Veszélyben a koalák

Canberra. Veszélybe kerültek az Ausztrália egyik jelképének számító koalamackók, a gyors városiasodás az ország keleti tengerparti vidékén megsemmisíti ezeknek az erszényes állatoknak az élőhelyeit.

Nagyon szociális állatok, stabil társadalmakban élnek(Képarchívum) ĺrásban szólította fel a kormányt az Ausztrál Koala Alapítvány, hogy a mackókat nyilvánítsa veszélyeztetett állatfajnak. Megvizsgáltak ezer koala élőhelyet és úgy találták, 30 százalékukban egyetlen koala sincs már, az élőhelyek 60 százaléka pedig nagymérvű pusztulást szenvedett. „Igazán azt gondolom, hogy a koala még az én életemben kipusztul, hacsak nem teszünk valamit” – fejtette ki a Reutersnek Deborah Tabarat, az alapítvány ügyvezető igazgatója.

A koalákat védik az ausztrál törvények, az eukaliptuszfák azonban, amelyeken a mackók élnek és táplálékul is szolgálnak számukra, nem élveznek törvényes védelmet. Körülbelül százezer koala él napjainkban Ausztráliában, számuk a becslések szerint 7–10 millió volt, amikor a fehérek 1788-ban megtelepedtek az országban. Az 1920-as években 3 millió koalát lőttek le a prémjükért. Mint Tabarat elmondta, a legnagyobb probléma az, hogy Ausztrália 20 milliós lakosságának és a koalanépességnek egyaránt főleg az ország keleti államai adnak otthont. Mivel Ausztrália keleti tengerparti mérsékelt övi erdőinek 80 százalékát megsemmisítették és folytatódik a gyors urbanizáció, a koalák 15 év múlva kipusztulhatnak a keleti tengerpart mentén.

Ausztrália hat államából csak négyben élnek vadon a koalák, ezek Queensland, Új-Dél-Wales, Victoria és Dél-Ausztrália. Az erszényes állatokat nem pusztítja természetes ragadozó, de a számuk évtizedek óta csökken a városi terjeszkedés, valamint a gépkocsibalesetek és a kutyák támadásai miatt. A kutyák és az autók évente több mint 4 ezer koalát ölnek meg.

A legnagyobb koalanépesség Queensland délkeleti részén él, a létszámuk körülbelül tízezer, azonban 15 éven belül őket is a kipusztulás veszélye fenyegeti. Délkelet-Queensland területén a leggyorsabb a lakosság növekedése egész Ausztráliában. Az elmúlt nyolc évben a térségben 16 ezer koala került halálos sebesüléssel az állatkórházakba gépkocsibaleset vagy kutyatámadás után, és további 10 ezer sebesült mackó valószínűleg elpusztult a bokrokban.

Az élőhelyek csökkenésének nagyobb hatása van a koalákra, mint a legtöbb más állatra. A mackók magas eukaliptuszfákon és alacsony eukaliptusz erdőségekben élnek, azonban táplálkozásuk kényesnek tekinthető. Körülbelül 600 fajta eukaliptusz van Ausztráliában, a koalák azonban csak mintegy 120 fajtából hajlandók fogyasztani. Vannak olyan mackók sajátos övezetekben, amelyek csak négy-hat különböző levélből fogyasztanak. Egy felnőtt koala minden éjjel 1 kilogramm eukaliptuszlevelet eszik meg.

Egy eukaliptusz erdő vagy erdős terület csak egy bizonyos számú koalát tud eltartani, ezért a mackók éheznek a túlnépesedett vagy elpusztított élőhelyeken. A koalák ezenkívül nagyon szociális állatok, stabil társadalmakban élnek, közel vannak egymáshoz, ami azt jelenti, hogy megfelelő nagyságú, elég kiterjedt élőhelyre van szükségük, amely fenn tudja tartani a jelentős népességet és lehetővé teszi a fiatal mackók felnövését.

E tegnap ismertetett jelentésnek ellentmondani látszik egy október elsején keltezett Melbourne-i hír, miszerint fogamzásgátlót kapnak a bővérű koala mackónők Ausztráliában. A cél: ne szaporodjanak úgy, mint a nyulak, mert kevés az eukaliptusz fa. Victoria államban kétezer koalahölgy bőre alá gyufapálcikányi csövecskét ültetnek, amelyből fogamzásgátló hormon kerül az állatok szervezetébe. A szer felszívódása igen lassú, és 6 éven át hat. A koalák élethossza 18 év, és a nőstények átlagosan 11 bocsnak adnak életet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?