London. Viktória királynőnek, a britek nagy uralkodójának vér szerinti apja valószínűleg nem a kenti herceg volt, hanem egy titkár lehetett – állítja egy Londonban megjelent történelmi monográfia szerzője.
Veszélyben a királynő legitimitása
London. Viktória királynőnek, a britek nagy uralkodójának vér szerinti apja valószínűleg nem a kenti herceg volt, hanem egy titkár lehetett – állítja egy Londonban megjelent történelmi monográfia szerzője. Andrew Wilson történész, az erkölcsös polgári jólét jellemezte viktoriánus korról The Victorians címmel írt könyvében emlékeztet arra, hogy Victoire kenti hercegnőnek – Viktória királynő édesanyjának – hosszas viszonya volt Sir John Conroy-jal, az udvar ír származású hivatalnokával, aki később a magántitkára is lett.
Wilson szerint Viktória királynő kettejük szerelemgyermeke. Sőt a történész úgy véli, hogy Albert herceg, Viktória királynő férje is „kakukktojás” volt, a szász-coburg-gothai dinasztia törvénytelen sarja.
Ha az állítás igaz, megkérdőjeleződik II. Erzsébet királynő és az egész Windsor-ház uralkodásának a legitimitása, mivel az IV. Vilmos királlyal való rokonságán alapul. Az 1837-ben fiatalon, gyermektelenül elhunyt IV. Vilmosról azért szállhatott a korona Viktóriára, mert – hivatalosan – a király a nagybátyja volt. A brit történész a Hannover-, a Windsor-, illetve Coburg-ház orvostörténeti adatainak elemzéséből jutott következtetéseire. A brit királyi család tagjai évszázadokon át egy ritka, az őrültség jeleivel párosuló betegségben szenvedtek, aminek legkirívóbb példája a XVIII. század végén uralkodó III. György király megőrülése volt. Wilson könyvében rámutat arra, hogy Viktória királynő óta azonban a királyi családban semmi jele nincs e betegségnek.
A másik szembetűnő orvostörténeti bizonyíték a vérzékenység megjelenése Viktória királynő férfi leszármazottainál. A londoni orvostudományi intézetben Victoire kenti hercegnő rokonságának adatait 17 nemzedékre visszamenően vizsgálta Wilson, és egyiküknél sem találta a betegség nyomát. „Ezért bizonyossággal feltételezhetjük, hogy Viktória királynő édesanyja nem hordozta magában a hemofiliát” – írta Wilson, aki szerint így a betegség Roy Conroy révén került a királyi családba.
A történész könyvében idézi Wellington herceget, aki annak idején azt írta, hogy „Viktória többször látta édesanyját és Conroyt bizonyos fajta intim helyzetben. Viktória gyűlölte Conroyt, főként azért, mert édesanyja szeretője volt” – emlékeztetett Andrew Wilson. Amikor királynő lett, Viktória egyik első lépése volt, hogy eltávolította Sir Conroyt az udvarból.
Wilson azt is állítja, hogy Viktória férje, a coburgi Albert herceg nem I. Ernst coburgi főherceg gyermeke, hanem az udvarában szolgáló zsidó származású kincstárnok, von Mayern báró fia.
Christopher Hibbert történész, aki két éve írt életrajzot Viktória királynőről, a The Sunday Timesnak nyilatkozva „elfogadhatónak” nevezte Wilson állításait, rámutatván, hogy Conroy igen nagy hatással volt Victoire kenti hercegnőre. Hibbert egyetértett azzal is, hogy Albert herceg von Mayern leszármazottja lenne, mondván a herceg egyáltalán nem hasonlított bátyjára, és nem örökölte apja hajlamát a szifiliszre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.