Pozsony. Elterjedt nézet, hogy egy stabil egzisztenciájú családban a jövedelmet szerző családtagoknak olyan életbiztosítást célszerű kötniük, amelynek haláleseti kifizetése eléri az érintett éves nettó jövedelmének 5–8-szorosát. A hátramaradottak így tragédia esetén elkerülhetik az anyagi összeomlást. Hogyan válasszuk ki a legjobb biztosítást?
Válasszunk életbiztosítót!
Mielőtt elkezdenénk keresgélni a biztosítási termékek között, érdemes maghatározni, hogy mit is szeretnénk elérni a biztosítással. Meg kellene határoznunk, mit és milyen összegre szeretnénk biztosítani. Az életbiztosítást a társaságok általában egységes csomagokban kínálják, amelyekben pontosan meghatározzák, hogy milyen feltételek mellett biztosítják az ügyfelet. Néhány biztosító azonban lehetővé teszi, hogy személyre szabott biztosítást válasszunk. Nem ritka az olyan többes biztosítás sem, amelyben az életbiztosítás mellett egészség- és nyugdíjbiztosítást is köthetünk.
A fiatalok számára általában olcsóbb a biztosítás, mint az idősebbek számára. Az előbbieknek ugyanakkor csak akkor éri meg biztosítani magukat, ha a biztosítás egyben takarékoskodás is, vagyis a befizetett összeget a biztosítás lejárta után visszakapják.
A szakemberek szerint akik takarékoskodási jellegű életbiztosítást szeretnének kötni, azoknak ezt érdemes minél hamarabb megtenniük, hiszen az elkövetkező időszakban alacsonyabbak lesznek a biztosítók által garantált hozamok. Az Allianz Szlovák Biztosítónál például tavaly 3,99 százalékos, a Wüstenrotnál pedig 4,5-6 százalékos hozamot biztosítottak az ügyfeleknek. Hasonló hozamokra azonban már csak idén számíthatunk, hiszen a jegybank döntése szerint jövőre már az új ügyfelek számára legfeljebb 2,5 százalékot írhatnak hozzá a biztosításként befizetett összeghez. Jelenleg még 3-3,5 százalékos hozamot kínálnak a biztosítók, a fent említett csökkenés várhatóan azokat az ügyfeleket érinti majd, akik 2006 második félévétől kötik meg a szerződésüket.
Az életbiztosítások hosszú távú szerződések. A mai kiszámíthatatlan világban nehéz előre látni, mi lesz 15-25 év múlva. Gyakran felmerül a kérdés, hogy mi történik, ha az ügyfélnek sürgősen készpénzre van szüksége, és nem tud várni a tartam végéig. A visszavásárlás a szerződések megszüntetésének egyik módszere, de a szerződés első éveiben az ügyfél szempontjából előnytelen ezzel élni. Ha a szerződőnek nincs szüksége készpénzre, de anyagi helyzete megváltozott, és nem tudja fizetni a biztosítási díjat, akkor megoldás lehet a díjmentes leszállítás. Ekkor nem kell tovább fizetni a díjat, és a szerződés sem szűnik meg, hanem az addig már befizetett díjak újabb utánpótlás nélkül termelik tovább az ügyfélnek lejáratkor kifizethető – természetesen szerényebb – biztosítási összeget. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.