Új naprendszert fedeztek fel?

<p>Hat planétából álló távoli naprendszert fedezett fel az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA bolygóvadász űrteleszkópja, a Kepler csillagászati műhold.</p>

A felfedezésről a Nature legfrissebb számában jelent meg tanulmány.

Kevés olyan csillagot fedeztek fel eddig, amely a Naprendszerünkhöz hasonlatosan saját bolygórendszerrel rendelkezik - olvasható a Space.com (http://www.space.com) űrkutatási hírportálon.

A Kepler-űrtávcső a bolygókat úgynevezett tranzitmódszerrel fedezte fel, azt a piciny fényességcsökkenést érzékelve, amelyet egy Föld méretű planéta okoz egy csillag fényében, amikor elhalad előtte.    

A Földtől kétezer fényévnyire található Kepler-11 katalógusjelű csillag körül szoros közelségben 5 bolygó kering, a hatodik planéta pedig valamivel távolabbi pályán halad. A bolygókat a legbelsőtől kifelé haladva b, c, d, e, f, és g betűvel jelölték meg.

A közeli bolygók kevesebb, mint 50 nap alatt kerülik meg központi csillagjukat, vagyis egy "év" rajtuk  mindössze 10-47 napig tart. A távoli bolygó 118 nap alatt kerüli meg a napját.  

Az öt "csillagközeli" planéta közül a legkisebb planéta a Föld tömegének 2,3-szorosával rendelkezik, a legnagyobb pedig 13,5-szer múlja felül bolygónkat. A legtávolibb bolygó tömegét eddig nem tudták felbecsülni, ám nagyobbnak tűnik, mint "testvérei".

A bolygók mérete és tömege alapján kiszámították az égitestek sűrűségét is, ami alacsonyabb, mint a Földé. A most felfedezett bolygók összetételére sűrűségük és tömegük alapján következtettek. A Kepler-11d, valamint Kepler-11f  katalógusjelű bolygók összetétele az Uránuszhoz és a Neptunuszhoz hasonlatos, anyaguk jelentős részét víz alkotja, amelyet kívülről egy vékony hidrogén-hélium réteg "burkol be".

A legnagyobb sűrűséggel a b és a c katalógusjelű bolygó rendelkezik, de ezek is lemaradnak a Földtől.

"Ezek a bolygók a napjukhoz való közelség okán meglehetősen forróak, s minél magasabb a felületükön uralkodó hőmérséklet, annál nagyobb gravitációval kell rendelkezniük, hogy megtartsák légkörüket. Kezdetben minden valószínűséggel masszívabb hidrogén-hélium légkörrel rendelkeztek, amelyek maradványait látjuk a legtávolabbi planétákon. A többi bolygó minden valószínűség szerint már elveszíthette légköre túlnyomó részét" - magyarázta a kutatásokat irányító Jonathan Fortney, a Kaliforniai Egyetem docense.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?