Van, hogy nem csenget a postás

A Szlovák Posta szolgáltatásai évről évre csak minimálisan javulnak, sokak szerint viszont végképp nem változnak. Manapság aligha csodálkozik valaki azon, ha a postán hosszú sorban kell várakozni, és ráadásul a posta alkalmazottai arrogánsan viselkednek.

A polgárok gyakran panaszkodnak arra is, hogy az ajánlott levelet nem kapták meg, holott egész nap otthon voltak – a postás a levélről szóló értesítőt egyszerűen a postaládába dobja anélkül, hogy ellenőrizte volna, hogy a címzett otthon van-e.Előbb ellenőrizni kell

„Három éve nyugdíjas vagyok, gyakorlatilag reggeltől estig otthon ülök. Ennek ellenére még egyszer sem fordult elő velem, hogy a postás bekopogott volna, hogy otthon vagyok-e, mindig csak az értesítőt dobja be arról, hogy a küldeményem a postán van. Ezért rendszerint nekem kell elgyalogolnom érte” – írta egy elégedetlen polgár egy szlovák fogyasztóvédelmi szervezet honlapján.

Bela Lisáková, a Szlovák Posta szóvivője leszögezte: a postás kötelessége megpróbálni kézbesíteni az ajánlott küldeményeket. Csak azután írhatja ki az értesítőt arról, hogy a küldeményt a postán helyezték el, miután az illetőt valóban nem találja otthon. „Ezen az értesítőn egyebek mellett azt is fel kell tüntetni, miért nem kézbesítette a levelet, illetve melyik postán veheti majd át” – magyarázta Lisáková.

A fogyasztóvédelmi szakértők szerint ezekről a hiányosságokról elsősorban a posta felelőtlen alkalmazottai tehetnek. Nem ritkák azok az esetek sem, amikor a polgároknak az említett értesítőt sem dobják be a postaládájukba, és a küldemény néhány héten belül egyszerűen visszakerül a feladóhoz „a címzett ismeretlen” pecséttel.

Sok a rossz postaláda

Lisáková szerint viszont ahhoz, hogy a küldeményt pontos határidőre sikerüljön kézbesíteni, megfelelő postaládára is szükség van. A Szlovák Postának országszerte 1430 fiókirodája van, melyekből 1 826 379 háztartásba szállítanak küldeményt. „Szeretnénk tökéletesíteni szolgáltatásainkat, ezért is ellenőriztük az utóbbi hetekben a postaládák állapotát. Mint kiderült, 884 707 postaláda nem felel meg az előírásoknak – a háztartások 49 százaléka nincs megfelelő postaládája” – magyarázta Lisáková. A kézbesítők különböző okoknál fogva a postaládák 7 százalékához nem tudnak hozzáférni, a háztartások 11 százalékának nincs is postaládája.

Az elégedetlen polgárok bármelyik postán reklamálhatnak az erre előírt formanyomtatványon. A kérdés csupán az, hogyan tudja az elégedetlen polgár bebizonyítani, hogy valóban otthon volt, amikor a postás a házban járt. „Rendkívül aprólékosan kidolgoztuk a belső ellenőrzés rendszerét. Panasztétel esetén külön leellenőrizzük az érintett postást, és ha beigazolódik, hogy szabályt sértett, megbüntetjük” – magyarázta Lisáková.Hol tehetünk panaszt?

Az elmúlt évben a postára több mint 55 ezer reklamáció érkezett, ami 2004-hez képest 5163 esettel kevesebb. Ebből csak 0,0027%-ot találtak megalapozottnak. „Leggyakrabban az ajánlott levelek kézbesítésére, a küldemények megsérülésére vagy tönkretételére panaszkodtak a polgárok” – árulta el a posta szóvivője.

Rendszerint az illetékes postafiókban kell panaszt tenni – azaz ott, ahol a szabálysértésre sor került, és lehetőleg haladéktalanul azután, hogy tapasztalták a hiányosságot. A küldemény meghibásodásával kapcsolatos reklamációkkal kizárólag az illetékes postafiókhoz lehet fordulni – feltéve ha csak a csomag felbontása után derült fény a hiányosságra. A reklamációt legkésőbb a kézbesítéstől számított hat hónapon belül lehet beadni – az ügyintézés természetesen díjmentes.

Az illetékes postafiókon kívül a Postai Regulációs Hivatalnál is lehet reklamálni. A hivatalhoz 2005 utolsó negyedévében 15 reklamáció érkezett, ebből 8 volt megalapozott. A regulációs hivatal állami szerv, amelynek egyebek mellett az a feladata, hogy intézze a postai szolgáltatásokkal kapcsolatos reklamációkat. A hivatal további vizsgálatra a postának is továbbíthatja a panaszt, mellyel kapcsolatban az illetékes szerv indít vizsgálatot. Lefolytatására a belföldi és az Európai Unió tagállamaiba irányuló szolgáltatások esetén a panasz beérkezésétől számított harminc nap áll rendelkezésre. Egy alkalommal viszont, a panaszos egyidejű értesítése mellett harminc nappal meghosszabbítható a válaszadási határidő. Ha a posta nem válaszol a panaszra az előírt határidőn belül, illetve az ügyfél nem fogadja el a posta tájékoztatását, a válaszadásra meghatározott határidő lejártát, a válasz kézhezvételét követő 60 napon belül a Szlovák Fogyasztóvédelmi Felügyelethez (SOI) is fordulhat. Danuša Krkošová, a SOI szóvivője viszont már többször leszögezte, hogy a fogyasztóvédelmi felügyelet főleg akkor léphet közbe, ha nem tartják be a reklamációra adott határidőt.

Az állampolgárok a fogyasztóvédelmi szervezetekhez is fordulhatnak segítségért – itt tanácsot adnak a további lépésekről vagy a reklamáció folyamatáról.

Viszont nem árt tudni, hogy nem minden minősül panasznak. A tudakozási és kártérítési eljárás keretében elintézhető bejelentés, az információkérés, az adatszolgáltatás, a postai szolgáltatás minőségének javítására tett javaslat, a törvény által meghatározott határidőn túl benyújtott bejelentés – egyebek között – nem ok a reklamációra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?