Prága. Régmúlt századok csodálatos építészeti remekei, hangulatos, zegzugos utcácskák, a kulturális és szórakoztató programok gazdag választéka, minden igényt kielégítő sörözők és vendéglők, s ugyancsak a fizető vendégek kedvében járó lányok és fiúk.
Történelem, romantika, sör
A Moldva-parti száztornyú metropolis látogatottsága egyik rekord után a másikat dönti meg. Míg 2004-ben 3,5 millió külföldi turista látogatott a városba, idén már négymillióval számolnak. Karácsonyra és szilveszterre már most telt házakat jelentenek, pedig a szálláshelyek ára az ünnepek alatt rendre megduplázódik. Az illetékesek szerint az idei év végi ünnepekre 60-65 ezer külföldi foglaltatott szállodái szobát magának, míg magánházakban, ismerősöknél a becslések szerint további 40-50 ezer külföldi állampolgár száll meg.
Prága legnépszerűbb történelmi emlékei közé tartozik a Hradzsin, amely Európa egyik legnagyobb épen maradt várrendszere, a Szent Vitus-székesegyház, a várban lévő csodálatos gótikus remekmű, a szentek kőszobraival övezett, 14. századi Károly híd, az egykori Zsidóváros a páratlan zsinagógákkal és a temetővel, a Klementinum, a jezsuiták egykori központja, a Petrín, az Eiffel-torony kicsinyített mása és még folytatható lenne azon nevezetességek sora, amelyeket a világturista szinte kötelességének érez megnézni, megörökíteni.
A városnak számos magyar emléke van – nem véletlen, hogy a hétvégi prágai kirándulások a magyarok között is egyre népszerűbbek, s a magyar látogatók száma is folyamatosan növekszik. A prágai Marys utazási iroda magyar nyelvű szolgáltatásokat is nyújt ügyfeleinek.
A szállások, a szolgáltatások, a vendéglők ára a közép-európai turista számára is elfogadható. A legolcsóbb diákszállások, hostelek ára 300 cseh koronánál kezdődik, egy kétszemélyes szobához egy éjszakára reggelivel együtt már 1000-1500 koronáért hozzájuthatunk. Mintegy 100-150 koronából jókat lehet enni, s egy sör ára is átlagban 25-30 korona között mozog. A villamos-, a busz- és a metrójegyek ára 20 korona. A tömegközlekedésre a zavarodott és elfáradt turistának éjjel sem lehet panasza, a járatok körülbelül félóránként cserélődnek.
A belvárosban ügyelni kell a zsebtolvajokra és az örömlányokra, akik szintén szíves örömest „könnyítenek” az ember pénztárcáján. Vigyázni kell a pénzváltóknál és a taxisoknál is, mert gyakran átverik a turistákat. Érdemes tudni, hogy a nagy üzlet- és turistaközpontokban szinte mindenütt lehet euróval fizetni. A hétvégeken és az ünnepeken szinte minden üzlet késő éjjelig tart nyitva – még karácsonykor, szenteste is. Mivel a választék igen széles, az árak pedig elfogadhatóak, nem véletlen, hogy a nyugati, az orosz és a japán turisták számára a cseh metropolis egyben érdekes bevásárlóközpont. Az átlagos turistának ugyanakkor nem érdemes a Na príkope utcán vásárolni – jelenleg ugyanis már a világ 17. legdrágább bevásárló utcája.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.