Tájainkon ez idő tájt nagyban folyik a szüret. A szőlőtermesztésnek vidékünkön nagy hagyományai vannak, sok helyütt már javában forr a bor. Ám nemcsak Bacchus italának alapanyaga ez a kedvelt fürtös gyümölcs.
Van még szőlő, van még lágy kenyér
A vörös és fekete szőlő – eltérően a zöld gyümölcsű fajtáktól – gazdag bioflavonoidokban; ezek az antioxidáns hatású vegyületek a szabad gyököket közömbösítve védelmet nyújthatnak a rák és a szívkoszorúér-betegségek ellen.
A vörös szőlőben található polifenolok és tanninok az arra érzékenyeknél migrént válthatnak ki.
Még több problémát okoz a szőlőhéjra tapadó rengeteg piszok – például penész, föld, a levegőből rákerült szennyező anyag, mérgező növényvédő szerek maradványa. Evés előtt tehát a szőlőt mindig nagyon alaposan meg kell mosni.
Előnyei
jó káliumforrás
a vörös és fekete szőlő gazdag antioxidánsokban
Hátrányai
a mosatlan szőlőhéjon gyakran van por, penész és növényvédő szer
a vörös szőlő az arra hajlamosaknál migrént okozhat
Töltött fácán
szőlőmártással
Hozzávalók:
2 kisebb fácán, só, bors,
350 g mag nélküli szőlő,
8 vékony szelet füstölt szalonna,
50 g vaj, 2 kanál olívaolaj,
250 ml tyúkhúsleves,
2 közepes nagyságú gránátalma,
2 evőkanál csemegebor.
Elkészítése:
A fácánokat kívül-belül megsózzuk, fűszerezzük, majd megtöltjük a megmosott és lecsepegtetett szőlőszemekkel. A fácánmellekre rátűzzük a szalonnaszeleteket, s a szárnyasokat vajon minden oldalukról megsütjük. Felöntjük tyúkhúslevessel (lehet leveskockából is) és az olívaolajjal, s 45 percig fedő alatt pároljuk. Közben félbe vágjuk a 2 gránátalmát, eltávolítjuk a magházakat, néhány szeletet félreteszünk a díszítéshez, a többit szétturmixoljuk, majd átszűrjük. Kiemeljük a serpenyőből a fácánokat, levesszük a mellekről a szalonnát, majd 10 percig 190 oC-fokra előmelegített sütőben sütjük. Mikor megbarnulnak, leszűrjük a levet, amit engedtek, s felforraljuk. Hozzáadjuk a maradék szőlőszemeket, a bort, s mérsékelt tűzön hagyjuk kicsit főni. Végül belekeverjük a gránátalmamixet, sózzuk, borsozzuk. A fácánokat feldaraboljuk, s a forró öntettel és a gránátalma magjával megszórva a töltelékkel együtt tálaljuk.
Sertésszeletek édesen
Hozzávalók:
500 g sertéscomb, só,
őrölt feketebors, vegeta,
csipetnyi csili, olaj, 2 kanál simaliszt,
2 dl tejszín, 200 g piros és zöld
húsú szőlő, 300 g ananászbefőtt,
50 g földimogyoró.
Elkészítése:
A megmosott húst szeletekre vágjuk, finoman kiveregetjük, megsózzuk, fűszerezzük, s forró olajon mindkét oldalán kisütjük. A serpenyőből kivesszük a hússzeleteket, s melegen tartjuk. A kisült zsiradékba belekeverjük a lisztet, felöntjük az ananászkompót levével, s mérsékelt lángon néhány percig főzzük. Végül sóval és csilivel ízesítjük. A mogyorót kevés olajon aranysárgára pirítjuk. A sertésszeleteket tányérokra helyezzük, meglocsoljuk a mártással, megszórjuk szőlőszemekkel, gránátalmadarabokkal és mogyoróval. Vegetás vízben főtt rizzsel kínáljuk.
Szőlős-diós túrógombóc
Még szerencse, hogy amikor éppen bánkódni kezdenénk, hogy vége a nyárnak, hullani kezd a dió és mézízűvé válik a szőlő. Külön-külön s együtt, meg frissen sült, „lágy kenyérrel” is finomak, de igazi csemegét is varázsolhatunk belőlük.
Hozzávalók:
100 g dió, 1/2 kg tehéntúró,
2 evőkanál vaj vagy margarin,
3 tojás, 4 evőkanál kristálycukor,
só, 100 g gríz (búzadara),
1 citrom,
1/2 kg csemegeszőlő,
a formázáshoz 2-3 evőkanál liszt,
a szóráshoz porcukor.
A borsodóhoz:
1 rúd vanília, 1/4 l édeskés
fehérbor, 1 púpos evőkanál vaníliás
pudingpor, 2 evőkanál cukor,
1 dl tejszín.
1. A dió felét megdaráljuk. A túrót szitán áttörjük, hogy szép, krémes állaga legyen. Mélyebb tálba tesszük.
2. A vajat serpenyőben felolvasztjuk. A túróhoz adjuk a tojásokat, 2 evőkanál kristálycukrot, 1 csipet sót, a darált diót, a grízt, a vaj felét, végül belereszeljük a citrom héját és jól összedolgozzuk. Letakarjuk, 1 órát pihentetjük.
