúgy összeszedhetnek fertőzéseket, mint mi. Ügyeljünk arra is, hogy csak akkor engedjük be kedvencünket a vízbe, ha van megfelelő hely, ahol ki is tud mászni. Ne erőltessük, ne dobjuk be. Ettől csak megijed. Csalogassuk kedvenc játékával, jutalomfalatokkal. Ha türelmesek vagyunk, előbb-utóbb megbarátkozik a vízzel. (gg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.