Kilencvenöt éve, 1911. november 25-én adták át a Budapest–Gödöllő közötti kettős vágányú HÉV-vonalat.
Ünnepel a gödöllői HÉV-vonal
A megnövelt közlekedési igényekre való tekintettel – miután az 1880. évi XXXI. törvénycikk lehetővé tette a helyi vasútvonalak létesítését – a lóvasutat üzemeltető Budapesti Közúti Vaspálya Társaság (BKVT) elővárosi vasutak építéséről döntött. Az első vonalat, a Közvágóhíd és Soroksár között, 1887. augusztus 7-én nyitották meg, majd következett a Ludovika–Pestszentlőrinc közti vonal. A gödöllői vonal első szakaszát, amely a Keleti pályaudvar Kerepesi úti külső részétől indult s Rákosfalva, Sashalom, Mátyásföld érintésével érte el Cinkotát, 1888. július 20-án adták át. Ebben az évben épült ki a szentendrei és a dunaharaszti kapcsolat is, azaz szűk két év alatt 41,8 kilométeres hálózat jött létre. A lóvasúttal közös üzemet nem lehetett soká fenntartani, ezért a BKVT leányvállalatot hozott létre 1889-ben Budapesti Helyiérdekű Vasutak Rt. (BHÉV) néven.
A keleti vonal forgalmát három gőzmozdony és kilenc (I., II. és III. osztályú) személykocsi bonyolította le, utóbbiak 8,4 méter hosszúak voltak és gőzzel fűtötték, acetilénnel világították őket. A vonatok általában óránként, maximum óránként 30 km sebességgel közlekedtek, érkezésük előtt haranggal figyelmezették a várakozókat, s a szabályzat megtiltotta, hogy az alkalmazottak borravalót fogadjanak el.
A második vágányt 1900-ban építették ki Cinkotáig, a vonalat később Kistarcsán át Kerepesig, majd Gödöllőig hosszabbították meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.