Tavasszal ezeket az ételeket érdemes beépíteni az étrendünkbe

.

Mögöttünk a tél, és végre beköszöntött a tavasz. Ennek az étrendünkben is tükröződnie kell, különösen gyermekeink esetében. Most megtudhatjuk, hogy milyen ételeket érdemes fogyasztani, és hogyan kezeljük a húsvéti édességeket úgy, hogy ne csak csokoládé és cukorka legyen a menüben.

A tavasz nemcsak a ruhatárunk frissítését hozza magával, hanem a táplálkozási szokások módosítását is. A tél után fontos, hogy több friss és szezonális ételt fogyasszunk, amelyek energiát adnak a szervezetnek. Markéta Veverková, a Nestlé táplálkozási szakértője megosztott néhány hasznos tippet.

Mit kellene beépítenünk a gyermekek étrendjébe a tavasz közeledtével?

Az étrendnek, nemcsak a gyerekek esetében, mindig tartalmaznia kell a fontos makrotápanyagokat (szénhidrátokat, fehérjéket és zsírokat) és mikrotápanyagokat (vitaminokat és ásványi anyagokat). A tavasz bőségesen kínál szezonális zöldségeket, amelyek tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A friss zöldségek sokkal ízletesebbek, mint a fagyasztott vagy szárított változatok. Ráadásul a tavaszi zöldségek, mint például a spárga, a retek vagy az újhagyma, szezonjukban betakarítva több mikrotápanyagot tartalmaznak.

Bár megjelennek az első tavaszi napsugarak, továbbra is figyelni kell a D-vitamin bevitelére. Ezt halakban, például lazacban, makrélában és szardíniában, valamint a tojássárgájában találhatjuk meg. A D-vitamin különösen fontos a gyerekek számára, mert segíti a kalcium felszívódását, ezáltal erősíti a csontokat. A kalcium fő forrásai a tejtermékek, de megtalálható a sötétzöld zöldségekben (például spenót, kelkáposzta), hüvelyesekben és mandulában is.

Milyen szezonális zöldségeket ajánlana a tavaszi étrendhez?

A tavasz rengeteg szezonális zöldséget kínál, amelyeket érdemes beilleszteni az étrendbe. Ilyenek például a spárga, a retek, az articsóka, a sárgarépa, az édeskömény, a karalábé, az újhagyma, a zöldborsó és a rebarbara. Ha azonban valaki nem jut szezonális zöldséghez, az nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem kellene zöldséget fogyasztania. Bármilyen zöldség jobb, mint a semmi.

Milyen húsvéti ételeket érdemes egész évben fogyasztani?

A tojás nagyszerű táplálék, bár számos tévhit övezi a fogyasztását. Esszenciális aminosavakat tartalmaz, amelyek nélkülözhetetlenek a fehérjeszintézishez, és amelyeket a szervezet nem tud önállóan előállítani. A tojássárgája különösen értékes, mert A-, D-, E- és B-vitaminokat, valamint jól hasznosuló vasat tartalmaz. Emellett a sárgájában kedvező arányban találhatók telítetlen zsírsavak, amelyek fontosak a zsírban oldódó vitaminok (A, D és E) felszívódásához.

Biztosan hallottak már arról, hogy a tojássárgája tele van koleszterinnel. Nem kell aggódni, ezt a tévhitet már rég megcáfolták. Tudományos kutatások bizonyítják, hogy a vér koleszterinszintjét inkább a túlzott állati zsiradék, hús és feldolgozott húskészítmények fogyasztása emeli meg. Fontos, hogy változatosan és mértékkel étkezzünk.

Hogyan lehet egyensúlyt találni a húsvéti édességek és az egészséges étrend között?

Húsvétkor elkerülhetetlen a sok édesség. Azonban fontos megtanítani a gyerekeknek, hogy mennyi az ideális mennyiség. Ha nem tudja, mennyit engedj nekik, segítségére lehet az édességek csomagolása, amelyen mindig feltüntetik az ajánlott adagokat. Egy másik jó módszer, hogy a gyerekek ne egyenek túl sok édességet, ha megtanítja őket megosztani másokkal.

Mi a helyzet a nagyobb gyerekekkel, akik maguk vásárolnak édességet vagy gyorsételeket?

A tiltás nem megoldás. Fontosabb, hogy elmagyarázzuk nekik, milyen összetevőket tartalmaznak az ételek, és hogy nincs semmi baj azzal, ha időnként megesznek egy kis csokoládét – amennyiben betartják a mértékletes fogyasztást és mellette aktívak maradnak.

Hogyan építhetjük be a tavaszi gyógynövényeket az étrendbe?

A gyógynövények kiválóan feldobhatják az ételeket. Nemcsak ízletesebbé teszik az ételeket, hanem tele vannak hasznos tápanyagokkal (vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok). Fontos azonban megjegyezni, hogy csak kis mennyiségben fogyasztjuk őket.

Hogyan használhatjuk fel a gyógynövényeket az ételek ízesítésére?

A lehetőségek szinte végtelenek.

  • A bazsalikom remekül illik a tésztákhoz és a paradicsomos ételekhez.
  • A petrezselyem és a metélőhagyma apróra vágva levesekbe is szórható.
  • A kakukkfű finom sült burgonyával vagy grillezett zöldségekkel.
  • A levendula tökéletes desszertekhez vagy limonádéhoz.
     

A saját gyógynövények termesztése, akár kertben, akár cserépben vagy az erkélyen, nagyszerű családi tevékenység. A gyerekek megtanulják, hogyan növekednek azok az alapanyagok, amelyeket fogyasztunk, és hogy ezek gondozást igényelnek. Ez tudatosabb hozzáállásra nevelhet, és akár csökkentheti az élelmiszer-pazarlást is. Ráadásul így teljesen vegyszermentes, friss fűszereket szüretelhetünk otthon.

 

(pluska)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?