Rég eltűntnek, kipusztultnak vélt vírusok konzerválódhattak a sarkok jegében – állítják amerikai kutatók, akik nemrég növényi megbetegedést okozó vírusokat találtak Grönlandon.
Veszélyes Csipkerózsikák
Rég eltűntnek, kipusztultnak vélt vírusok konzerválódhattak a sarkok jegében – állítják amerikai kutatók, akik nemrég növényi megbetegedést okozó vírusokat találtak Grönlandon. Szerintük a globális felmelegedés, a jégpáncél megolvadása immár nem csupán szökőárakkal, végzetes tengerszint-emelkedéssel, hanem ilyen régi-új kórokozók elszabadulásával is fenyegeti az emberiséget. A veszély valóságos mértékéről mindazonáltal még folynak a viták. „Bebizonyosodott, hogy az Északi-sarkkör jegének olvadásával magyarázható, miért is tér vissza időről időre, ráadásul változatlan formájában a haszonnövény-pusztító Tobamo-vírus” – közölte két amerikai virológus, Scott Rogerr és John Castello. A két kutató Grönland jegében megtalálta ugyanis e vírus ismert változatait, s így minden kétséget kizáróan bizonyították azon hipotézisüket, miszerint ezek a kórokozók az olvadó jégtakaró vizének párolgása útján, szó szerint a felhők hátán utazva jutnak el olyan területekre, ahol „a csapadékliften alászállva” megfertőzhetik, s meg is fertőzik a növényzetet. Tény viszont, hogy csekély számú kivételtől eltekintve eleddig nem is igen kutatták, mennyire tűrik a különböző vírusok a szélsőséges körülményeket. Ezért is indult meg 2000 elejétől épp az Antarktisz virológiai vizsgálata. Az Antarktisz jégmezeje alatt talált Vosztok-tóban, amelynek területe 14 ezer négyzetkilométert tesz ki, szintén élhetnek számunkra egyelőre ismeretlen vírusok és egyéb kórokozók. A fertőző betegségek kutatásában mindenképp jelentős lépésnek számít a jégmezőkön talált víruslelet. Tudniillik, ha nem is fertőzőképes egy vírus, belőle a genetikai örökítőanyag, a DNS és RNS reprodukálására kifejlesztett eljárások révén, elő lehet állítani egy-egy vírusőst. Alig négy éve a még a század elején, spanyolnáthajárványban meghalt s jégbe fagyott alaszkai bányászok testéből ilyen módon izoláltak vírusokat. Igaz, ezek már nem fertőztek, visszatenyésztésük után azonban fény derült arra, miért is voltak képesek olyan globális „vészt” okozni, amelyben annyian haltak meg néhány hónap alatt, mint az első világháború teljes négy éve folyamán. (hv, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.