Tarlókezelés az évelő gyomnövények ellen

Az aratás utáni időszak egyik legfontosabb teendője a gabonaföldeken a tarló kezelése. Ez a művelet egyrészt megszabadít az egyre jobban elszaporodó gyomoktól, másrészt a talajélet felélénkítésével a következő termés megalapozásához szükséges feltételek kialakítását is segítjük.

Az aratás utáni időszak egyik legfontosabb teendője a gabonaföldeken a tarló kezelése. Ez a művelet egyrészt megszabadít az egyre jobban elszaporodó gyomoktól, másrészt a talajélet felélénkítésével a következő termés megalapozásához szükséges feltételek kialakítását is segítjük. A tarlókezelés során a gyomirtás fontos, mivel az évelő fajok eredményes irtása a tavaszi gyomirtás során nagyon költséges, és a hatás csak részleges. A gyomnövények ellen a korán lekerült növények – őszi gabonák, repce, borsó, zab – után a tarló lepermetezésével hatékonyan védekezhetünk. Az évelők elleni védekezéskor az agrotechnikai eljárásokat kombinálni kell a vegyszeres gyomirtással. Ismeretes, hogy az évelő növények a nyár végén intenzíven növekednek, ebben az időszakban jelentős mértékű a tápanyag- és egyéb anyagfelvételük, így a kipermetezett vegyszert a gyökereikbe is elszállítják. Az ekkor végrehajtott permetezéssel a mélyebben lévő gyökereket is sikerrel pusztíthatjuk.

A védekezéshez a terület gyomösszetételének megfelelő és arra ható készítményt kell kiválasztani. Ha a tarlón évelő egyszikűek vannak túlsúlyban (fenyércirok, tarackbúza, csillagpázsit), akkor a betakarítás után várni kell, míg a gyomok kihajtanak. A védekezés a hajtások 20–30 cm-es nagyságánál optimális, ezt totális, glifozát hatóanyagú készítményekkel kell elvégezni. Erős fertőzés esetén a gyomok újrahajtásakor a védekezést ajánlott megismételni. A hatóanyagok levelekbe való bejutását azzal is segíthetjük, hogy a permetléhez hatásfokozót, illetve a készítmény megtapadását fokozó szert adagolunk. Ezek alkalmazásakor a dózist 10–20%-al csökkenthetjük. A szerrel együtt adott nitrogéntartalmú műtrágyák a hatóanyag felvételét, és annak a növényben való szállítását gyorsítják, így növelik a jó hatást. Az évelő egyszikűek ellen a totális gyomirtók helyett a szelektív hatású szerek is alkalmazhatók, de magasabb áruk miatt, illetve azért, mert a kétszikűek ellen többnyire hatástalanok, ezeket nem érdemes használni. Évelő kétszikű gyomnövények (szulák, acat) elleni a glifozát hatóanyagú szerek nem mindig nyújtanak megfelelő hatás, ezért ellenük a gabonákban használatos hormontartalmú szereket érdemes alkalmazni. Ilyenkor a tarlót sekélyen megtárcsázzuk, ezzel kihajtásra serkentjük a növényeket. A kizöldült tarlót ezután hormonhatású szerekkel kezeljük.

A vegyes, évelő egyszikű és kétszikű gyomokkal egyaránt fertőzött területen nem javasolt a tarlóhántás. A gyomok újrahajtásakor a már említett készítmények kombinációit ajánlott használni. A tarlókezelések a magról kelő egy és kétszikűeket is elpusztítják, ez által csökkentik a következő évi (áttelelő) gyommag menynyiséget. (w-agro)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?