3. Közben megmossuk a szőlőt, leszemezzük, tiszta konyharuhára terítve szárazra törölgetjük. A maradék diót durvára megvágjuk. A serpenyőben maradt vajat felforrósítjuk, beletesszük a maradék 2 evőkanál kristálycukrot és a diót, aranybarnára pirítjuk.
4. Egy tálcát megszórunk liszttel, a diós túrómasszából 2 evőkanál segítségével 16-20 kis halmot-kupacot „szagattunk”. Vizes kézzel gombócokat kerekítünk belőlük, mindegyik gombóc közepébe, nagyságuktól függően, 1-2 szem szőlőt nyomunk, és forrásban levő vízbe tesszük. Szelíden forralva 12-15 percig főzzük.
5. Közben a vaníliarudat késhegygyel felhasítjuk, kikaparjuk a „húsát”, a borhoz adjuk. Elkeverjük a pudingporral és a cukorral, állandóan keverve sűrűre főzzük. Hozzáadjuk a tejszínt és a maradék szőlőt éppen csak összeforrósítjuk.
A gombócokat szűrőkanállal kiemeljük a vízből, lecsepegtetjük, előmelegített tálra emeljük. Mellé- és körészedjük a szőlős borsodót, megszórjuk a pirított diómorzsával, tetejét megszórhatjuk porcukorral. Ital: édeskés fehérbor (amivel a sodó készült).
Réteges túrókrém szőlővel
Hozzávalók:
2 dkg szálasra vágott mandula, 30
dkg fehér és kék szemű szőlő,
20 dkg zsíros és 37 dkg félzsíros
tehéntúró, 1 zacskó vaníliás cukor,
7 dkg finom kristálycukor,
2-3 evőkanál citromlé,
tetszés szerint citromfű.
Elkészítése:
A mandulát serpenyőben szárazon megpirítjuk. A szőlőszemeket félbe vágjuk, a magokat hegyes késsel kiszedjük. A kétféle túrót a citromlével, a kristály- és a vaníliás cukorral, robotgép segítségével krémesre összedolgozzuk. A krémet a szőlőszemekkel együtt poharakba rétegezzük, és megszórjuk a manduláva. Citromfűlevelekkel díszíthetjük.
Görögdinnye szőlővel
Hozzávalók:
1 kisebb görögdinnye,
250 g fekete szőlő felezve,
kimagozva, 1-1 citrom és narancs
leve, 2 evőkanál méz,
a díszítéshez néhány mentalevélke.
A dinnyét negyedeljük, kivágjuk a belsejét, kimagozzuk és kockára vágjuk. A szőlővel együtt tálba tesszük. Összekeverjük a mézzel a citrom és a narancs levét, majd ráöntjük a gyümölcsre, és egy órán át állni hagyjuk. Kompótostálkákban tálaljuk, mentalevéllel díszítjük.
Színes gyümölcssaláta
Hozzávalók:
10 dkg eper, 10 dkg szőlő,
10 dkg kivi, 10 dkg banán
Salátalé:
1 dl őszibaracklé, 0,5 dl narancslé,
0,2 dl körtelé, 0,5 dl édes pezsgő,
3 dkg porcukor, 1/2 citrom leve.
Elkészítése:
A salátalé hozzávalóit összekeverjük, a gyümölcsöket feldaraboljuk, a salátalébe keverjük, és két órán át érleljük. Bármilyen idénygyümölcsből elkészíthetjük.
Szőlős joghurthab
Hozzávalók:
4 dl natúr joghurt,
1 dl tejszínhab, 15 dkg szőlő,
5 dkg porcukor,
1 citrom reszelt héja,
1 dkg zselatin.
Elkészítése:
A joghurtot elkeverjük a tejszínhabbal és a porcukorral, hozzáadjuk a citrom reszelt héját és a kevés langyos vízben feloldott zselatint. Óvatosan elkeverjük, majd hozzáadjuk a megtisztított szőlőszemeket. Előhűtött formákban fél órára hűtőszekrénybe tesszük, majd tálra borítva kínáljuk.
Szőlőkosarak
Hozzávalók:
125 g vaj, 50 g őrölt mogyoró,
200 g féldarás liszt,
1 tojás, csipetnyi só,
75 g porcukor,
1 vaníliás cukor.
A krémhez:
4 dl tej, 60 g kristálycukor,
2 tojás, 20 g kukoricakeményítő,
1 vaníliás cukor.
Elkészítése:
A vajat belevagdaljuk egy tálba, hozzáadjuk az őrölt mogyorót, a lisztet, a tojást, a cukrot, a vaníliás cukrot, csipetnyi sót, és alaposan kikeverjük. Letakarva, legalább fél óráig hűtőszekrényben pihentetjük. Ezután a tésztát kosárformákba nyomkodjuk, sütőlapra helyezzük őket, s előmelegített sütőben megsütjük. Még azon forrón kiborítjuk őket a formából. A kihűlt kosárkákat megtöltjük a krémmel, és szőlőszemekkel díszítjük.
Krém:
A tejben elkeverjük a cukrot, a 2 tojás sárgáját, a keményítőt, s állandóan kevergetve sűrű krémet főzünk. A 2 tojás fehérjéből és a vaníliás cukorból kemény habot verünk, s könnyeden a forró krémhez keverjük.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.